Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Adepti na pořádání Eura 2020 se mohou hlásit do září. Co Češi?

Momentka ze závěru fotbalového Eura 2012 | foto: Reuters

28 2013
Pokud se chce česká fotbalová asociace ucházet o pořadatelství mistrovství Evropy 2020, musí se do 11. září letošního roku formálně přihlásit ke kandidatuře a do 25. dubna 2014 předložit potřebnou dokumentaci. Takové termíny určil výkonný výbor Evropské fotbalové unie UEFA na zasedání v Sofii. Euro 2020 se bude konat ve třinácti zemích a hostitelská města budou vybrána v září 2014.

Předseda FAČR Miroslav Pelta už několikrát prohlásil, že by měl o kandidaturu zájem. Musí však sehnat potřebné finance na stavbu nového stadionu s kapacitou přes 30 tisíc míst na Strahově. Výstavba by podle nyní schválených předpisů musela začít do roku 2016.

"Pracuji s tím, že pokud by to bylo jen trochu možné, pokusím se o to. Všechno je to ale jen vize. Nejprve je třeba najít partnery," řekl Pelta po zasedání výkonného výboru FAČR na začátku března.

Revoluční návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci. Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu.

Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadionu, jenž musí mít minimální kapacitu 70 000 diváků.

Výkonný výbor UEFA rovněž schválil rozpočet na sezonu 2013/14 zahrnující částku deset milionů eur jako příspěvek národním asociacím na zavedení čtvrtých a pátých rozhodčích za brankou.

Podle Platiniho by totiž bylo mnohem dražší, kdyby se zaváděly technologie pro hlídání brankové čáry. "Pokud bychom chtěli zavádět technologie pro Ligu mistrů a Evropskou ligu, museli bychom to instalovat na všech 280 stadionů," podotkl Platini, podle něhož by instalace stála zhruba 54 milionů eur (asi 1,4 miliardy korun).

"A to je docela hodně peněz na to, aby se předešlo chybě, která se stane jednou za čtyřicet let. To raději dám peníze do mládežnického fotbalu," prohlásil Platini, který je dlouhodobým odpůrcem technologií ve fotbale.

Příští zasedání výkonného výboru UEFA proběhne 22. května v Londýně v rámci kongresu UEFA, na kterém se bude volit osm nových členů výkonného výboru.

Kandidují dosavadní členové Giancarlo Abete, Allan Hansen, František Laurinec, Marios Lefkaritis, Avraham Luzon a Michael van Praag, nově pak generální ředitel Manchesteru United David Gill, prezident německého svazu Wolfgang Niersbach a šéf portugalského fotbalu Fernando Gomes.

Autoři: ,


Grafton Recruitment Praha
C # VÝVOJÁŘ | XAMARIN

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze