Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Bejblovi vědí v Anglii

9 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ve čtvrtečním volnu se Radek Bejbl ve dvojici s Karlem Poborským oddával golfovému souboji s reprezentačními trenéry, na dnešek se však nechal zlákat k počítači a debatoval se čtenáři iDNES v on-line rozhovoru. Zkušený webový surfař, který z internetu denně čerpal informace při svém pobytu v Madridu, usedl v Knokke-Heistu k počítači ve 14 hodin. Odpovědi na otázky najdete zde.

Bezesporu zajímavou informaci nabídl Bejbl ohledně svého dalšího působení po mistrovství Evropy. K funkcionářům Atletika Madrid dorazila konkrétní nabídka z Anglie. Český fotbalista ji však nespecifikoval. Zda se skutečně bude stěhovat na britské ostrovy ukáží následující dny. Jisté je, že v nejbližších dvou letech chce působit v některé ze zahraničních lig a poté bude uvažovat o návratu domů. A protože jeho srdci je nejbližší Slavia, zamířil by, v případě zájmu, právě do Edenu (eventuelně na Strahov).

V Knokke-Heistu ovšem mají všichni fotbalisté plnou hlavu nedělního utkání s Nizozemskem, kterým vstoupí do šampionátu. Radek Bejbl ubezpečil, že v týmu vládne dobrá atmosféra: "Chceme co nejdál a prosadit se útočením". Sedmadvacetiletý blonďák se, na rozdíl od některých spoluhráčů, neobává ani holohlavého italského rozhodčího Colliny: "Píská dobře a věřím, že to v neděli potvrdí." 

Zmínka padla také o úspěchu českých lvíčat na nedávném ME na Slovensku. Do Sydney na Letní olympijské hry mohou jet, kromě fotbalistů do 21 let i tři starší hráči. Podle Radka Bejbla je start na turnaji lákavou záležitostí. Ale pokud by od trenéra Karla Brücknera dostal důvěru, musel by hodně zvažovat. Svoji účast na úkor některého z mladých reprezentantů, kteří si tuto poctu vydobyli, by považoval za nefér.   

  

Profil Radka Bejbla

Bývalý hráč pražské Slavie za sebou nemá dobrou sezonu. S Atlétikem Madrid sestoupil ze španělské ligy, a protože nižší soutěž hrát nechce, přemýšlí o přestupu. Před startem šampionátu tajně doufá, že se zopakuje situace z roku 1996, kdy mu úspěchy na EURO pomohly k madridskému angažmá. "Nebylo by to špatné," přiznává. Nabídky k přestupu však má už nyní.

Zájemce musí Bejbla vyplatit ze smlouvy, kterou podepsal loni na podzim. "Jde o privátní smlouvu, která není na svazu zaregistrovaná. Pro mě však je závazná, a to i pro druhou ligu" říká 27letý záložník. Teď lituje, že se klubu upsal, ale na podzim prý nic nesignalizovalo tak krutý pád.

Zajímavé je, že i v tomto případě se historie opakuje, protože i před čtyřmi lety odjížděl na finálový turnaj s čerstvou smlouvou. Po zisku titulu v roce 1996 mu v Edenu končil kontrakt a Bejbl jednal s anglickým Coventry. Nakonec však změnil názor a prodloužil ve Slavii.

Obě strany na tom nakonec vydělaly. Slavia za hráče se smlouvou zinkasovala mnohem větší odstupné a on sám našel atraktivnější angažmá.

Atlético krátce před Bejblovým příchodem senzačně získalo španělský titul, a tak si český reprezentant hned v první sezoně zahrál Ligu mistrů. Později ještě dvakrát hrál Pohár UEFA, ale v lize se klub začal propadat stále hlouběji. Loni se na poslední chvíli zachránil, letos se to už nepodařilo. Krizi ještě prohloubily žaloby na prezidenta klubu Gila, který byl dokonce na čas úředně zbaven i své funkce.

Do reprezentace se Bejbl prosadil krátce před minulým evropským šampionátem a od té doby má místo prakticky jisté. Vypadl pouze na první polovinu loňského roku, kdy jej brzdilo vleklé zranění.

Neúnavnému fotbalistovi, který snad v každém utkání naběhá na hřišti nejvíce kilometrů ze všech, je často vyčítána špatná rozehrávka. Bejbl však o svém významu přesvědčí každého trenéra skvělou defenzivní prací, díky níž je nepostradatelný i pro český tým na EURO 2000. Jeho jméno bylo minulý týden hned v první várce fotbalistů, o nichž Jozef Chovanec prohlásil, že nemohou chybět v základní sestavě.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze