Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohárové miliony? Hlavní boj teprve začne. Slavii jde o prestiž

Slávistický útočník Milan Škoda se raduje z gólu, který právě vstřelil Teplicím (23. dubna 2016). | foto: Profimedia.cz

21 2016
Zatím to není žádné velké ryto, za druhé předkolo Evropské ligy se vyplácí prémie 5,7 milionu korun. Pokud dnes večer Slavia zvládne komplikovaný úkol proti Levadii Tallinn, o malinko víc si vydělá ve třetím předkole.

Cesta k opravdu velkým penězům se otevírá až později.

„Ale třeba ve skromných podmínkách Liberce nejsou zanedbatelné ani cifry za předkola,“ upozorní liberecký ředitel Jan Nezmar.

Evropská liga, o kterou kromě Slavie a Liberce zabojuje i Mladá Boleslav, nabízí 65 milionů jako odměnu za postup do základní skupiny.

Liga mistrů, o které sní v Plzni a na Spartě, rozdává celý majlant.

Už vypadnutí ve 4. předkole by znamenalo odškodné 81 milionů a součet odměn za postup do skupiny by přesáhl 400 milionů!

Z takového balíku může elitní český klub žít i dva roky.

O kolik hrají české kluby

Bonusy v Lize mistrů
Za 3. předkolo 10,8
Za konec v play-off 81
Za postup do skupiny 54
Za základní skupinu 324
Za výhru ve skupině 40,5
Za remízu ve skupině 13,5

Bonusy v Evropské lize
Za postup do skupiny 65
Za vítězství ve skupině 9,7
Za remízu ve skupině 3,2
Za postup do jara 13,5
(Částky jsou v milionech korun.)

Kdo s kým bude hrát
Plzeň – Karabach
Sparta – Steaua
(v obou případech 26. 7. a 2./3. 8.)
Admira Mödling/Kapaz – Liberec
Neftči Baku/Škendija – Mladá Boleslav
Slavia/Levadia Tallinn – Rio Ave (vše 28. 7. a odvety 4. 8.)

Ve fotbale neexistuje přímá úměra mezi investovanými penězi a sportovními úspěchy, ale je jasné, že postup do podzimní fáze štědré Ligy mistrů by byl absolutní terno. Zvlášť v českých podmínkách.

Mimochodem, 32 týmů základních skupin si rozdělí v přepočtu téměř 350 miliard. To je omračující.

Ani v méně dotované Evropské lize se nerozdávají drobné. Sparta v minulé sezoně senzačně postoupila do čtvrtfinále, čímž si vykopala téměř 200 milionů.

Liberec získal 100 milionů. Když odečetl náklady (letadla, hotely, prémie hráčů), zbyla severočeskému klubu částka, která teoreticky může pokrýt celý roční rozpočet.

Kdyby se Liberec tentokrát do hlavní fáze nedostal, reálně by hrozilo, že by se musel uskromnit a výrazně změnit přestupovou politiku. Jinak řečeno: postup do skupiny je pro Liberec extrémně důležitý.

Slavia nic takového řešit nemusí, přesto mluvčí klubu Michal Býček vzkázal: „Každé finance, které jdou směrem do Slavie, jsou pro nás zajímavé. Rozpočet sestavujeme, aniž bychom počítali s účastí v pohárech, ale příjmy za postup do základní skupiny jsou natolik atraktivní, že by se hodily do rozpočtů všech českých klubů.“

Současná Slavia se ovšem tuzemským obyčejům vymyká. Nijak se nežinýruje, utrácí. Díky čínským majitelům rozhazuje miliony, které jsou pro ostatní vzácností. Před týdnem koupila útočníka Gina van Kessela za 32 milionů z Trenčína, střeleckému vůdci Milanu Škodovi vyplatila 15 milionů za podpis prodloužené smlouvy.

Oba by dnes poprvé měli nastoupit v základní sestavě, aby se pokusili dohnat nebezpečné manko 1:3 z prvního utkání. Je očividné, že Slavia se chce k úspěchu vyškrábat přes masivní výdaje. Pokud by vyhořela na průměrné Levadii, nejvíc ze všeho by utrpěla sportovní prestiž klubu. Těžko čekat, že by čínský majitel po prvním fiasku uzavřel kohoutky. Problém by zřejmě nastal, kdyby se neúspěchy opakovaly.

Slavii nyní peníze netíží, zato pro zbylé pohárové vyslance jsou magnetem. Mít a nemít 100 milionů z Evropské ligy, to je v Mladé Boleslavi nebo Liberci ultrarozdíl.

Nemluvě o bohatství, za kterým chtějí příští týden vykročit Plzeň a Sparta.Najdete na iDNES.czmobilní verze