Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obavy z války odložily šampionát ve fotbale

6 2003
Dubaj - Za necelých čtrnáct dní měli čeští fotbalisté do 20 let odletět do Dubaje, ale z cesty sešlo. Kvůli očekávané válce v Iráku se světový šampionát juniorů zatím hrát nebude. Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) turnaj, který se měl uskutečnit od 25. března do 16. dubna ve Spojených arabských emirátech, odložila na pozdější termín. "Respektuju to. Vzhledem k tomu, co se tam děje a dít může, je to správné rozhodnutí," řekl Pavel Vrba, kouč fotbalistů do 20 let.O nominaci Česka čtěte zde

Česká reprezentace, která je jedním ze čtyřiadvaceti účastníků mistrovství, se v neděli 16. března měla poprvé sejít v Praze a o dva dny později měl Svěrkoš, Sivok a spol, odletět do Dubaje.
 
"Myslím si, že teď žádný sraz nebude. Na druhou stranu bych po dohodě s naším svazem chtěl najít jiné termíny pro soustředění. Mužstvo by mělo v přípravě pokračovat," poznamenal český trenér.

Podle funkcionářů FIFA je šampionát odložen na pozdější termín. Přesné datum bude stanoveno až poté, co se politická situace v Perském zálivu uklidní.

"Litujeme, že jsme museli udělat takové rozhodnutí, ale musíme brát v úvahu svou odpovědnost za hráče, funkcionáře a další lidi včetně zástupců médií a diváků," uvedl na internetové stránce FIFA Sepp Blatter, předseda organizace.

Šampionátu se zúčastní 24 reprezentačních týmů, Česko by se v základní skupině mělo postupně utkat s Kanadou, Brazílií a Austrálií.

Rozhodnutí FIFA schválil i šéf reprezentačního úseku fotbalového svazu Dušan Fitzel. "Pod dojmem toho, co zveřejnilo ministerstvo zahraničních věcí, aby se do této rizikové oblasti nejezdilo, je to správné rozhodnutí, protože je tam jistě nebezpečno. Já osobně si nedokáži představit, jak bych to vysvětloval rodičům hráčů a všem kolem týmu," řekl pro agenturu ČTK.

Podle něj ale může dojít ke komplikacím. "To, že FIFA turnaj zrušila, je pozitivní z hlediska bezpečnosti, ale pro sport je to horší. Vůbec nevím kdy se šampionát bude hrát a určitě s tím budou obrovské problémy," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze