Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obrana hrála podle Brücknerova gusta

12 2003
Praha - Kdy bylo Karlu Brücknerovi během kvalifikace o účast na fotbalovém mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku nejhůř? Trenér národního mužstva při úterním hodnocení osmizápasové kvalifikační anabáze přiznal, že do zpěvu mu nebylo při letošním zářijovém dvojzápase v Bělorusku a doma s Nizozemskem. Přitom obě střetnutí Česko vyhrálo.

"Postarat se z lavičky o nepříznivý vývoj zápasu v Minsku vůbec nebylo jednoduché," povzdechl si. "A zápas s Holanďany byl taky moc složitý. Tím spíš, že tehdy začátkem září už šlo o všechno."

A právě po výhře nad Nizozemskem se česká reprezentace mohla radovat z postupu. Vydobyla si slávu a v posledním kvalifikačním duelu v Rakousku už hrála jen o čest. Rovněž vítězně.

I proto Brückner u národního mužstva pokračuje i v dalším kvalifikačním cyklu. Smlouva mu byla prodloužena až do konce kvalifikace, v níž půjde o účast na mistrovství světa v Německu v roce 2006.

"A já věřím, že pan Brückner reprezentaci povede i na tom světovém šampionátu," věří manažer národního mužstva Vlastimil Košťál, že úspěšný trenér dovede Česko i na světový šampionát.

"Koncem předminulého roku jsem se o tu smlouvu ani moc nezajímal," řekl kouč, který tým kvalifikací provedl se sedmi výhrami a jednou remízou. Navíc za necelé dva roky, co na reprezentační lavičce sedí, ještě ani jednou neprohrál. Zdobí ho šnůra osmnácti zápasů bez porážky!

"Pořádně jsem si smlouvu prostudoval, až když jsme postoupili na mistrovství Evropy. Ale spokojen jsem s ní byl i předtím, jinak bych s prací, která mi byla nabídnuta, nesouhlasil," pronesl s úsměvem trenér, který ve čtvrtek 13. listopadu oslaví čtyřiašedesáté narozeniny.

Na otázku, zda je jeho nová smlouva byla finančně vylepšena, odpověděl KOšťál: "Bez detailů, ale byla."

Při ohlédnutí za vítěznou kvalifikací si Brückner nejvíc pochvaloval stabilizovanou obrannou čtveřici s defenzivním záložním štítem.

"Zprava Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski a před nimi Galásek. To je základ, z něhož jsme vycházeli. Tohle je pětice podle mého gusta, s tou bych nejraději odehrál úplně všechno," mnul si kouč spokojeně ruce.

Hráči před touto pětící se však už čas od času měnili. "Tady už jsme někdy sestavu museli přizpůsobovat soupeři. A přesné role v herním systému jsme našim fotbalistům šili na míru," vysvětloval Brückner.

Trenérovi se nejvíc zamlouvalo složení středové řady Poborský, Nedvěd, Galásek, Rosický, Šmicer.

"A že Rosického nutíme k bránění, které mu není vlastní, to jste si špatně vysvětlovali," řekl kouč k novinářům. "Skutečným záměrem bylo, že v obranné fázi měl za úkol presinkem narušovat soupeřovy akce už na jeho polovině, a jakmile jsme získali míč, měl se starat o rozehrávku."

"A samozřejmě nesmím zapomenout na brankáře," zdůraznil kouč. "Ze začátku jsem o nikom neříkal, že by měl být jedničkou, jenže nakonec to dík jeho výborným výkonům vykrystalizovalo pro Čecha." Současný gólman francouzského Rennes odchytal všech osm kvalifikačních utkání.

Náhradníky mu postupně dělali a v přípravných zápasech dostali šanci Vaniak, Kinský, Černý a Blažek. "Musím kvitovat, že mezi brankáři je pozitivní a pracovité klima."

Z dalších Brücknerových slov vyplynulo, že výběr hráčů se odvíjel i podle jejich povahových vlastností.

"Vedle výkonnosti a uvažované role v mužstvu jsme zohledňovali i to, jak se kdo chová také mimo hřiště," řekl trenér. "A roli tu hrála i jistá perspektiva. Jsem totiž přesvědčen, že současné mužstvo není jen týmem pro mistrovství Evropy, ale taky pro mistrovství světa."

Z jednotlivců Brückner nejvýše vyzdvihl kapitána mužstva Pavla Nedvěda.

"Nedvěd se projevil jako ten nejsprávnější kapitán, jako tahoun, jakého jsem ještě nezažil. Poznal jsem například kapitány, kteří se starali hlavně o to, v jakých se bude hrát dresech a co bude k obědu. Ale u Nedvěda bylo to kapitánství jiné, řekl bych opravdové," prohlásil kouč.

"Neocenitelnou práci pro mužstvo odvedl hlavně v posledních třech kvalifikačních zápasech v Bělorusku, s Holandskem a v Rakousku," připomněl trenér. "Je to prostě úplně jiný Nedvěd než ten, kterého po neúspěšné kvalifikaci před dvěma lety kdekdo zatracoval."

Po herní stránce byl Brückner nejvíc spokojený s defenzivou. "Největším pozitivem byla aktivní defenzivní fáze, do které se zapojovali všichni hráči, nejen typičtí obránci," cenil si. "Vedle toho jsme znamenitě zvládli obranné standardní situace, vždyť jsme z nich nedostali ani jeden gól."

Přesto však je podle trenéra pořád co zlepšovat. "Například měnit tempo hry, to ještě tak dokonale zvládnuté nemáme," prozradil alespoň jednu z podružných slabin svého jinak skvělého týmu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze