Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhozený Janotka: Korupční aféra se na Olomouci vnitřně projevila

Hlavičkový souboj v podání olomouckého Tomáše Janotky (vlevo) a Martina Matúše z Frýdku-Místku | foto: Tomáš Frait, MF DNES

15 2014
Za jedenáct let s fotbalovou Olomoucí zažil hodně: vyhrál český pohár, Superpohár, hrál v Evropě a nespadl s ní z první ligy. Teď však padáka dostal.

Už podruhé. V otevřeném rozhovoru pro MF DNES také mluví o dopadech korupční aféry na klub, v jehož prospěch u soudu svědčil. Vystudovaný pedagog, 32letý obránce Tomáš Janotka.

Byl to šok, když jste se dozvěděl, že s vámi Sigma opět nepočítá?
Nevím, jestli šok... Beru to tak, jak to je. Je to realita a život jde dál.

Vy už jste si jeden odchod ze Sigmy na hostování zažil. Je to teď v něčem jiné?
Sigma je klub mého srdce, odchod odsud je vždy bolestivý, nepříjemný. Ale beru to jako fotbalový život.

Zimní čistku jste odnesl s někdejším kapitánem Alešem Škerlem. Bylo vám řečeno, že končíte z výkonnostních důvodů, jak uvedl trenér Kalvoda, nebo proto, že mít dva tak zkušené hráče na lavičce by byl luxus, jak tvrdí sportovní manažer Minář?
Nemyslím si, že nás tlačila bota na pravém obránci. Pravda je to, co nám řekl pan Minář, že tak zkušení hráči s asi lepšími výplatami nemůžou být v druhé lize na lavičce, že s námi nepočítá. Je férové, že nám to řekl zavčas, ať se po něčem podíváme. Teď si budeme hledat angažmá s tím, že ještě tady máme platné smlouvy. Buď si něco najdeme, nebo nám něco najde klub.

Trenér Kalvoda vám nic neřekl? Faktem je, že po omlazení sestavy nastartoval vítěznou sérii, aniž bych to přímo spojoval.
Vyloženě nám to nezdůvodňoval. Seděli jsme na schůzce s panem Minářem a trenérem Kalvodou a bylo nám oznámeno, že se s námi nepočítá. Byla to rychlovka. Oni nám to ze své pozice ani nemusí vysvětlovat. Tak to prostě je. Na začátku sezony se udělala radikální změna v sestavě, že se posadili všichni staří před zápasem s Ústím. Ten zápas se zvládl a nastartovala se velice úspěšná série. Nebyli jsme v pozici, že bychom si mohli otevírat hubu. Výsledky hovořily za vše.

Fotogalerie

Ukázaly výsledky, že sázka na mládí byla správná?
Jestli to byla dobrá sázka, nevím. Myslím, že se to nemá dělat komplexně, ale podle výkonů, a je jedno, kdo se kdy narodil. Začátek nebyl dobrý, výsledky nebyly, teď jsme všichni rádi – i já –, že Sigma je první a míří tam, kam patří.

Mrzí vás, že jí nepomůžete s postupem, ač jste na sestupu neměl podíl, neboť jste byl v Brně?
Mrzí. Když jsem v létě přišel zpátky, tak jsem přišel odpočatý, ačkoliv sezona v Brně byla také psychicky náročná. Odpočinul jsem si od tohoto prostředí, ve kterém jsem byl jedenáct let v kuse. Přišel jsem pozitivně naladěný. Nebyl jsem sestupem poznamenaný, i když mě to strašně naštvalo. Hrálo se mi dobře. V létě mi končí smlouva, tak jsem se na to díval trošku jinak: budu hrávat stabilně, ukážu, že na to mám, postoupí se do ligy a docílím prodloužení smlouvy. Ale plány jsou jedna věc, realita druhá. Po tom začátku se to všechno změnilo. Výsledky byly nedostačující, všechno je jinak, dopadlo to tak, jak to dopadlo. Nikomu to nezazlívám. Je to jejich právo. My jsme s Alešem počítali se vším. Ve fotbale není nikdy nic jistého. Nejsem zapšklý.

Už tušíte, kam dál?
Člověk se pokusí rozhodit sítě, očekávám pomoc od Sigmy, protože jsem hráč pod smlouvou. Uvidíme.

Sigma o vás dřív hovořila jako o budoucím členu vedení klubu, až s kariérou skončíte. Platí to?
Byl bych strašně rád, kdybych v Sigmě jednou pracoval. Mluvilo se o tom, ale za tu dobu se tady změnili lidé. Když to řekne pan Gajda nebo pan Lébr, tak vás to potěší. Je to poděkování za zásluhy. Myslím, že jsme s Aldou toho pro Sigmu za ty roky udělali až až. Nejen na hřišti. Ale dokud nemá člověk nic na papíře, není to jisté. Byla to zajímavá nabídka, ale neoficiální. Takže s tím nemůžu počítat, i když bych rád.

V Sigmě jste toho zažil hodně. Jaké byly vaše nejlepší momenty?
Já ještě s fotbalem nekončím, abych tady sumarizoval!

Proto se neptám na nejlepší momenty v kariéře, ale v Sigmě. Ačkoliv u vás je to takřka to samé.
Momentů bylo strašně moc pozitivních. Už jen to, že jsem si v Sigmě mohl zahrát ligu, pak Evropskou ligu. Vyhráli jsme pohár. Pozitiva převládají nad negativy. Ve fotbale jste jedno nahoře, jednou dole.

