Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minář: S Ujfalušim jsme o posilách nemluvili. Do druhé ligy nechtějí

Ladislav Minář | foto: Tomáš Frait, MF DNES

20 2014
Fotbalová Olomouc zimuje na prvním místě a na jaře bude šturmovat za návratem do první ligy. Bez větších posil. „Kvalitu na to máme,“ říká sportovní manažer Ladislav Minář.

Když minulou zimu kývl na nabídku fotbalové Olomouce, dal si za cíl rychle ji dostat z pásma ohrožení. Obří požár na poslední chvíli už však uhasit nestihl. Ladislav Minář byl u sestupu Sigmy do druhé ligy nejprve jako sportovní manažer a na závěrečná čtyři kola sezony i provizorní trenér.

„Moc radosti jsem tady zatím nezažil,“ ohlíží se po roce už znovu z manažerského křesla. A úkol nemůže mít jiný: vrátit tradiční klub z Hané do první ligy, kde působil třicet let.

Teď alespoň malou radost zažíváte. Po podzimu vedete druhou ligu a míříte za návratem.
Jsme spokojení s tím, že jsme po podzimu na prvním místě. Začátek byl katastrofický – z pěti utkání jsme třikrát prohráli. Potom v závěru jsme do dokázali dohnat a dostat se na první místo, ale představovali jsme si to ještě trošku jinak.

Přepadly vás pochyby, zda se hráči ze sestupu dokážou oklepat?
Pochyby... Když jsem přišel do Olomouce, bylo to výkonnostně a bodově velmi špatné, sestoupili jsme a znovu jsme začali blbě. Musím uznat, že radosti jsem tady moc nezažil. Nervozita i otazníky tam byly, ale potom se to otočilo. Vstup do druhé ligy byl katastrofální, závěr se však podařil, a proto musíme podzim hodnotit pozitivně. Vypadalo to velmi špatně...

Pomohl řez, který trenér Kalvoda udělal po čtvrtém kole, kdy posadil na lavičku zkušené hráče?
Já jsem i během jara volal, že někteří zkušení hráči byli mimo a že by mužstvu pomohli. O tom jsem přesvědčený do dneška, že by nám v boji o záchranu v lize pomohli. Ale bohužel vstup do druhé ligy se nepodařil, řízlo se do toho ve prospěch mladších hráčů a podařilo se to tak, že jsme až do konce sezony neprohráli. Přínos to v každém případě mělo. Když se neprohrává, není důvod něco měnit.

Zimní změny v Olomouci

Odchody: na hostování do Znojma míří stopeři Pavel Dreksa s Jaroslavem Svozilem, na spadnutí je přestup záložníka Václava Tomečka do Třince. Klub hledá hostování také obráncům Aleši Škerlemu, Tomáši Janotkovi a Václavu Koutnému. Příchody: z hostování v Opavě se vrátili pravý obránce Petr Vavřík a 20letý ofenzivní univerzál Petr Ševčík. Zimní přípravu zahájí sigmáci 5. ledna.

Bylo složité říct po podzimu někdejším oporám, Tomáši Janotkovi s Alešem Škerlem, že už s nimi pro jarní část nepočítáte?
To nemohlo být tak těžké – šlo o dvě roviny: první byla ta, že po těch změnách se mužstvo bodově chytlo. A druhá: zkušení hráči mají požitky daleko větší, než jsou u mladších hráčů. Byl to oboustranný přepych. Pro tak zkušené hráče není dobrá pozice sedět ve druhé lize na lávce. Pro ně to nebylo dobré z hlediska sportovního, pro nás ekonomického. Byl to krok z rozumu. Během jara se mohou dostat do praxe, nám se ekonomicky uleví a zase v létě se k tomu můžeme vrátit – kde kdo bude. Mohou od nové sezony klubu pomáhat dál.

Na špatný start jste zareagoval příchodem Rajnocha, který končil v Liberci. Využil jste šance?
Honzu Rajnocha jsem znal z působení ze Synotu. Naskytla se situace, kdy řešil nějaké svoje věci s Libercem, proto jsme na to zareagovali, neboť jsme v úvodu pokračovali ve špatných výkonech a dostávali jsme hodně gólů. Bylo potřeba udělat nějakou změnu. Jsem rád, že jsme se domluvili, protože nám to určitě pomohlo. Na druhou stranu těžko můžeme říct, že kdyby v posledních utkáních zase hráli třeba Dreksa nebo Škerle, že bychom je nezvládli, protože mužstvo bylo v jiné pohodě než na začátku sezony po sestupu. Nemůžeme říct, že defenzivní hráči Škerle, Janotka nebo Dreksa byli hlavní příčinou, proč se nám nevedlo. Nešlo to celému mužstvu. Uvidíme, jakým způsobem se do toho bude dál dostávat Bystroň, od kterého očekávám, že by si mohl přes zimní přípravu říct o to, aby byl v týmu zapojován.

Když jste Davida Bystroně v létě přivedl, počítal jste s tím, že jeho zapracování do profifotbalu pro dvouapůlleté pauze bude chtít trpělivost, jenže na podzim si znovu poranil koleno. Pořád věříte, že návrat zvládne?David se po příchodu zapojil do týmu, začal hrát za B-mužstvo a v první fázi to vypadalo daleko slibněji. Hrál sebevědoměji s menším strachem než potom, když si v Hlučíně přehnul koleno a znovu musel mít pauzu, která se na něm hodně podepsala především v osobním strachu. Do té doby byl natěšený a nepřipouštěl si strach. Ale po další pauze jsem viděl, že už to bylo trošku horší, že jsme všichni cítili, že má strach o nohu. A to se odrazilo v dalších výkonech. Na jednu stranu jsme si mysleli, že to bude rychlejší, na druhou stranu jsme věděli, že po tak dlouhé pauze to nebude jednoduché. Podstatné je, že je zdravý. Teď je potřeba, aby se od ledna zapojil do přípravných utkání s A-mužstvem, aby dal vnitřní strach stranou. Je třeba pracovat na tom, aby ho strach brzdil co nejmíň. Ale klidně se může stát, že se tomu bude muset dát prostor ještě během jara, protože pauza byla velká.

Takže to není tak, že se v zimní přípravě musí ukázat, nebo z Olomouce odejde?
Ne, bylo to dělané směrem k zimní přípravě, abychom věděli, zda může absolvovat zátěž. Otázka formy je už věc druhá. Smlouva byla koncipovaná tak, že v lednu musí být zdravý, abychom viděli, že koleno je v pořádku a on může naplno trénovat a odehrát přípravná utkání s A-mužstvem, abychom mohli v projektu pokračovat dál.

Dalším navrátilcem po zranění se specifickou smlouvou je brankář Zdeněk Zlámal. Bude na jaře fit?
U Zdeňka to ještě není od ledna do plné přípravy. Bavil jsem se s ním, že je to otázka možná až února, kdy by se mohl po konzultaci s doktorem zapojit do tréninku. Je pak otázka, jak na zátěž bude reagovat koleno. To nám ukážou první dva měsíce.

Po operaci kolena se vrací i záložník Radim Nepožitek, jemuž končí smlouva. Podepíše novou?
Je to něco podobného jako u Zdeňka Zlámala, byť každé zranění je jiné. Máme představu, jakou bychom mohli s hráčem uzavřít smlouvu. Víme, jaké to zranění bylo. Necháme si prostor během ledna a uvidíme, jak bude koleno reagovat na zátěž, a podle toho budeme řešit, zda s ním uzavřeme smlouvu, nebo půjde na rozehrání.

Tým přes zimu neposílíte?
Přivést hráče do druhé ligy, aby měl kvalitu směrem k první lize, je velmi těžké. Takoví hráči zájem o druhou ligu nemají. Abychom přiváděli hráče jen pro druhou ligu, nemá smysl, protože věříme, že kvalita a šířka kádru je dostačující, abychom to zvládli. Ale některé hráči si budeme testovat. Je pravděpodobné, že jeden až dva cizinci se do přípravy zapojí a během čtrnácti dnů se podíváme, jak vypadají. Ale musí to být i ekonomicky zajímavé. Teď nepřivedeme hotového hráče, který by byl schopen hrát od příští sezony první ligu.

Fotogalerie

A pak?
Když se nebudeme bavit o jarní části druhé ligy, ale o nové sezoně – tak se bavíme o krajních becích, stoperovi, středním záložníkovi, hrotovém útočníkovi...

Nechcete nechat nic náhodě.
Cítíme, že do každé řady mužstvo potřebuje posílit. Jestli se to podaří, uvidíme.

Probíhá už spolupráce s Tomášem Ujfalušim, který se ve výzvě Spojme síly pro Sigmu nabídl, že by klubu jako skaut mohl vytipovat zahraniční hráče?
Ne, s Tomášem jsem o tom nemluvil vzhledem k tomu, že jsem se žádných jednání s iniciátory výzvy nezúčastnil. Tohle řeší pan Lébr (spolumajitel Sigmy). Já víc k téhle akci, která probíhala, nevím a ani se do těchto debat nezapojuji. Rád přivítám, pokud bude možnost se s Tomášem Ufjalušim domluvit na konkrétních postech. Tomu jsme otevření.

Kontakty a zkušenosti Tomáše Ujfalušiho by se Sigmě hodily.
To určitě. Ale zatím jsem od pana Lébra nedostal informaci, že by směřovalo ke schůzce, na které bychom se mohli bavit o těchto možnostech.

Jak jste vnímal výzvu fotbalových osobností na pomoc Sigmě?
Názor na to mám, ale komentovat to nechci. Každý si může udělat obrázek sám. Já u žádné debaty nebyl, takže není na místě, abych se k tomu vyjadřoval.

Ale jistě jste zaznamenal, že se za vás Josef Lébr postavil, když se spekulovalo o příchodu Pavla Hapala do sportovního vedení klubu. Oznámil, že post sportovního manažera má obsazený vámi a nehodlá to měnit...
Já jsem nikdy z ničeho nezaznamenal, ani jsem nevyčetl, co konkrétně Pavel Hapal myslel. Takže se k tomu nebudu vyjadřovat.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

VIDEO Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám...

Arsenal nestačil v londýnském derby na Chelsea, Čech třikrát inkasoval

Brankář Arsenalu Petr Čech (vlevo) kryje střelu Edena Hazarda z Chelsea.

Fotbalisté Arsenalu s Petrem Čechem v brance prohráli v zápase 2. kola anglické ligy na hřišti...Kdyby gólman skočil jen k zemi, nemůže to chytit, litoval Škoda

Milan Škoda ze Slavie na tréninku v aréně  Dynama Kyjev

VIDEO Po hodině hry mohl změnit průběh celého zápasu. Jenomže fotbalový útočník Milan Škoda penaltu...

UEFA zamítla protest fotbalové Slavie po Kyjevu, píše Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Evropská fotbalová unie UEFA zamítla protest pražské Slavie, který vršovický klub podal po úterní...

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční...

Další z rubriky

Bojovnost, obrana, Magera. Tři pilíře přinesly Brnu tři body

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalový večer na jihu Moravy byl po delší době veselý. Zbrojovce i Znojmu se podařilo vykouknout...

Nečekaný střelec. Brankář Stejskal: Ani jsem nevěděl, jak se radovat

Patrik Vízek, Radim Ottmar a Jan Stejskal (zleva) před tréninkem hradeckého...

Fotbalisté Hradce Králové do prvního kola MOL Cupu vstoupili vlažně, ve Slatiňanech, kde dokonce...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž...Najdete na iDNES.cz