Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podle Messiho si Ronaldo Zlatý míč zaslouží, Platini by ho dal Ribérymu

Cristiano Ronaldo (vlevo), který dorazil na vyhlášení se svým synem, nazadržoval po vyhlášení slzy dojetí. Dočkal se potlesku legendárního Pelého. | foto: AP

13 2014
Argentinský fotbalista Lionel Messi po čtyřletém kralování předal titul nejlepší fotbalista světa a Zlatý míč FIFA svému rivalovi Cristianovi Ronaldovi. Trofej je podle barcelonské opory ve správných rukou, byť sám pro hvězdu Realu Madrid nehlasoval.

"Ronaldo měl skvělý rok, takže se není o čem bavit. Byl to dobrý rok pro nás všechny tři, co jsme byli nominovaní, a kdokoli z nás by vyhrál, tak by si to zasloužil," prohlásil po vyhlášení výsledků Messi. Ten jako kapitán Argentiny hlasoval pro své spoluhráče z Barcelony Andrése Iniestu, Xaviho a Neymara.

Messimu, který vyhrál předchozí čtyři ročníky ankety, v roce 2013 ublížilo chatrnější zdraví, kvůli kterému vynechal i poslední dvě měsíce roku.

Zamyšlený Lionel Messi.

Lionel Messi.

Cristiano Ronaldo (vlevo) a Lionel Messi na tiskové konferenci před vyhlášením...

Cristiano Ronaldo (vlevo) a Lionel Messi

"Nevím, jestli by byl výsledek jiný, kdybych nebyl zraněný. Znamená to ale, že jsem nebyl v nejlepší formě v závěru minulé sezony a v úvodu té nové. Naopak Cristiano hrál skvěle a o jeho vítězství nemůže být pochyb," dodal Messi.

Také sám Ronaldo se domnívá, že svůj první Zlatý míč od roku 2008 získal zaslouženě. "Lidé mi ho dali, takže je asi zasloužený. Každopádně Messi i Ribéry by si tuto cenu zasloužili také. Vyhrál jsem však já. Jsem opravdu šťastný," řekl Ronaldo, který se při přebírání ceny neubránil dojetí.

"Zahlédl jsem svou matku, jak pláče. Snažil jsem se kontrolovat, ale slzy jsem neudržel," vysvětlil Ronaldo. "První Zlatý míč bylo něco velkého, ale teď to pro mě bylo o mnohem hlubších emocích, protože jsem cenu přebíral před mojí matkou a synem," dodal osmadvacetiletý útočník.

Platini se zlobí

To šéf UEFA Michel Platini vyjádřil pochybnosti, jakým způsobem hodnocení fotbalistů probíhá. Podle fotbalové legendy rozhoduje hodnota hráčů a ne jejich výkony. Sám by trofej dal svému krajanovi Francku Ribérymu.

"Jsem velice zklamaný, že nevyhrál Franck," řekl Platini, jenž svou kritiku namířil proti FIFA a jejímu šéfovi Josephu Blatterovi. "Od doby, co Zlatý míč převzala FIFA, se cosi změnilo. Jsem zklamaný, protože během své padesátileté historie Zlatý míč zohledňoval výsledky. Dneska se cení celosvětová hodnota hráčů a to je problém," prohlásil francouzský funkcionář.

Lionel Messi (vlevo) sleduje proslov Francka Ribéryho.
Mám letos vážně šanci?, říká si možná Franck Ribéry.

Franck Ribéry

Ribéry podle Platiniho v uplynulém roce vyhrál vše, co mohl, a zasloužil si proto i Zlatý míč. "V roce 2010 nevyhrál po triumfu na mistrovství světa žádný Španěl, a to je taky problém. Pro Francka za minulý rok stejně jako pro Španěly za rok 2010 mělo platit: teď nebo nikdy," prohlásil.

Výkony nehrají podle Platiniho u hlasujících vždy tu nejdůležitější roli. "Příští rok se tu zase sejdeme a budeme volit mezi Messim a Ronaldem. Za dva roky mezi Ronaldem a Messim a za tři roky zase," prohlásil.

S volbou Ronalda naopak souhlasí také čeští fotbalisté. Na twitteru to kladně komentovali například Petr Jiráček, Lukáš Vácha, Tomáš Necid, Václav Kadlec či Tomáš Vaclík. "Mám sice raději Messiho, ale letos vyhrál Ronaldo zaslouženě!" napsal brankář Sparty.

Naopak reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který jako jediný z českých hráčů mohl hlasovat, dal Ronalda až na třetí místo. Vítězství přál Franckovi Ribérymu, který s Bayernem Mnichov získal pět trofejí, zatímco Ronaldo s Realem ani jednu.

Ribéry měl vyhrát také podle předsedy UEFA Michela Platiniho či Juppa Heynckese, který byl oceněn jako nejlepší trenér roku. A právě za to, že společně s Ribérym vyhrál bundesligu i Ligu mistrů. "Byl klíčovým hráčem Bayernu při zisku trofejí. Proto by si tu cenu určitě zasloužil," dodal Heynckes.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze