Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O nominaci se Voříšek dozvěděl na houbách

6 2003
Praha - Petr Voříšek si ráno s přítelkyní přivstali a vydali se kousek od Děčína do lesa. "Bylo po dešti, ideální jít na houby, ale žádné jsme nenašli." Když už domů odcházeli s prázdným košíkem, zapípal Voříškovi telefon. "Jsem v reprezentaci," vyhrkl překvapeně teplický záložník.

Na displeji telefonu si totiž přečetl zprávu od kamaráda Štěpána Vachouška, že ho shání trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner.

"V lese u Děčína občas není signál a pan Brückner se mi nemohl dovolat. Od Štěpána jsem dostal esemesku, že se mám hlásit na srazu v Praze," líčil ranní zážitek.

"Okamžitě jsem volal trenérovi, který všechno potvrdil." Potom ujížděl domů, kde si narychlo připravil všechny věci, nasedl do auta a pospíchal do Prahy.

České fotbalové reprezentaci chybí šest hráčů obvyklé základní sestavy. Trenér Brückner byl proto nucen vymyslet náhradu do středové řady, kde postupně vypadli Poborský, Rosický a Šmicer.

Vybral si čtyřiadvacetiletého Petra Voříška. Vedla ho k tomu jeho současná forma, ale také schopnost nastoupit na kterémkoli místě.

Přestože věděl, že je spousta reprezentantů zraněna nebo distancována díky dvěma žlutým kartám, byl ze své nominace překvapen. "Byl to šok." Tak reagoval na dotaz, jaké byly jeho první pocity.

V dejvickém hotelu Praha se objevil v pondělí po třinácté  hodině. "Na první sraz jsem chtěl dorazit včas, ale byla zácpa, tak mám pět minut zpoždění," říkal napůl žertem napůl vážně sympatický středopolař.

"Je to pro mě obrovská zkušenost, potkávám se tu s hvězdami jako je Nedvěd nebo Koller. Samozřejmě, že před takovými hráči cítím respekt," přiznal upřímně Voříšek.

Co očekává od utkání v Rakousku? "To by ode mě byla drzost říct, že si troufám nastoupit. Já jsem hlavně šťastný, že jsem tady. Proto s tím vůbec nepočítám a nemyslím na to. Je to přece jenom všechno moc narychlo."

"Ale samozřejmě se budu snažit, tohle je obrovská výzva," hlásil. Voříškova výhoda je hlavně v jeho univerzálnosti. Může hrát uprostřed, nalevo i napravo. V sobotu nastoupil proti Slavii na levé straně a nezklamal. Skvěle brání, ale dokáže i nebezpečně zaútočit, o jeho střelbě ze střední vzdálenosti by mohl leckterý brankář vyprávět.

Voříšek se tak stává dalším v řadě hráčů, kteří loni v květnu zvítězili na evropském šampionátu do jedenadvaceti let a nyní se prosadili i do seniorské reprezentace.

A ví už, kdo bude jeho spolubydlící? "Na pokoji budu určitě se Štepánem Vachouškem," uzavřel novic v národním týmu.Najdete na iDNES.czmobilní verze