Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalistům Liberce jde o všechno. Přitáhne Freiburg plné tribuny?

Liberečtí fotbalisté během podvečerního tréninku | foto: Ota Bartovský, MAFRA

27 2013
Fotbalisty Liberce čeká ve čtvrtek od 19 hodin U Nisy s napětím očekávaný zápas podzimu. V případě vítězství nad Freiburgem si můžou zajistit postup do jarních bojů Evropské ligy, což by byl jeden z historických úspěchů severočeského klubu.

Fotbalisté Liberce ve čtvrtek hrají zápas podzimu s bundesligovým Freiburgem a doufají v plný stadion. Je to ovšem reálné?

"Prosím fanoušky, aby na Freiburg přišli. V téhle situaci potřebujeme pomoc. Bude se nám hrát líp než před prázdným stadionem. Musíme to zvládnout společně," říká útočník Michael Rabušic.

Slabé návštěvy jsou častým předmětem stesků libereckých hráčů. Slovan sice postoupil do základní skupiny Evropské ligy, což se od něj nečekalo, a v ní je na skvělém postupovém místě, jenže fanoušky to stejně moc netáhne.

Podívejte se do zákulisí stadionu U Nisy

Žádný z letošních zápasů Evropské ligy zatím U Nisy nebyl vyprodaný. Hodně se k tomu blížila bitva s Udine, které Liberec ve čtvrtém předkole hostil po výhře 3:1 v Itálii. Na silný tým Serie A v čele s hvězdným útočníkem Di Natalem se přišlo podívat 9700 diváků. Tedy bez dvou set vyprodáno.

Španělská Sevilla na tom byla podstatně hůř. V Liberci ji vidělo jen 7700 diváků, i když tým hraje atraktivní fotbal a v nedávné minulosti dvakrát vyhrál Pohár UEFA. Ostuda. Zas tak překvapivé to ovšem není. V Liberci před jedenácti lety nebyl vyprodán ani zápas se superhvězdným AC Milán.

Fotogalerie

Jak Liberec bojoval v Seville

Atraktivnější jsou pro diváky paradoxně některé bitvy české ligy. Duely se Spartou se v posledních letech U Nisy těší devítitisícovým návštěvám. A v mistrovské sezoně 2011/2012 byly domácí zápasy se Spartou a Plzní vyprodané.

Čtvrteční bitva s německým Freiburgem je extrémně důležitá. Může Liberci s předstihem zajistit postup do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy, což by byl jeden z historických úspěchů libereckého fotbalu. Oslavit postup doma, to je z fanouškovského pohledu velké lákadlo. Navíc Freiburg má na soupisce tři české hráče: Daridu (byť ten nakonec kvůli zranění nedorazí), Pilaře a Krmaše. To bude také zajímavá konfrontace. Pomůže to naplnit stadion?

Vstupenky na Freiburg v cenách 500 a 350 korun jsou pořád k mání. V úterý jich zbývalo k prodeji ještě 1800 z celkové kapacity 9900 míst. Do Liberce se chystá také asi 1300 fanoušků Freiburgu. To ovšem nutně neznamená, že stadion bude téměř naplněný, určitá porce lístků je totiž vyhrazena pro fotbalovou federaci UEFA a ta jich může na poslední chvíli ještě část vrátit.

Liberecký fotbalista Dzon Delarge během podvečerního tréninku

Liberecký fotbalista Dzon Delarge během podvečerního tréninku

Liberecký fotbalista Isaac Sackey během podvečerního tréninku

Liberecký fotbalista Isaac Sackey během podvečerního tréninku

Liberecký fotbalista David Pavelka během podvečerního tréninku

Liberecký fotbalista David Pavelka během podvečerního tréninku

Stadion U Nisy by však podle všeho zítra měl zažít jednu z nejlepších návštěv podzimu. "O zápas s Freiburgem je zájem. I přes studené počasí očekáváme slušně zaplněný stadion," řekl mluvčí libereckého klubu Lukáš Váňa.

Klíčový zápas Evropské ligy ohrožovaly splašky

Fotbalový zápas podzimu mezi Libercem a Freiburgem ohrožovaly splašky prosakující až na hřiště. Poškozenou kanalizaci se městu Liberec podařilo opravit na poslední chvíli.

"Kamerové zkoušky odhalily, že zdrojem problémů je nefunkční kanalizace vedoucí od Domova mládeže v Zeyerově ulici nad stadionem. Chyběla tam přípojka, takže splašky vytékaly při větším dešti pod tribunu a často také na hřiště, což jistě není optimální stav nejen pro Evropskou ligu," popsal problémy náměstek liberecké primátorky Jiří Rutkovský.

Výkopové práce do hloubky až sedm metrů probíhaly na travnaté ploše nad hlavní tribunou libereckého stadionu. V těchto místech stojí během zápasů Evropské ligy VIP stan pro 300 hostů. "Pokud by se nepodařilo dokončit stavbu včas a stan tam nemohl stát, klub by měl potíže s fotbalovou federací UEFA," vysvětlil technický ředitel klubu Jaroslav Kovářík. V krajní variantě by se důležitý zápas Evropské ligy mezi Slovanem a Freiburgem musel hrát mimo Liberec.

Oprava poškozené kanalizace bude pokračovat ještě další etapou v areálu FC Slovan Liberec. Město Liberec v současné době jedná o úpravě smluvních vztahů s klubem, které by měly město coby majitele stadionu do budoucna zvýhodnit.Najdete na iDNES.czmobilní verze