Největším negativem byla korupční aféra. Vy jste ve prospěch vašeho někdejšího spoluhráče Petra Drobisze, respektive Sigmy svědčil u soudu. Tím jste myslel to, že jste pro klub udělal hodně nejen na hřišti?
Nikomu bych nepřál, aby byl na disciplinárce a pan Golda si tam s vámi vytíral kde co. Ale já šel dobrovolně obhajovat Sigmu. To samé u soudu. Byly to nepříjemné věci. Samotný fotbal šel stranou.

Očima trenéra Kalvody: Rozhodly výkony

„Ze začátku jsem sázel na starší hráče, ale bohužel to nesplnili. Rozhodli jsme se to omladit a vyšlo to. Tomáš Janotka s Alešem Škerlem jsou hráči, kteří tady něco odevzdali, odehráli. Ale každé angažmá někdy končí. Já si prožil to samé: v Sigmě jsem také ve dvaatřiceti musel skončit. Nikomu to nepřeji, je to nepříjemné. Zvlášť když tady byli tolik let. Je hodně těžké se s nimi rozcházet a ve dvaatřiceti měnit působiště. Za tímto rozhodnutím jsou ale výkonnostní důvody. Prostě nesplnili to, co jsem očekával. Zkrátka s nimi se nevyhrávalo, potom bez nich to šlo. Neprohráli jsme.“

Korupční aféra byla milníkem v olomouckém fotbale. Od jejího propuknutí to šlo se Sigmou z kopce, ač našlápnuto měla skvěle.
Stoprocentně. I když jsme dostali trest, tak byl takový... V životě nám nikdo nic neprokázal, stejně jsme dostali trest. Buď neměl být, nebo měl být takový, že jsme měli dostat pořádně po pr... a být ve druhé lize už tehdy. Když už nás chtěli popravit, mělo to být se vším všudy, a ne takové šalamounské rozhodnutí, ať už disciplinárky, nebo soudu. Zbytečně se to všechno protáhlo. Připadalo mi, že se to s námi vleklo dál: jako bychom nebyli dostatečně potrestaní, i když trest byl vysoký. Určitě se to na Sigmě vnitřně projevilo – jak v kabině, tak v klubu.

Kvůli trestu od UEFA jste přišli také o sezonu v Evropské lize za vítězství v českém poháru. To muselo s mančaftem zamávat.
Pamatuji si zápasy, které jsme hráli kolem disciplinárky. Stálo nás to hodně bodů. Když už jsme se z toho pak oklepali, vykopali jsme poháry, tak jsme zase byli dodatečně někým potrestaní za něco, za co už jsme trest dostali. Mělo se to rozseknout před několika lety: druhá liga, začínáte teďka s čistým štítem a nazdar! Jako to měl třeba Juventus.

Říkal jste, že tehdy šel fotbal stranou. Vaše výkony už nebyly takové jako v sezoně, kdy jste předkolo Evropské ligy vybojovali a vy se na tom podílel čtyřmi góly, sedmi asistencemi. Měl jste reprezentační formu. Proč jste už na ni nenavázal?
Věřím, že to tak ještě může být. Měl jsem reprezentační formu, a pozvánka nepřišla, tedy byl jsem mezi náhradníky. Pamatuji si to moc dobře: bylo to po pátém kole, kdy jsme neprohráli, měli jsme dvě výhry, tři remízy a můj do té doby nejoblíbenější – trenér Psotka najednou přišel s tím, že nemám po pěti kolech ani jeden kanadský bod a že už nebudu hrát tak často jak doteď. Najednou se začala sestava z úspěšné sezony rozpadat. Už najednou nebyl útok Hubník–Ordoš–Šultes– Petr. Najednou se začalo sahat do zálohy, začalo se sahat do obrany. Začalo se to strašně uměle točit a úspěšný mančaft, který tam byl a mohl být několik let dál, se rozpadal. Ale je pravda i to, že už jsem další takovou super sezonu neměl. Nechci to házet na někoho jiného.

Tak vás Psotka poslal hostovat do rodného Brna. Cítíte se za ty roky už spíš jako Olomoučan?
Já jsem si tady vybudoval zázemí, založil rodinu, postavil dům v Nedvězí, kde už tři roky bydlím. Pokud se v životě nic zásadního nezmění, zůstanu v Olomouci. Mám trvalé bydliště tady.

Jako hokejový fanoušek fandíte Kometě, nebo kohoutům?
Oběma! Už nemám tolik času se dostat do Brna, na Moru chodívám. Smekám před chlapci klobouk. Strašně mile mě překvapili, že hrají v extralize. A hrají výborně. Hlavně doma. Jsou milým překvapením. Jen tak dál. I mě překvapilo, že po postupu licenci na extraligu udrželi. Je vidět, že to funguje. Vždycky bylo, že v Olomouci může být jen jeden větší klub. Předsudky už šly stranou. Může tady fungovat jak extraliga, tak první liga. Proč by ne?

To se ukáže, jestli Sigma postoupí a hokejisté extraligu udrží.
Jasně.

Pro olomouckého fanouška je dobře, že hokejisté postoupili v sezoně, kdy fotbalisté spadli. Extraliga přišla ve vhodnou chvíli.
Ano, ale jsou menší města, kde je extraliga i fotbalová liga. Snad takovým bude i Olomouc, když se podaří udržet rozpočty.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze