Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obránce Mareš vděčí Petrohradu za hodně

19 2006
Praha - Zrovna byl minulý pátek na běžném nákupu v jednom z petrohradských obchodů, když mu zapípal mobil. Sám trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner mu oznamoval, že ho má v nominaci na mistrovství světa. "Byla to moc příjemná zpráva," poznamenal Pavel Mareš, levý obránce ruského Zenitu Petrohrad.

"Už taky proto, že nepatřím k hráčům, kteří mají místo v národním mužstvu jisté. Takže jestli se do nominace vejdu, to jsem opravdu napnutý byl," pokračoval Mareš na pátečním setkání s novináři. "Jen jsem se trenérovi omluvil, že nebudu na srazu včas, protože ještě ve středu jsme hráli ligu."

Řeč se samozřejmě nejprve stočila na petrohradské mužstvo, od něhož byl v minulých dnech odvolán český kouč Vlastimil Petržela.

"Že Petrželu odvolají, to přestávalo být překvapením v době, kdy začal klubové vedení tvrdě kritizovat v novinách. Jenže ono mu nejspíš nic jiného nezbývalo, protože když to chtěl řešit uvnitř klubu, nikdo ho nevyslyšel."

Petržela byl prý nespokojený s tím, že po sportovní stránce nemůže s mužstvem pracovat podle svých představ.

"Neshodli se například v otázkách posílení mužstva, Petrželovi taky vadilo, že mu do jeho práce mluvilo moc lidí. Tak na tyhle a další problémy začal poukazovat v tisku a na reakci moc dlouho čekat nemusel. Ale nejspíš to bylo opravdu tak, jak říkal. Svého vyhazovu v těch posledních týdnech prostě dosáhnout chtěl," uvedl Mareš.

Petržela prý netoužil po žádných evropských hvězdách.

"V novinách sice vyšel seznam hráčů, o které prý Petržela jevil zájem, ale byli tam i fotbalisti, o nichž vím, že trenérova jména to nebyla. Například Nistelrooij," říká Mareš. "Ale třeba Tomáše Rosického opravdu chtěl."

Vzápětí Mareš přidává úsměvný zážitek.

"Na únorovém reprezentačním srazu před Tureckem jsem si všiml, že Rosický má mezi DVD i film o Petrohradu. Ptal jsem se, co to jako znamená, a Tomáš říkal, že ho dostal na schůzce, na které s ním jednal někdo z Petrohradu. Prý aby si mohl Petrohrad prohlédnout."

Mareš je v Petrohradu spokojený

"Kariéra v Petrohradu mi vlastně umožnila účast na posledním Euru v Portugalsku, teď jsem se zas přes ruský klub dostal do nominace na mistrovství světa. A zahrál jsem si tu i čtvrtfinále Poháru UEFA," vypočítává Mareš.

Nezapomene přitom poděkovat i kouči Petrželovi. "Byly to pod ním tři roky tvrdé práce v Bohemce, pak jsem šel na rok do Sparty a potom si mě Petržela vytáhl do toho Petrohradu."

Na začátku letošního soutěžního ročníku byl Mareš zraněný, kvůli výronu v kotníku nemohl na přelomu února a března ani s reprezentací na přípravné zápasy do Turecka.

"Ale teď už jsem naprosto fit, ligu jsem hrál zase pravidelně."

O národním týmu soudí, že to na blížícím se světovém šampionátu může dotáhnout daleko.

"Máme perfektně složené mužstvo. Jsou v něm starší zkušení hráči a v rovnováze k nim ti mladší, kteří už ale také mají hodně za sebou," říká Mareš. "Takže i já si myslím, že naším vrcholem by mohlo být letošní mistrovství světa."

S rolí muže, který je alternativou na post levého obránce v případě zranění Jankulovského, je třicetiletý Mareš srozuměný.

"Pochopitelně, že jsem vděčný za každý reprezentační start. Ale na druhou stranu si moc považuju už toho, že se na mistrovství světa vůbec dostanu. Kluci v národním mužstvu mě berou jako jednoho z nich, na jako náhradníka. A když se na mě dostane, budu se snažit stejně, jako jsem se místo zraněného Marka snažil loni v říjnu ve Finsku," připomněl Mareš svůj osmý a zatím poslední reprezentační start.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze