Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obr a mravenec, fotbaloví parťáci proti sobě

14 2003
Teplice - Narodil se v Polsku, žil v Německu, hraje v Anglii, reprezentuje Kanadu a za kamaráda má Čecha. „Navíc jsme se poznali při angažmá v Belgii. Je to zamotaný příběh,“ říká Jan Koller, když mluví o Tomaszi Radzinském. Koller a Radzinski. Velký a malý. Obr a mravenec. Ve výšce je dělí 28 centimetrů a ve věku devět měsíců. Radzinski je mladší, třicet let mu bude za měsíc.

„Chtěl bych to oslavit i s Janem,“ říká rozesmátý sympaťák.

Jsou si blízcí, hráli spolu dva roky v útoku Anderlechtu Brusel, dnes odpoledne se poprvé potkají jako soupeři: v Teplicích se hraje přípravné utkání Česko - Kanada.

„Tomasz je nejlepší parťák, se kterým jsem kdy v životě hrál. Neuvěřitelný pohodář,“ tvrdí Koller. Co na to Kanaďan? „Souhlasím.

A jaký je Jan? Veliký silák. A hodný kluk.“ Na hřišti si rozuměli, i když vypadali jako David a Goliáš. „Tomasz mi po gólu často skákal do náruče. To já jsem si vůči němu dovolit nemohl,“ směje se Koller.

Vzájemně si přihrávali do šancí, báli se jich soupeři v Lize mistrů. Koller vyhrával hlavičky, Radzinski zakončoval. Anebo: Radzinski centroval a Koller hlavičkoval. „Nikdy jsme nesoupeřili, kdo dá víc gólů. Přáli jsme si to,“ říká Koller.

Když oba v roce 2001 opouštěli Brusel, vládli tabulce ligových kanonýrů: Radzinski 23 gólů, Koller o gól méně. „Tomasz se trefil v posledním zápase, já ne.“ Když měli chuť, vzali přítelkyně a vyrazili za zábavou. Diskotéka, hospůdka...

Jednou si vyměnili auta, neboť Radzinski, maniak do rychlosti, si chtěl vyzkoušet, jak jezdí Kollerův nový mercedes. „A tak mi zase na pár dní půjčil své volvo.“ Vůbec se scházeli dost často na to, že se skoro neměli jak domluvit.

Radzinski sice ovládá pět jazyků, ale Koller ve vlámštině dlouho tápal. „Když mi Tomasz zavolal ve středu, že právě přiletěl do Prahy, mluvili jsme německy,“ přiznává český útočník, který válí za Dortmund.

Jednou za měsíc si volají, hodně si posílají maily. Když se Koller nedávno pochlubil fotografií novorozené dcerky, přišla mu odpověď: „Ta je celá ty. Gratuluju!“ Po dnešním utkání se kamarádi chtějí sejít v Praze. „Ale nejdřív ho chci porazit,“ hlásí Koller.

Radzinskému by stačilo neudělat ostudu. Pak odletí do Londýna, kde hraje za Everton. Našel si nového českého parťáka. Když nastartuje své porsche, za minutu zastaví u baráčku Milana Baroše, útočníka Liverpoolu.

Přátelé z Anderlechtu
 * Jan Koller 
narozen 30. 3. 1973
nyní Dortmund
výška 202 cm
hraje s devítkou
z Bruselu odešel 2001,
svobodný, dcera Hedvika

 * Tomasz Radzinski
narozen 14. 12. 1973
nyní Everton
výška 174 cm
hraje s osmičkou
z Bruselu odešel 2001,
svobodný 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze