Odstoupit teď by byl nesmysl, říká mostecký trenér Žák

Mostecký trenér Robert Žák | foto: Michal Sváček

16 2008
Poslední místo a sestup. I kdyby fotbalisté Mostu zahráli v sobotu na hřišti Plzně jako mistři světa, na tomhle už nic nezmění. První liga pro ně končí v žalu. I pro trenéra Roberta Žáka, který posílá některé zkušené hráče jen do béčka. "Naposledy prohráli 1:3 s Jirnami. Ukazuje to, že se musí přidat. Asi nepadáme nadarmo," poukázal Žák.

"Návrat do první ligy není sranda, jednodušší je zachránit se. Když jsou tady staří hráči, musí ukazovat výkony, táhnout mladé kluky. Bohužel tohle se nám nepovedlo," dodal.

Jsou tedy potíže v kádru?
Necítím napětí. Jestliže vždycky prohrajete o jeden dva góly, které jsou školácké... I tihle zkušení to hráli. Vidím to na Zlínu - vedle zkušených má naskládané mladé kluky. Ale na těch hráčích je vidět, že jsou starší, uhrají si to. Není to jen o tom, že zápas někdo odběhá - zkušenost taky musí být. Musí se to prolínat.

A jak to bude u vás ve druhé lize?
Musíme se zamyslet a vytvořit takový tým, který může první ligu atakovat. Mládí tady je. Teď se musí doplnit zkušeností.

Fanoušci při domácí derniéře se Zlínem vyvěsili transparent, abyste odstoupil. Co vy na to?
Když jsem začínal, tvořili jsme úplně nový mančaft. Odešlo sedm osm hráčů, nastoupili noví, které tady nikdo neznal. Půlka týmu přišla z Blšan. Tohle všechno se zapomíná. Postupně odešli tři nejlepší fotbalisté Alex Mendy, Toleski, Hainault. V zimě jsme skládali další nový tým. To je ve fotbale normální, ale nesmíme dělat chyby.

. Pohled hráčů

Zkušený Patrik Gedeon
Chtějí dát šanci mladým, dva zápasy už nebyli nominovaní někteří zkušení hráči, hráli za béčko. Myslím, že tohle se nedělá. Ale děkuju Mostu, že jsem se vrátil zpátky do ligy. V Plzni hrát nebudu, dostal jsem čtvrtou žlutou kartu. Uvidíme, kdo naskočí, zase nějaký dorostenec. Nabídku na pokračování už jsem dostal, ale už se to překlápí na to, že bych tady spíš zůstat nechtěl.

Mladík Pavel Čermák
Po podzimu jsme byli poslední, ale nikdo nevěřil, že bychom sestoupili. Je to škoda. Budeme bojovat, snad za rok vykopeme postup, pokusíme se. Ve druhé lize budeme mít my mladší větší šanci dostat se do sestavy. Myslím ale, že mladí hráči fungovali se staršími v pohodě, v rámci možností nám pomáhali.

A to odstoupení?
Dělal jsem tu mládež. Pak jsme nastínili strategii, že budeme pracovat s mladými kluky, které doplníme staršími. Tak jsme se domluvili s vedením klubu, takovou filozofii ctím i já. A podle mě by bylo úplně nesmyslné, abych dvě kola před koncem odstoupil. Zvlášť když tady mám rozdělanou práci. A práce s mladými kluky, s cizinci, není na půl roku. Ve Zlíně jim taky čtyři pět let trvalo, než mládež někam vytáhli. A teď z toho čerpají.

Ale vy jste sestoupili.
S mládeží si těžko ze dne na den řeknete: bude tady bomba mančaft. Někdo je netrpělivý, ale jednou se to Mostu vrátí. Akademie, co vznikla před dvěma lety, už ovoce nese v lize nastoupili Čermák, Grečiško. Asi pět hráčů. Postupně by měli za doprovodu starších dozrávat další.

Kde se vůbec sezona zlomila?
Jednoznačně na jaře v Jablonci. Dařilo se nám, měli jsme bodovou šňůru, ale ten zápas byl katastrofální. Hráči nesnesli parametry, prohráli jsme 0:1. Někteří pak marodili a dvě minuty před koncem v Brně jsme dostali na 1:2. Nastal zlom. Potom s Bohemkou přišly laciné góly. Už se to těžko zvedalo.

Jsou slyšet názory, že kdyby víc chytal Svoboda na úkor Acevského a Švengera, Most by se zachránil.
Lidi nevidí, že nominaci gólmana něco předchází, sledujete ho na tréninku, rozhodujete se. Kdyby ve fotbale neplatí. Je to o součinnosti celého mužstva. Musíme zapracovat na defenzivě. A jednotlivci musí být odolnější.

Nebyl v kabině nesoulad mezi českými hráči a cizinci?
Když jsem sem přišel, říkalo se to taky. V zimě si kluci udělali sezení. Dohodlo se, že každé ráno přijdou a podají si ruku. Aby bylo cítit, že si jeden druhého váží. Ale já vždycky říkám: kolektiv nedělají osmnáctiletí kluci, ti musí poslouchat. Partu dělají starší hráči.

A bylo všechno v pořádku?
Já věřím, že za půl roku třeba už nikdo nebude brát na zřetel, že tady nějaký cizinec je. To byl největší problém před tři čtvrtě rokem. Hráči asi těžko přijímali, že jsou tu cizinci. Ale když jdou naši fotbalisté do zahraničí, je normální, že je kolektiv vezme. Já byl v Portugalsku, Johana v Turecku. V českých podmínkách je to pořád trošku složitější. Lidi na to nejsou ještě připravení.

Takže je něco pravdy na tom, že to v kabině nefungovalo?
Neřekl bych. Při tréninku problémy vůbec nebyly. V zahraničí vidíte, že se drží pod krkem. To jsme se během mé hráčské kariéry taky drželi. Mě třeba mrzí to, že jsme prohráli klíčový zápas s Bohemkou a že do sebe hráči ještě víc v kabině nešli. Ano, tohle chybělo, že by se vyhecovali: Prohráli jsme ligu. Měli si to vyříkat mezi sebou a ne mít hlavy sklopené. Tohle jediné mi vadí.

Takže od porážky s Bohemians už jste cítil odevzdanost?
Je to o povaze, jestli jste silný a vydržíte tlak. Jako já s těmi transparenty. Musíte být silný, jinak byste to nemohl dělat, lidi vás sežerou. Někdo to kouše hůř,možná to někteří hráči psychicky nesli špatně. Ale co mají říkat Brno, Ostrava, Teplice, když hrají o poháry. Pokud hráči nebudou psychicky odolní, nemůžou hrát fotbal. Na žádné úrovni. To je možná ten problém, že někdo se za něco schovává.

Zohledníte to při stavbě týmu?
Musí se skloubit ekonomika s perspektivou. Mužstvo musí mít kostru. Vemte si, kolik zkušených lidí se na jaro udělalo - Rilke, Stožický, Gedeon, Pešír. Nebylo to o mladých hráčích, o cizincích. To vůbec není pravda. Parta byla tihle. Je to o tom, jakým způsobem kdo k zápasu přistoupí. Odešli tři nejlepší cizinci, teď to měli převzít čeští hráči.

Na jaře jste zatím získali 8 bodů.
A to je málo. Vliv měly i poslední minuty zápasů. Já dávám příklad Trousila s Pavlíkem v Brně. Nejsou to páni fotbalisti, ale jsou to rafani. I kdyby měli míč sežrat, nepustí do brány nic. Takhle se to v lize hraje. Balon prostě nemůže propadnout. A nám tam propadne.

Asi by vám výrazně pomohlo, kdyby byl fit stoper Johana.
Zranění, to je další věc. My měli strašně ztrát. Johana nenastoupil skoro vůbec, Studíka jsme nemohli použít, Procházka byl mimo sedm měsíců, Pilař byl taky dost omydlený, Prášil marodil. Měli jsme na zápasy o čtyři pět lidí míň. Tak silná marodka se málokdy vyvrbí. A my zrovna hráli o záchranu. Z těch střípků se to skládá. Když se něco podcení, někde to vyplave.

Co se podcenilo v Mostě?
Příklad: někoho bolí noha, ale jde dělat kopce. A pak z toho máte velikánský zranění. Kluci mají problémy s achillovkami. Zjišťovali jsme z čeho. Z kopaček, mají takové gumové šlupky. Jsou to maličkosti, které vám rozhodí týdenní práci.

Už jste se ze sestupu otřepal?
Zklamaní jsme. Týden před Žižkovem, kdy naši konkurenti vyhráli, jsme byli úplně mrtví. Ale kdybych měl svěšenou hlavu, chodil za klukama každý den a brečel jim tam, to se jim nemůžu kouknout do očí. V posledních kolech jsem chtěl vytížit všechny, co mají smlouvu. Chodíme na juniorku, dáváme mladé do ligy, abychom si udělali obrázek, co vybrat na příští rok.

Končíte zápasem v Plzni. Objeví se zase někdo nový v sestavě?
Dám příležitost dalším mladým, někteří nastoupí poprvé v základu. Musíme talenty vyzkoušet.

Koho chcete s sebou do druhé ligy?
Jestli spadne Kladno nebo Bohemians, to je jedno. Když to bude Bohemka, taky bude dělat generační změnu jako my.

Autor:

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Tabulka ligy

Známky

2,07

Miroslav Stoch

Slavia

2,13

Michal Trávník

Jablonec

2,13

Josef Hušbauer

Slavia

Góly

12

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

9

Miroslav Stoch

Slavia

8

Michal Trávník

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. Slezský FC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
12. SK Sigma Olomouc 15 4 3 8 16:26 15
13. 1. FK Příbram 15 4 3 8 19:37 15
14. 1. FC Slovácko 15 4 0 11 15:29 12
15. MFK Karviná 15 3 2 10 19:30 11
16. Dukla Praha 15 3 2 10 13:31 11

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Jak čeští fotbalisté uvěřili, že nejsou zoufalou partou

Český záložník Jakub Jankto (vpravo) přijímá gratulace od spoluhráčů za gól,...

Cítili se jako břídilové, kteří neumějí pořádně kopnout do míče. Courali se ze hřiště, oči...

Šilhavý: Není to bez chyb, ale cením si, jak mužstvo hraje a funguje

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý udílí pokyny českým fotbalistům během...

Když národní mužstvo přebíral po zářijovém debaklu 1:5 v Rusku, trenér českých fotbalistů Jaroslav...

Famózní Schick, chválil ho i Dúbravka: Bodaj by takových gólů padalo víc

DLOUHEJ KOUŘ... Slovenský gólman Martin Dúbravka diriguje své spoluhráče v...

Znovu inkasoval od Česka gól, se kterým nemohl udělat ale vůbec nic. Před měsícem se na Martina...

Česko - Slovensko 1:0, fotbalové obrození trvá, rozhodl Schick

ČEŠI VEDOU. Fotbalisté slaví gól, který v duelu proti Slovensku vstřelil Patrik...

Obrození fotbalové reprezentace pod trenérem Jaroslavem Šilhavým pokračuje. Češi i podruhé v Lize...

Nejsem spokojený, musím čekat na svou šanci, říká gólman Čech

Petr Čech z Arsenalu chytá míč v utkání proti Watfordu.

VIDEO Po dvaadvaceti letech jde na fotbal jako nezúčastněný. Aniž by byl součástí jednoho z týmů. „Jdu...

Další z rubriky

Slavii nově vlastní Sinobo, bude v názvu stadionu. Tým posílí Ševčík

Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie a Čou Ťin-Chuej,...

Fotbalová Slavia má za poslední tři roky třetího majoritního vlastníka z Číny. Největší podíl akcií...

Odvolaný kouč Nádvorník: Jsem moc rád, že jsem v Karviné dostal šanci

Kouč Roman Nádvorník dává hráčům pokyny. Karvinské fotbalisty povede do příští...

Zaskočený a překvapený byl trenér karvinský fotbalistů Roman Nádvorník verdiktem šéfů klubu, kteří...

Nádvorník ve fotbalové Karviné končí, nástupce bude znám v pondělí

Trenér Karviné Roman Nádvorník během utkání proti Zlínu.

U karvinských fotbalistů skončil trenér Roman Nádvorník. Vedení ho odvolalo kvůli neuspokojivým...

Najdete na iDNES.cz