Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novým koučem fotbalistů se stal Bílek, za asistenta chce Komňackého

20 2009
Česko má nového trenéra fotbalové reprezentace. Jmenován jím byl čtyřiačtyřicetiletý Michal Bílek. Na štiřínském jednání o tom rozhodl svazový výkonný výbor v čele s předsedou Ivanem Haškem.

on-line rozhovor

Kouč Bílek byl hostem iDNES.cz, odpovědi čtěte zde

Bílek byl hlavním kandidátem i favoritem, kterého si vybral sám Hašek. "Po lidské a odborné stránce má schopnosti, aby vedl národní mužstvo," prohlásil šéf svazu po jednání výkonného výboru. "Jiná jména nepadla."

A členové svazové exekutivy mu jeho návrh posvětili.

"Rozhodnutí bylo jednomyslné. Všichni jsme se pod to podepsali, cítíme, že to je správné rozhodnutí. Jasně nejvhodnější volba, kterou tady můžeme mít," dodal svazový místopředseda Jindřich Rajchl.

Bílkovým asistentem by se měl stát František Komňacký, který působí jako hlavní kouč v Jablonci, druhém týmu ligy. "Nabídku přijal, věřím, že se dohodneme," dodal Bílek. Komňacký by zároveň mohl zůstat i u týmu Jablonce.

Dalším asistentem zůstává Luděk Klusáček, kandidátem na trenéra brankářů je Jan Stejskal ze Sparty a liberecký Milan Veselý.

Bílek, bývalý reprezentant, jenž

... má mistrovský titul se Spartou jako hráč i jako trenér.
Podívejte se na vizitku nového trenéra fotbalistů ZDE

Bývalý vynikající záložník a pětatřicetinásobný reprezentant Bílek naposled působil jako asistent národního týmu, který vedl právě předseda Hašek.

Trenéři Česka

Dušan Uhrin
ve funkci od 25.5. 1993 do 21.12. 1997

Jozef Chovanec
ve funkci od 8.1. 1998 do 20.11. 2001

Karel Brückner
ve funkci od 12.12. 2001 do 30.6. 2008

Petr Rada
ve funkci od 17.7. 2008 do 8.4. 2009

František Straka
ve funkci od 12.4. 2009 do 30.6.2009

Ivan Hašek
ve funkci od 7.7. 2009 do 14.10. 2009

Michal Bílek
ve funkci od 20.10.2009 do ?

"V tom má náskok. Věřím, že poznatky využije," poznamenal Hašek.

Bílek je celkově sedmým trenérem národního týmu v samostatné historii Česka. Prvním byl Dušan Uhrin starší, po něm mužstvo vedl Jozef Chovanec, po kterém následoval Karel Brückner.

Ten českou reprezentaci vedl šest a půl roku do loňského léta, kdy nastoupil Petr Rada. Po špatných výsledcích byl v dubnu odvolán, jeden zápas odkoučoval František Straka a v létě se funkce ujal Hašek.

Když před týdnem ve středu Česko přišlo o naději na mistrovství světa, Hašek oznámil, že bude vykonávat už jen funkci předsedy svazu. A do role reprezentačního kouče navrhl Bílka.

"Předložil jsem ho na jednání vedení svazu, Michal Bílek pak předstoupil se svou vizí a výkonný výbor souhlasil," podotkl Hašek. "Byl zvolen jednohlasně. Jeho vystoupení bylo přesvědčivě."

Hlavním Bílkovým úkolem bude připravit mužstvo na kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2012, které hostí Ukrajina s Polskem.

Do té doby dostane také smlouvu. "Pokud na závěrečný turnaj postoupíme, budeme chtít, aby pokračoval další dva roky. Ve smlouvě bude opce," řekl Hašek.

Smlouvu dostane Bílek adekvátní českým podmínkám. "Bude nižší než měli trenéři v minulém období," upozornil šéf svazu.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze