Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obor: fotbalové standardky. Učitel: ústecký trenér Habanec

Svatopluk Habanec - Ústecký trenér Svatopluk Habanec. | foto: Radek CihlaMF DNES

9 2009
Za týden bude psát esej nezbytnou k tomu, aby úspěšně dokončil školu a získal trenérskou profesionální licenci. Téma je tajné, ale kdyby Svatopluk Habanec mohl výběr ovlivnit, možná by zvolil námět "standardní situace." Mohl bych o nich naráz přednášet na vysoké škole nebo napsat vědeckou práci. "Kolegové se mě na naše standardky ptají, ale nemůžu o tom moc vykládat. Studuji i s asistenty druholigových trenérů, takže raději mlčím," šklebí se Habanec.

Jeho tým, lídr druhé fotbalové ligy, totiž udivuje mimořádnou úspěšností právě v situacích, jež často rozhodují zápasy. Hlavně díky standardkám Ústí ničí soupeře a vládne soutěži.

Dali jste zatím 15 gólů. Máte spočítáno, kolik z nich padlo po standardních situacích?
Přesně to nevím, ale je to něco přes 50 procent.

Je to 9 z 15 gólů. Přesně 60 procent.
Ohromné číslo. Co se učíme ve škole, z rozborů světových šampionátů, tak celosvětově padá po standardkách kolem 30 procent gólů. Top týmy mají 40 procent. Standardka je i penalta nebo odražený míč po ní. Takže ti nejúspěšnější nemusejí být zrovna Španělé. Ti jsou schopni dát víc branek ze hry.

Byl jste s každým týmem takhle úspěšný při standardkách?
Ne, nikdy jsem to nezažil. Je to změna oproti loňsku. Nejméně o 20 procent to narostlo. Byli jsme průměrní, teď je to vynikající.

Zaměřili jste se nějak speciálně na standardní situace v přípravě? Právě, ani bych neřekl. Většinou jsme na ně chodili v pěti hráčích, teď v šesti. To je největší změna. Nebojíme se návratu. Někdo myslí na defenzivu a ještě ani nekopl. My chceme ohrozit branku.

Jsou letos jiní exekutoři?
Zahrávají je Benčík, Volek, Franc. To bylo i loni, ale víc jsme to měnili. Třeba je kopal i Martykán.

Jan Martykán přiznal, že v zápase s Hlučínem hráči měli pokyn chodit na přední tyč a góly přitom padly ze zadní. Pomůže i náhoda?
Jistě. A také je to o koncentraci. Standardní situace trvá jednu až tři vteřiny. Míčmá jít na přední tyč, někdo to jen lízne, dostane se na zadní a padne gól. Klíčové je soustředit se po celou dobu, než míč opustí vápno. Velké pokutové území, tak to musíme říkat ve škole (smích).

Nenapíšete o standardkách ve škole diplomku?
Určitě ne. Ani ji psát nebudeme, jen esej na zadané téma. Ale zamýšlel jsem se jen nad jednou standardkou, do budoucna bych chtěl vypilovat penaltu. Je tu důležitá psychologie. V zápase českých mladíků s Maďary na MS bylo vidět, že naši hráči psychicky zklamali.

Ale vy jste úspěšní spíš z klasických standardek - z rohů, trestných kopů. Budí to u vašich kolegů obdiv?
Určitě si do mě rýpnou.

A soupeři už jsou z vás nešťastní.
Říkají: bacha na standardky, bacha na Karlíka. A pak jim dá gól "dlouhán" Veverka.

Jak to, že vás neuhlídají žádným způsobem? Přece se na to také připravují.
Uvedu příklad, když jsme hráli s Teplicemi pohár. Některá mužstva se proti nám snaží vysunout třeba tři hráče na půlku. A logicky bychom my měli mít pak čtyři vzadu. Ale šli jsme do rizika, stejně jsme tam zůstali ve třech. Tím pádem bylo v šestnáctce o jednoho hráče víc a Zachariáš dal gól.

Kdyby přestaly standardky fungovat, šli byste výkonnostně dolů?
Dáváme z nich hodně branek, takže by těch bodů asi tolik nebylo.

Ale zatím vedete a prvenství po podzimu je na dosah.
Bylo by hezké to udržet. Kluci už se vyptávají, kam pojedeme v zimě k moři. (Habanec uzavřel s hráči sázku, že když skončí po podzimu do 2. místa, zaplatí všem dovolenou). Já říkám, že zatím nikam.

Ale trošku strach už máte, ne?
Jo, jo, nějaká obava tam určitě je. (smích).

Zkoušejí všechno. Stejně nás nikdy neuhlídají

Pokaždé to možná není dokonale secvičená akce, ale i tak to výtečně funguje. Co to je? Standardní situace v podání fotbalistů Ústí. Jejich produktivitu v nich jim závidí celá druhá liga, byť k ní občas pomůže i náhoda.

"Měli jsme pokyn kopat standardky na první tyč a oba góly jsme dali z prostoru zadní tyče," přiznal záložník Jan Martykán po výhře nad Hlučínem 2:0. "Kopneme to, ani nevíme kam, ale jsme tam včas, a to je důležité. Standardky pokaždé zaberou, když hrajeme špatně," culil se Martykán.

Pro ústecký tým uklidňující prvek, pro jeho soupeře naprosto deprimující. "Všichni se na to připravují, stejně to nikdo neuhlídá. Chystají se na Džubyho (Džubana), Karlose (Karlíka), Valyho (Valentu). Jenže pak dá první gól Šmrha a druhý Veverka, nejmenší kluk na hřišti," vysmíval se Martykán.

Ubránit ústecké standardní situace je zatím pro většinu soků nemožné. "Zkoušejí to na nás zónovkou, osobně, nic jim nepomáhá." Zato Ústí se na svou chloubu může vždy spolehnout. I teď, po úvodní letošní porážce v Karviné. Byť k výhře nedošlo s obvyklou lehkostí, díky dvěma gólům po standardkách zlomilo i houževnatý Hlučín.

"Každého nepřejedeme, i takové zápasy je důležité vyhrávat. Když se podíváte na špičkové týmy, taky všechny soupeře nepřehrají, ale body většinou urvou." Martykán si nemyslí, že by Ústí už mělo podzimní zenit za sebou.

"Uvidíme. Když teď třikrát prohrajeme, tak je za námi, Když ne, tak si formu pořád držíme," říká.

Ztracená vítězná série ale ústeckého špílmachra mrzí. "Mě osobně ano. Pohled na tabulku by byl hezčí, kdyby tam svítilo 10 - 0 - 0 než 8 - 1 - 1. Štvalo mě, že jsme prohráli v Karviné a ztráta v Třinci byla ještě zbytečnější. Klidně jsme mohli udělat deset výher v řadě," tvrdí.

Že by přehnané sebevědomí? "To ne, ale s jídlem roste chuť. My jsme vždycky naštvaní. Ať jsme hráli dole, nebo když jsme nahoře. Pořád je co zlepšovat," vysvětluje.

A vyhlíží novou šňůru výher. "Snad. Ale teď jedeme do Vlašimi, která se docela rozehrála. Když přečkáme začátek, dáme první gól, můžeme uspět. Třeba nám zase pomůže standardka," ušklíbne se.

Prvenství po podzimu by pak bylo zase blíž. "Není to nereálné. Minimálně druhé místo a tím pádem dovolená od trenérů už by nám utéct nemusela," zajiskřilo v očích Martykánovi. Právem. Porážka koučů v sázce s hráči a zaplacená dovolená u moře je čím dál blíž.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze