Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdné bary, rezignace. Brazilští fanoušci žádají radikální změny

TO SNAD NE. Druhý inkasovaný gól Brazilců zavinil stoper David Luiz. | foto: Reuters

13 2014
Sen o zlatu nevyšel. Ba co víc, nevyšel ani sen o cenu útěchy v podobě bronzu. Brazilští fotbalisté mají z posledních dvou vystoupení na světovém šampionátu hrozivé skóre 1:10 a domácí fanoušci se jen těžko s hrozivou realitou smiřují.

Šestý titul mistrů světa, ofenzivní koncert superstar Neymara, podmanění fotbalové planety?

Ale kdeže.

Brazilská reprezentace byla na domácím šampionátu pod nepředstavitelným tlakem a nakonec vybojovala pouze nepopulární „bramboru“. Může za to semifinálový výprask od Němců 1:7 a prohra v boji o bronz s Nizozemskem 0:3.

Konec snění, zpátky do reality. I to si uvědomují brazilští fanoušci. Ti se před sobotní bitvou o čest a o alespoň nějakou medaili rozdělili podle svědectví reportérů agentury Reuters do několika skupin.

Fotogalerie

Brazílie vs. Nizozemsko 0:3

Někteří věrně následovali reprezentanty na stadion v Brasílii a rozhodli se jim dát ještě jednu šanci. Vždyť debakl od Němců byl pro Brazilce první domácí porážka v soutěžním utkání po bezmála čtyřiceti letech!

„Přišla jsem sem, protože jsem věřila, že zvítězíme a vrátíme sami sobě hrdost. Jenže to se nestalo,“ smutnila psycholožka Renata Barrosová.

Druzí naopak na sociálních sítích různými formami demonstrovali, že je fotbal absolutně nezajímá, a dokládali to fotografiemi, že dělají všechno kromě sledování zápasu.

Chystali se na nedělní finále, jenomže v něm Brazílie neúčinkuje. Změnu víkendových plánů si spoustu lidí odmítala připustit, a tak bary v mnoha velkých městech zely prázdnotou.

Všichni chtěli finále, nic jiného.

Šampionát  končí pro domácí obrovským zklamáním. Před ním se řešily protesty místních, neúměrné náklady na pořadatelství, zpožděné stavební práce, problémy s infrastrukturou...

A nakonec „zradili“ fotbalisté. „Bylo to přesně naopak, mimo hřiště všechno fungovalo, ale skutečným zklamáním byl náš tým,“ řekl elektrotechnik Robson Cintra.

Fanoušci na stadionu v Brasílii začali frenetickým povzbuzováním. Zchladila je proměněná penalta Robina van Persieho ve 3. minutě a po trefě Daleyho Blinda o třináct minut později stadion ztichl. Následně vypískal kouče Scolariho.

Přitom on měl být zárukou úspěchu. S Brazilci dobyl titul před dvanácti lety, nyní měl lesk této jihoamerické zemi vrátit.

„Pelé, vrať se,“ stálo na transparentu jednoho z fanoušků.

 Budoucnost Scolariho u týmu je značně nejistá. Po mistrovství mu končí smlouva, ale budoucí šéf federace Marco Polo Del Nero mu vyjádřil podporu.

„Brazilský fotbal ale potřebuje změnu,“ myslí si státní zaměstnanec - ale hlavně zklamaný fanoušek - Airton Vantas.

Dočká se? 

Brazilští fandové posmutněli, pak ale slavili společně s Nizozemci:

Autoři: ,


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze