Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prázdné bary, rezignace. Brazilští fanoušci žádají radikální změny

TO SNAD NE. Druhý inkasovaný gól Brazilců zavinil stoper David Luiz. | foto: Reuters

13 2014
Sen o zlatu nevyšel. Ba co víc, nevyšel ani sen o cenu útěchy v podobě bronzu. Brazilští fotbalisté mají z posledních dvou vystoupení na světovém šampionátu hrozivé skóre 1:10 a domácí fanoušci se jen těžko s hrozivou realitou smiřují.

Šestý titul mistrů světa, ofenzivní koncert superstar Neymara, podmanění fotbalové planety?

Ale kdeže.

Brazilská reprezentace byla na domácím šampionátu pod nepředstavitelným tlakem a nakonec vybojovala pouze nepopulární „bramboru“. Může za to semifinálový výprask od Němců 1:7 a prohra v boji o bronz s Nizozemskem 0:3.

Konec snění, zpátky do reality. I to si uvědomují brazilští fanoušci. Ti se před sobotní bitvou o čest a o alespoň nějakou medaili rozdělili podle svědectví reportérů agentury Reuters do několika skupin.

Fotogalerie

Brazílie vs. Nizozemsko 0:3

Někteří věrně následovali reprezentanty na stadion v Brasílii a rozhodli se jim dát ještě jednu šanci. Vždyť debakl od Němců byl pro Brazilce první domácí porážka v soutěžním utkání po bezmála čtyřiceti letech!

„Přišla jsem sem, protože jsem věřila, že zvítězíme a vrátíme sami sobě hrdost. Jenže to se nestalo,“ smutnila psycholožka Renata Barrosová.

Druzí naopak na sociálních sítích různými formami demonstrovali, že je fotbal absolutně nezajímá, a dokládali to fotografiemi, že dělají všechno kromě sledování zápasu.

Chystali se na nedělní finále, jenomže v něm Brazílie neúčinkuje. Změnu víkendových plánů si spoustu lidí odmítala připustit, a tak bary v mnoha velkých městech zely prázdnotou.

Všichni chtěli finále, nic jiného.

Šampionát  končí pro domácí obrovským zklamáním. Před ním se řešily protesty místních, neúměrné náklady na pořadatelství, zpožděné stavební práce, problémy s infrastrukturou...

A nakonec „zradili“ fotbalisté. „Bylo to přesně naopak, mimo hřiště všechno fungovalo, ale skutečným zklamáním byl náš tým,“ řekl elektrotechnik Robson Cintra.

Fanoušci na stadionu v Brasílii začali frenetickým povzbuzováním. Zchladila je proměněná penalta Robina van Persieho ve 3. minutě a po trefě Daleyho Blinda o třináct minut později stadion ztichl. Následně vypískal kouče Scolariho.

Přitom on měl být zárukou úspěchu. S Brazilci dobyl titul před dvanácti lety, nyní měl lesk této jihoamerické zemi vrátit.

„Pelé, vrať se,“ stálo na transparentu jednoho z fanoušků.

 Budoucnost Scolariho u týmu je značně nejistá. Po mistrovství mu končí smlouva, ale budoucí šéf federace Marco Polo Del Nero mu vyjádřil podporu.

„Brazilský fotbal ale potřebuje změnu,“ myslí si státní zaměstnanec - ale hlavně zklamaný fanoušek - Airton Vantas.

Dočká se? 

Brazilští fandové posmutněli, pak ale slavili společně s Nizozemci:

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze