Olomouc po pěti měsících slaví vítězství

2 2003
Blšany - Pět měsíců fotbalisté Sigmy Olomouc nevyhráli. Až v neděli v Blšanech se po dvou brankách v závěrečné půlhodině dočkali vítězství 2:1, důležitého pro boj o ligovou záchranu. Domácí sice v závěru ještě stačili snížit, ale k vyrovnání se už nedostali.

Zmrzlý podklad a měkký svršek vytvořily na blšanském hřišti těžké hrací podmínky, ale oba týmy si s nimi dokázaly překvapivě poměrně dobře poradit. První se probudili hosté, ovšem měli trochu smůly, když Sieglova střela v třetí minutě s pomocí teče jen těsně minula Chvalovského branku.

Blšanští se pak probudili a dokázali se dostat do několika šancí, jenže jejich přechod do útoku byl o poznání horší než u Hanáků, kde se ve výborné formě předváděl především záložník Černý. Ten také táhl nejslibnější akce svého mužstva a v 27. minutě jeho střeleckému pokusu z dvaceti metrů chybělo jen dvacet centimetrů.

Domácí byli sice těžkopádnější, ale díky důrazným hrotům si vypracovali více šancí a ve všech případech přišly po 'blšansku' ze vzduchu. Jenže Šelichův pokus vyrazil Vaniak akrobaticky na roh a další dva ostré pokusy Žemlíka mířily mimo.

Jenže do druhého poločasu vložili více úsilí hosté a okamžitě měli více ze hry. Na trávník se dostal Reiter, který začal zaměstnávat domácí obranu a v 57. minutě první zahrozil hlavičkou, při níž se musel předvést Chvalovský. O deset minut později ale už ani domácí gólman nemohl zabránit vedoucímu gólu Černého z voleje, kterému předcházely dva prohrané hlavičkové souboje uvnitř šestnáctky.

Až pak se domácí znovu dostali do hry a při Souradově akci v 71. minutě byli také blízko rozhodnutí. Brankář Vaniak však vytáhl další ze svých výborných zákroků a svému týmu zachránil tři body. Po pěti minutách totiž přišla rychlá akce na druhé straně hřiště, hrubá chyba domácích stoperů a Reiter prostřelil Chvalovského podruhé.

Domácí se ale ani potom nevzdali a devět minut před koncem stačil střídajícímu Sýkorovi první kontakt s míčem, aby po Tichotově rohu vyrovnal. Ovšem k vyrovnání se chmelaři už nedostali.

Domácí kouč Günter Bittengel byl zklamán, po výhře v Hradci Králové věřil v lepší výsledek. "To co jsme si minule nahráli, je pryč," konstatoval smutně. "Rozhodly naše dvě hrubé chyby v defenzívě, které soupeř tvrdě potrestal," prohlásil Bittengel.

Jeho olomoucký kolega Petr Uličný se domníval, že jeho tým vyhrál spravedlivě a hráče pochválil za poctivý výkon. "Je to třetí vítězství v ročníku, ale teprve první venku a my si ho moc vážíme. Věděli jsme, že jen úsilím všech hráčů můžeme eliminovat domácí sílu při standardních situacích a do poločasu nás Žemlík málem zaskočil. Jenže po Reiterově příchodu se tým zvedl a dvěma brankami využil zlepšenou hru," pochvaloval si trenér vítězů.

Pochválil také střelce prvního gólu Černého. "V přípravě patřil k nejlepším, ale pak se mu nepovedl zápas v Liberci. Dnes už ho však musím pochválit, splnil svou roli," dodal na adresu nejlepšího hráče utkání.

BLŠANY - OLOMOUC 1:2 (0:0) podrobnosti
Góly: 81. J. Sýkora
Góly: 67. J. Černý, 76. L. Reiter
Sestavy: A. Chvalovský - K. Tichota - M. Horáček, J. Bureš - J. Vorel, Jiř. Němec, R. Šelicha, L. Pleško (81. J. Sýkora) - Jos. Němec, D. Sourada, J. Žemlík
Sestavy: M. Vaniak - T. Randa, D. Rozehnal, R. Kučera, R. Caha - P. Zbožínek (74. R. Hubník), R. Kováč, P. Siegl, J. Černý - S. Vlček (89. M. Hudec), V. Tuma (46. L. Reiter)
Náhradníci: T. Obermajer, L. Michal, P. Hašek, M. Pazdera, R. Čížek
Náhradníci: T. Kjučukov, R. Špiláček, A. Urbánek, P. Putík