Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O cestě do Portugalska rozhodne asi i los

15 2003
Praha - Chcete jet povzbudit české fotbalisty na ME 2004 do Portugalska? Zaškrtněte si v kalendáři 29. prosinec. V ten den můžete učinit důležitý krok, aby vaše cesta proběhla hladce. Dva dny před Silvestrem dá fotbalový svaz na svou internetovou stránku formulář, přes nějž si můžete rezervovat vstupenky na vybrané zápasy.

"Jeden člověk si může objednat maximálně čtyři lístky na konkrétní utkání," informuje mluvčí svazu Daniel Macho.

Pokud jste už dřív zkusili sehnat lístky přes www.uefa.com, což můžete s minimálními vyhlídkami na úspěch udělat i nyní, a nepřišlo vám dosud potvrzení o přidělení, máte další pokus přes český svaz (www.fotbal.cz). Čas máte zhruba do konce ledna.

Přesná pravidla vydávání vstupenek se teprve upřesní na schůzce ve středu a ve čtvrtek. Vypadá to však, že na každý zápas Česka budou mít fanoušci k dispozici 6000 vstupenek či 20 % kapacity stadionu. Když zájemci limit přesáhnou, bude mezi nimi svaz zřejmě losovat.

A že toužíte vidět Čechy ve čtvrtfinále, i když není jasné, zda tam postoupí, nebo které budou hrát? Nezbývá než spoléhat na dobrý odhad: i na čtvrtfinále, semifinále a finále je nutná rezervace.

Nic nezkazíte, pokud už teď začnete plánovat způsob cesty do vzdáleného Portugalska a varianty ubytování.

Nejjednodušší možností je oslovit některou z cestovních kanceláří, které se začaly na výlety za fotbalem specializovat. Podle informací MF DNES tuto službu v současnosti poskytují tři cestovky, asi nejkvalitnější servis má Snail Travel.

"Zájem fanoušků je doslova obrovský," informuje majitelka této cestovky Kristina Kloudová. "Už dnes evidujeme přes 400 zájemců."

Portugalsko navštíví ročně okolo milionu turistů, podle odhadů se díky Euru jejich počet zvýší o 350 tisíc.

Vzhledem k omezeným ubytovacím kapacitám se vyplatí spěchat. Připravte se na to, že fandit v Portugalsku nebude nejlevnější záležitost.

"Ale u fanoušků - a nejsou to jen ti bohatí - nehrají peníze klíčovou roli," všimla si Kloudová.

Co potřebujete vědět o své cestě na fotbalové Euro?

Kdy a kde hraje Česko?
15. června 2004 s Lotyšskem v Aveiru,
19. června 2004 s Nizozemskem v Aveiru,
23. června s Německem v Lisabonu.

Jak si objednat lístky?
Přes elektronický formulář, který bude 29. prosince zveřejněn i na internetových stránkách www.fotbal.cz, zkusit můžete i www.uefa.com, ale tam jsou šance nyní slabé.

Kolik budou lístky stát?
Lze platit v korunách. Za zápasy v základních skupinách dáte podle kvality 1120, 1760 nebo 3200 korun. Za čtvrtfinále, semifinále a finále od 1280 do 8640 korun.

Jak se na zápasy dostat?
Letecky: let na jeden zápas za 9990 Kč.

Autobusem: při vzdálenosti 3300 kilometrů se nevyplatí jet na jediný zápas - patnáctidenní zájezd na všechna tři utkání stojí od 14 490 do 33 790 korun.

Vlastním vozem: přes Německo (případně Rakousko), Francii a Španělsko do Portugalska. Počítejte s dálničními poplatky.

Jak si zajistit ubytování?
Jistější je zajistit si ubytování ještě v Česku, nejjednodušší cesta je přes cestovní kancelář. Hledat místo na spaní přímo v dějišti šampionátu může být vzhledem k omezeným kapacitám složité.

Kde je nejvýhodnější se ubytovat?
Možností je víc. Mezi Lisabonem a Aveirem, kde bodou hrát čeští fotbalisté, není dostatek ubytovacích míst, výjimkou je poutní místo Fatima, výhodné svou polohou. Pokud budete mít auto, není problém bydlet na turisticky vyhledávanějším jihu a k zápasům dojíždět.

Lze si z Eura udělat rodinnou dovolenou?
Jistě. V tom případě jeďte na jih na pobřeží Algarve: teplé pláže a množství akvaparků pro děti najdete právě tam.

Lze si pronajmout na místě auto?
I to lze udělat přes cestovku v Česku, doporučujeme rezervaci s předstihem. Cena? Nejlevnější Peugeot 106 vás na týden bude stát zhruba 18 000 korun.

Jak bude na šampionátu draho?
Portugalsko není drahé, za večeři či benzín nedáte obvykle o moc víc než v Česku. Ačkoliv obchodníci a restauratéři po dobu šampionátu ceny určitě zvednou, v supermarketech bude dál nákup výhodný. Platí se v eurech.

Co kromě fotbalu vidět?
Portugalsko je krásná země plná historických památek.
Tip: nenechte si ujít exkurzi v Portu do výroben vyhlášeného portského vína spojenou s ochutnávkou.

Jak se tam domluvíte?
Problematicky, kromě svého jazyka většina Portugalců jinou řečí nemluví.

Jaké bude počasí?
Slunce a vysoké teploty.

Kde získat podrobnější informace?
Zřejmě nejkvalitnější najdete na internetových stránkách www.euro-2004.cz cestovní kanceláře Snail Travel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze