Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O kontrole autobusu kvůli bombě radši mlčel

Martin Abrahám (vlevo) a Tomáš Sedláček - PŘÍLET. Fotbalisté Mladé Boleslavi Martin Abrahám (vlevo) a Tomáš Sedláček po příletu na letiště v Tel Avivu. | foto: Radek PetrášekČTK

12 2006
Tel Aviv - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když Martin Abraham vstoupil do rozlehlé letištní haly v Tel Avivu, hned se rozpomněl. Před necelým rokem a půl cestoval do Izraele coby liberecký fotbalista k zápasu Intertoto Cupu, teď bojuje s týmem Mladé Boleslavi o postup v Poháru UEFA. "Všechno stejné, i ta kontrola."

To už měl malou zpověď u přepážky za sebou.

"Každého se na něco vyptávali. Třeba proč mám pas jenom na rok, nebo proč tady vůbec jsem. Já anglicky moc dobře neumím, ale vysvětlil jsem jim, že jsme tady za fotbalem," líčil osmadvacetiletý středopolař, jenž ve středu večer nastoupí proti domácímu Hapoelu Tel Aviv.

Izraelci o bezpečnost hodně dbají, ale jen různorodé otázky a hlavně dva momenty tuto skutečnost připomněly výrazněji.

Už po cestě dlouhou chodbou od letadla zastavili reportéra s kamerou, hned si žádali jeho doklady.

Jiného českého novináře zase úředníci odvedli stranou k důkladnější kontrole, protože měl v pase vízum znepřáteleného Íránu.

"My fotbalisti jsme tentokrát prošli v klidu. Když jsme sem cestovali loni s Libercem, tak to bylo složitější. Měli jsme totiž problémy kvůli vízu pro brankáře Uvarenka, který pochází z Lotyšska," vybavil si Abraham.

Izrael. Židovský stát obklopený arabským světem. Když se o něm v Česku mluví, tak nejčastěji v souvislostech s válečnými konflikty na Blízkém východě či se sebevražednými útoky. "Přiletěli jsme sem hrát Pohár UEFA. Moc se na zápas těšíme. A že jsme teď v Izraeli, to nic nemění."

Přesto, nemá strach? "Je to krásná země, ale obavy tady pochopitelně trochu jsou," přiznal Abraham.

A hned si vybavil vybavil situaci z léta minulého roku. Tehdy se ještě jako liberecký záložník chystal na odvetu druhého kola Intertoto Cupu proti Beitaru Jeruzalém, která se však hrála v Tel Avivu. Když končil jeden z tréninků...

"Šli jsme už k autobusu, chtěli jsme nastoupit, jenže někdo na nás zakřičel, ať od něj jdeme radši dál. Autobus důkladně prohledávali. Potom nám vysvětlili, že kontrolovali, jestli tam není bomba. Z toho se mi docela sevřel žaludek. Ale všechno ostatní už bylo v pořádku, hotel perfektní."

O nepříjemném zážitku spoluhráčům neříkal. Nechtěl je vyděsit. "Nekteří by to brali asi až moc vážně. A já věřím, že to všechno proběhne v pohodě."

Když tehdy liberečtí fotbalisté letěli do Izraele, přicestovali dokonce tři dny před zápasem. Nikoli jeden den, jak bývá zvykem. Měli tak čas i na koupání. "Na pláž určitě zajdeme i teď, aspoň na malou procházku. Ale hlavní je samozřejmě fotbal."

Před rokem a půl severočeský tým s Abrahamem v základní sestavě zvítězil. Jak dopadne ve středu mužstvo Boleslavi?Najdete na iDNES.czmobilní verze