Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buchvaldek neprodloužil smlouvu, olomoucký klub svůj talent odstavil

Lukáš Buchvaldek (vpravo) v této sezoně nenastoupil za první tým Sigmy ani na minutu. | foto: MAFRA

14 2017
V patnácti letech přestoupil Lukáš Buchvaldek za milion korun z Hlučína do Olomouce. Sigma vyhrála přetahovanou o chlapce, jenž byl považován za jednoho z největších fotbalových talentů narozených v Česku v roce 1996, a zajímaly se o něj i zahraniční kluby, nejvíce skotský Glasgow Rangers. Očekávání byla velká.

Střih do současnosti. Jedenadvacetiletý ofenzivní univerzál se na Hané neprosadil, odmítl prodloužit smlouvu, která mu končí po sezoně, klub jej vyřadil ze všech svých kádrů a nařídil mu individuální tréninkový plán.

Jako vždy jde o peníze. Situace kolem Buchvaldka je však komplikovanější. Tehdy před šesti lety ten milion korun zaplatil někdejší spolumajitel Sigmy Robert Runták. Podle informací MF DNES uzavřel s Olomoucí smlouvu o půjčce: až bude Buchvaldek opouštět Sigmu, dostane milion zpátky. Plus třetinu z případné přestupní částky.

Pohled Jana Dočkala

Případ Lukáše Buchvaldka je složitý. Chápu Olomouc, že chce na hráči, jehož měla šest let, vydělat. Vždyť jde stále o mládežnického reprezentanta. Kompromis se bude hledat těžko, ale vždycky je špatně, když zdravý fotbalista nemůže hrát fotbal. Vyřazení z kádru jako reakce na neprodloužení smlouvy se mi příčí. Navíc je špatné pro všechny strany. Snad v zimě na jiné adrese nakopne talent kariéru. Ustoupit ale budou muset všichni.

„Pořádně jsem si to promyslel a s rodinou i mou agenturou jsme se dohodli, že bude pro mou kariéru nejlepší změna. V Olomouci jsem se neprosadil, nedostal jsem šanci a chci se nastartovat někde jinde,“ říká Buchvaldek, jehož vyřazení z týmu zklamalo. Trénovat nesmí ani s juniorkou. „Nic jsem neprovedl.“

Teď ho čeká běhání o samotě. Přitom když v minulé sezoně odmítli prodloužit smlouvy Jakub Petr s Martinem Šindelářem, klub si je v kádru sympaticky nechal.

„Ale to byly zcela jiné případy,“ namítá sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář s tím, že teď jde o mládežnického reprezentanta, ve kterém klub stále vidí značný potenciál. „A proto jsme mu nabídli novou dvouletou vylepšenou smlouvu. I to, že se může jít rozehrát na hostování.“

Trenér Václav Jílek celou situaci odmítl komentovat. „Ale neměl jsem s Lukášem žádný problém. Maká na sobě, ovšem očekával jsem od něj ještě lepší výkonnost,“ vysvětluje ryze sportovní důvody, proč se neprosadil do sestavy.

„My rozhodnutí trenéra plně respektujeme. Ale teď je pro Lukáše nejlepší změna klubu,“ dodává jeho agent Roman Brulík.

Buchvaldek chce hlavně víc hrát. Nabídku Sigmy odmítl. A na výši opce se s Olomoucí nedohodli. „Navrhovali ji takovou, že by Sigma vyšla zkrátka. Pouze by vrátila investici panu Runtákovi. Chceme být alespoň půl na půl. Hráče jsme řadu let platili,“ vysvětluje Minář svůj pohled na věc. „Dát za mládežnického reprezentanta tak nízkou opci, jakou požaduje jeho agent, to by neudělal žádný klub v lize.“

Brulík zdůrazňuje: „Určitě to není o tom, jak to udělat, aby Sigma nedostala peníze. Chtěli jsme to řešit už teď v létě, nabízeli jsme variantu hostování s opcí, ale pan Minář odmítl tuhle částku s tím, že je pro Sigmu neadekvátní, že mají jasnou představu, kolik by měl stát. Ale za tyhle peníze ho nikdo nekoupí. A Sigma to nepochybně ví.“

Lukáš Buchvaldek (uprostřed) v této sezoně  nenastoupil za první tým Sigmy ani...

Podle informací MF DNES by výše opce navržená Sigmou neměla být ani tři miliony korun, představa druhé strany je však ještě výrazně menší. „Když si vezmete, že Lukáš hrál poslední zápas v základní sestavě 19. března a v minulé sezoně ve druhé lize hrál v základní sestavě pět utkání, tak i při vědomí, že v něm talent je, že může ještě něco dokázat, tak tato částka je naprosto neadekvátní,“ tvrdí Brulík.

Situace tak dospěla do patu. Olomouc nechce hráče uvolnit, aniž by vůbec profitovala. „A teď budou všichni říkat, že jsem ten zlej, že jsem mladého kluka vyřadil z kádru. Nemám z toho žádnou radost, to mi věřte, ale co mám dělat? Vyjít jim ve všem vstříc? Hájím zájmy klubu. Sice po konci smlouvy odejde za tabulkovou hodnotu, ale jde o princip,“ říká Minář, jenž nedávno prodloužil smlouvy s oporami Chorým, Plškem, Radakovičem, Houskou, Zahradníčkem i s objevy Jemelkou, Kalvachem či Texlem.

Mimochodem poslední dva jmenované rovněž zastupuje Brulíkova agentura, se kterou nemá Sigma zrovna vřelý vztah, poté co nadějný brankář Olomouce Markovič utekl do Slavie Praha.

Sigma nemá nejlepší vztah ani s Runtákem, jenž neodešel z klubu v dobrém. A tak se ústupky příliš očekávat nedají. „Není možné, aby mladý talentovaný fotbalista, který si řádně plní svoje povinnosti směrem ke klubu, je ve výběru reprezentace do 21 let, takto nedůvodně trpěl jen kvůli nevraživosti mezi současnými a bývalými funkcionáři klubu anebo kvůli tomu, že Sigmě vyplynou z jeho přestupu nějaké povinnosti,“ zlobí se Runták.

„Jde o klasickou, dnes již dávno přežitou metodu, kdy hráč musí běhat kolečka se sporttestrem kolem stadionu až do okamžiku, kdy se zlomí a ze zoufalosti, aby mohl hrát a trénovat, podepíše novou smlouvu.“ To Minář odmítá: „Pan Runták o své peníze přijít nemůže.“

Podle MF DNES by se Buchvaldkovou situací mělo zabývat ještě páteční představenstvo Sigmy. „Vyzval jsem místopředsedu představenstva Petra Konečného a členy představenstva za Statutární město Olomouc, aby zakročili a sjednali okamžitou nápravu,“ věří Runták v obrat. „Zároveň bych tímto chtěl vyzvat pana Mináře i další funkcionáře, aby už tyto naprosto neakceptovatelné metody v budoucnu vůči hráčům nepoužívali. Píše se rok 2017 a hráči jsou svobodní lidé, nikoliv otroci. Věřím tedy, že Lukáš Buchvaldek bude v nejbližších dnech zařazen zpět do kádru, kam patří. Poté bude možno vrátit se k jednacímu stolu a ve vzájemném respektu a úctě hledat konstruktivní řešení, které bude pro všechny přijatelné.“

Nic zlého jsem neudělal, tvrdí Buchvaldek

Lukáš Buchvaldek v této sezoně  nenastoupil za první tým Sigmy ani na minutu.

Mládežnický reprezentant Lukáš Buchvaldek se vzdor nálepce velkého talentu českého fotbalu v Olomouci nedokázal prosadit. Proto odmítl prodloužit smlouvu, která mu končí po sezoně. A „za trest“ byl vyřazen ze všech týmů Sigmy. „Nic špatného jsem neprovedl,“ říká v rozhovoru pro MF DNES ofenzivní univerzál.

Jak to nesete?
Vyřazení z týmu nenesu samozřejmě dobře, dost mě to mrzelo, doufal jsem alespoň v přeřazení do juniorky, ať můžu trénovat s týmem, ale ani to nebylo umožněno.

Čekají vás individuální tréninky?
Momentálně jsem zraněný. Ale dostanu individuální plán a podle toho se budu řídit. Takhle mi to bylo řečeno. Nic jiného mi nezbývá než stále na sobě pracovat a posunout se dál.

Proč jste se rozhodl neprodloužit smlouvu se Sigmou?
Rozhodnutí to pro mě nebylo unáhlené, dlouho jsem nad tím uvažoval, ať už s agenturou, rodinou, nebo přítelkyní, a všichni mé rozhodnutí podporovali. Shodli jsme se, že je na čase, aby se má kariéra posunula dál. Pořádnou šanci jsem nedostal a ani minutáž nebyla taková, jakou bych sám chtěl nebo očekával.

Představa, že byste celou sezonu nehrál fotbal, vás musí děsit. Věříte, že v zimě změníte klub?
Určitě děsí, doufám v to, teď už mi nic jiného nezbývá. Budu makat a věřit v sebe a své manažery.

V podobné situaci byli v minulé sezoně Jakub Petr s Martinem Šindelářem. Odmítli prodloužit se Sigmou smlouvu, ale klub své odchovance nevyřadil...
Znám se s nimi moc dobře a vím, že sezonu mohli dohrát celou. Tak netuším, proč by to v mém případě mělo být jinak.

Z jakého důvodu to v Olomouci nevyšlo? Uznáte, že hrají hráči s lepší formou, nebo jste nedostal možnost se pořádně ukázat?
Šanci jsem teď nedostal, trenér se tak rozhodl, já ho respektuju. Klukům se daří, nemá do toho proč sahat. Takže na jednu stranu s ním souhlasím, ale na druhou byly třeba situace, kde se mohl rozhodnout pro mě, nerozhodl se. Já to respektuji, ale tím pádem tady šanci nevidím a chci jít jinam.

Jste mládežnickým reprezentantem. Potřebujete hlavně hrát.
Určitě ano. V mém věku potřebuji, a hlavně chci hrát, o nic jiného mi nejde a z toho důvodu jsem vedení poprosil o uvolnění, které mi bohužel nebylo umožněno…

Přivítal byste i hostování ve druhé lize?
Jak už jsem zmiňoval, pokud budu hrát a dostanu šanci, přivítal bych to. Po zkušenostech z hostování v Českých Budějovicích vím, jak to mají hostující hráči. Je lepší být kmenový hráč nebo mít opci, ať je klub schopný si na vás sáhnout.

Bavil jste s trenérem Jílkem o vaší situaci, byť vyřazení z kádru není jeho rozhodnutí?
Je to rozhodnutí vedení. O situaci jsem se s trenérem bavil, škoda že ne dřív. Bavili jsme se o tom až po třetím kole, a to už bylo pak těžké najít nějakou cestu. I když nabídka přišla, ale klub ji smetl ze stolu.

Trenér Jílek umí pracovat s mladými hráči. Pomohly vám už jen tréninky pod ním?
Ano, má zajímavé tréninky. Je to perspektivní trenér do budoucna. Nikdy jsem s ním neměl problém. Tréninky jsou na vysoké úrovni.

V patnácti jste přišel do Sigmy z Hlučína jako velký talent. Kdy jste poznal, že progres není takový, jaký se očekával?
Přechod do dospělého fotbalu byl těžký, protože jsem na to nebyl úplně připravený fyzicky. Každý hráč to má jinak, mně to trvalo déle. Do osmnácti let jsem hodně spoléhal na talent, jenže ty doby už jsou pryč, ale přijde mi, že jsem pořád ve stejné škatulce.

V patnácti letech jste stál milion korun. Nesvazovalo vás to?
V těch letech jsem si to vůbec neuvědomoval, šlo to mimo mě. Až potom jsem se dozvěděl, kolik to bylo a kdo mě kupoval. V podstatě mně to bylo jedno, byl jsem rád, že hraji fotbal. Ale postupem času jsem měl pocit, že na mě byla kladena velká očekávání, a já chtěl ukázat, že se dokážu prosadit.

Ten milion za vás dal Robert Runták, tehdejší funkcionář Sigmy, jenž se ale s klubem nerozešel v dobrém. Nekomplikuje to teď vaši situaci?
Abych vám řekl pravdu, tak do toho úplně nevidím. Jde to mimo mě. Ale myslím si, že problém je v ceně, že se nedokážou dohodnout, protože přišla nabídka na hostování s opcí, ale na ceně to ztroskotalo.

Sigma se má vaší situací zabývat na představenstvu. Věříte v obrat?
V obrat doufám, uvidíme, snažím se být optimista.

Autor:


Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Fotbalové MS 2018 se hraje od 14. června do 15. července na dvanácti stadionech v jedenácti ruských městech. V turnaji se utkává 32 týmů rozdělených do osmi skupin. Zlato obhajuje Německo, které na MS 2014 ve finále porazilo Argentinu.

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar, Diego Costa, Yussuf Poulsen, Denis Čeryšev, Antoine Griezmann, Hannes Thór Halldorsson, Javier Hernández, Manuel Neuer, Harry Kane, Romelu Lukaku

Tabulka ligy

Známky

2,13

Josef Hušbauer

Slavia

2,15

Miroslav Stoch

Slavia

2,18

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

Góly

16

Michael Krmenčík

Plzeň

11

Jakub Plšek

Olomouc

11

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46
7. Bohemians Praha 1905 30 9 11 10 30:29 38
8. FK Teplice 30 8 10 12 32:40 34
9. FK Mladá Boleslav 30 9 7 14 31:43 34
10. Fastav Zlín 30 8 9 13 31:48 33
11. Dukla Praha 30 9 5 16 32:55 32
12. 1. FC Slovácko 30 6 13 11 23:32 31
13. FC Baník Ostrava 30 7 10 13 36:43 31
14. MFK Karviná 30 7 9 14 32:40 30
15. FC Vysočina Jihlava 30 8 6 16 30:48 30
16. Zbrojovka Brno 30 6 6 18 20:43 24

Nejčtenější

Fotbalová liga na placeném kanále, O2 TV získala práva na čtyři roky

Sparťan Guélor Kanga se probíjí slávistickou obranou i přes gólmana Ondřeje...

Fotbalová liga se od nadcházející sezony bude vysílat především na soukromé a placené televizi....

Tunisko - Anglie 1:2, vydřená výhra, v nastavení rozhodl kapitán Kane

ROZHODUJÍCÍ GÓL. Harry Kane hlavou střílí rozdílovou branku v utkání Anglie s...

Byla to proti africkému outsiderovi pořádná dřina. Fotbalisté Anglie si v prvním utkání světového...Sparta začala s Mandjeckem, Váchou, ale bez výraznějších posil

Jeden je na odchodu, druhý nováčkem. Sparťané Rio Mavuba (vlevo) a Benjamin...

U hlavního vchodu se tvořila dlouhá fronta, sparťanští fanoušci si v první možný den přišli...

Chorvat Kalinič se vrací z Ruska domů, údajně odmítl nastoupit

Nikola Kalinič z Chorvatska po příletu do Ruska

Chorvatský fotbalista Nikola Kalinič opustil oficiálně kvůli zranění chorvatskou reprezentaci a...

Německo - Mexiko 0:1, jen tyč a břevno. Obhájce překvapivě padl

Fotbalisté Mexika v euforii slaví vítězství nad obhájci titulu z Německa.

Fotbalisté Německa, úřadující světoví šampioni, podlehli ve svém úvodním duelu na mistrovství světa...

Další z rubriky

Věřím, že se v Karviné nastartuju. Suchan touží po místě v lize

Jan Suchan

Záložník Jan Suchan doufá, že si v karvinském kádru vybojuje místo pro příští sezonu a znovu...

Střelec? Stačí dříč. Dvořák by měl v Olomouci zastoupit Chorého

Start přípravy olomouckých fotbalistů, v modrém nový muž Pavel Dvořák

V únoru bude Pavlu Dvořákovi třicet. V minulé sezoně dal pět gólů a nepomohl zachránit Jihlavu v...

Místo Coufala odchovanec. Hledáme stopera a útočného hráče, říká Ščasný

Sparťanský sportovní ředitel Zdeněk Ščasný na tiskové konferenci.

Hledají stopera a hráče do ofenzívy. „Věřím, že jeden dva přestupy se nám podaří udělat,“ říká...Najdete na iDNES.czmobilní verze