Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový trenér českých fotbalistů: Sbíhají se nitky ke kouči Jarolímovi?

Karel Jarolím, český trenér roku 2008 | foto: Michal Šula, MF DNES

29 2009
Českou fotbalovou reprezentaci nejspíš nepovede zahraniční trenér, ale český. A vypadá to na Karla Jarolíma, současného kouče Slavie. Vyplývá to z úterní televizní debaty na téma "nový trenér české fotbalové reprezentace".

V této debatě se dva její protagonisté moc nevyznamenali. Druhý svazový místopředseda Jiří Kubíček a třetí místopředseda Jaroslav Vacek národu názorně demonstrovali, jak rozpolcené české fotbalové vedení je.

Kubíček při slovní přestřelce často odbíhal od tématu ke starým kauzám, které už odvál čas. Vacek se sice trenérské "osnovy" držel, ale v reakcích na Kubíčkova slova mu přece jen ujížděly nervy a byl viditelně jízlivější.

Když se však snažili mluvit racionálně, když tu a tam vzali rozum do hrsti, fotbalový fanoušek se přece jen něco konkrétního dozvěděl.

A tak debata v České televizi donutila Vacka prozradit, že expertní skupina se sejde 9. května a svazový výkonný výbor o tři dny později. Právě tito experti mají výkonnému výboru navrhnout renomovaná trenérská jména.

A 12. května by z uskupení tuctu funkcionářů, kteří do jednoho, včetně předsedy svazu, jsou za rozkol ve fotbalovém vedení zodpovědní, mělo konečně vypadnout něco rozumného.

Ze všeho nejlíp bude, vypadne-li jméno nového trenéra národního mužstva.

Expertní komise

Jozef Chovanec - předseda svazové trenérské rady
Ladislav Valášek - předseda svazové technické komise
Verner Lička - předseda Unie českých fotbalových trenérů
Petr Doležal - generální ředitel Slavie
Karel Poborský - klubový šéf Č. Budějovic 
Jiří Kubíček - zástupce ČMFS
Jaroslav Vacek - zástupce ČMFS

Účastníci besedy se shodli na českém jménu, což kupodivu akceptoval i Vacek, přestože zrovna on v minulých dnech vyvíjel postranní aktivity směrem k izraelskému kouči Avramu Grantovi.

Shoda zavládla i u jména Karel Jarolím, přičemž bylo upozorněno, že tady se očekává složité vyjednávání s vedením Slavie.

Rozdílné názory však Kubíček s Vackem měli na to, zda nyní vybrat trenéra tzv. překlenovacího, tedy jen na červnový přáteláček s Maltou, nebo muže, který by se ujal i závěru podzimní kvalifikace a smlouvu by měl s opcí.

Kubíček by jmenování nového trenéra nechal na příštím svazovém vedení, Vacek by kouče s dlouhodobou smlouvou jmenoval hned.

Další účastník debaty Pavel Kuka upozornil, že provizorium by bylo chybou. Novému kouči se totiž na obrození zdecimovaného národního mužstva hodí každý den navíc.

Proto by měl mít takový muž jasno, že proti maltskému trpaslíkovi zkouší potenciální kandidáty, které si na podzim pozve ke kvalifikaci.

Pokud tedy současná exekutiva vybere spolehlivé jméno, pak nový výkonný výbor, který vzejde z volební valné hromady 27. června, jistě nebude mít důvod dosadit k reprezentaci někoho jiného.

A ještě taková drobná připomínka.

Škoda, že zrovna při téhle debatě se fotbaloví fanoušci nedozvěděli, že právě Kubíček s Vackem jsou členy vzpomínané expertní komise. Jako by se před fotbalovou veřejností ve stylu "já nic, já muzikant" svého dílu zodpovědnosti lekli.Najdete na iDNES.czmobilní verze