Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O Zlatém míči už Nedvěd slyšet nechce

11 2003
Praha - Jan Koller a Zlatý míč? Českému reprezentantovi při úterním obědě málem zaskočilo, když se dozvěděl, že jej francouzský magazín France Football vybral do padesátičlenné společnosti, z níž vzejde nejlepší fotbalista Evropy letošního roku. "Jsem hodně překvapený, tohle jsem vůbec nečekal," řekl Koller.

Nominace na Zlatý míč se mezi veřejnost rozšířila v pondělí večer. Ale Koller se o ní dozvěděl až v úterý odpoledne na srazu národního mužstva od spoluhráče Pavla Nedvěda, který v ní je také.

"Žádné šance si nedávám. Skončím někde vzadu bez jediného bodu," poznamenal Koller. "Ale i tak je to pro mě obrovská pocta."

Nedvěd je v nominaci pošesté, ale ještě nikdy nebyl horkým favoritem na vítězství jako letos. "Pavel by to vyhrát mohl. Být na mně, tak bych mu to dal," zdůraznil třicetiletý útočník.

Koller měl skvělé jaro, ale po drobném chirurgickém zákroku v červnu šel s formou dolů. Nedvěd hraje výtečně celý rok. "Kdyby to tak šlo pořád," přál si.

A jaké šance si dává on? "Mám radost, že jsem mezi padesáti, ale jinak se o to nestarám. Už se hlavně těším, až to vyhlásí a budu mít konečně klid. A je jedno, jak to dopadne. Pro mě je důležitější, když vyhrává mužstvo."

Že by Nedvěda anketa nezajímala? Proč o ní s nadšením nemluví? "V Itálii se o tom s novináři nebavím vůbec. Předhazovali mi to pořád, před každým zápasem a taky po každém zápase. Teď už ze mě nic nedostanou. U vás je to něco jiného, tolikrát se s vámi nevídám," vykládal českým žurnalistům na reprezentačním srazu před přípravným zápasem s Kanadou.

Kdyby v anketě hlasovali bývalí fotbalisté, na vítězství by velkou šanci opravdu měl. Beckenbauer i van Basten se nechali slyšet, že u nich by to letos vyhrál právě Nedvěd. "Taková pochvala od nich těší víc, než vítězství v anketě."

Favoritem je také u bookmakerů sázkové kanceláře Tipsport. Pravděpodobnost, že tuto mimořádně ceněnou trofej letos získá, ohodnotili kursem 2,50:1, který je v porovnání s ostatními vybranými fotbalisty ze všech nejnižší.

Ale jak kapitán české reprezentace uspěje v hlasování novinářů z 52 členských zemí Evropské fotbalové unie, přičemž každá má jen jeden hlas?

"Já bych to dal Raúlovi, i když nejlepší rok neměl," řekl Nedvěd.

Pokud neuspěje ve Zlatém míči, má Nedvěd šanci ještě na jednu trofej. V anketě Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) vyberou reprezentační trenéři nejlepšího hráče planety. Výsledky obou anket budou známy v prosinci.

Kursy Tipsportu na držitele Zlatého míče 2003
Pavel Nedvěd (ČR/Juventus) 2,50
Raúl (Šp./Real Madrid) 3,00
Zinedine Zidane (Fr./Real) 5,00
Ruud van Nistelroy (Niz./Manch. U.) 6,00
David Beckham (Angl./Real) 6,00
Thierry Henry (Fr./Arsenal) 6,00
Ronaldo (Braz./Real) 7,00
Jan Koller (ČR/Dortmund) 100,0

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze