Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf sokolovského fotbalu Provazník: Liga je snem pro všechny

Fotbalový Sokolov má nového šéfa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

6 2013
Je to už pár dní, co Tomáš Provazník usedl do křesla pro šéfa fotbalového Sokolova. Ve funkci ředitele největšího fotbalového klubu v Karlovarském kraji vystřídal odstupujícího Pavla Makoně, který před sedmi lety převedl práva na druholigový fotbal z Pardubic na západočeský klub.

Za tu dobu se ze Sokolova stal jeden z nejsilnějších klubů v soutěži. Posledních několik let klepe Baníku na dveře nejvyšší soutěže a posunout jej za ně teď má dosavadní šéftrenér mládeže.

Má na to správný věk - symbolických třiatřicet let a jako někdejší předseda komise mládeže Fotbalové asociace ČR a současný sokolovský radní je také náležitě vyzbrojený zkušenostmi se zákulisním vyjednáváním.

"Lidé, kteří mě znají, ví, že jsem maximalista a částečně workoholik," říká o sobě nový šéf sokolovského klubu.

Sokolovský radní a místopředseda Komise mládeže Fotbalové asociace ČR Tomáš...

Sokolovský radní a místopředseda Komise mládeže Fotbalové asociace ČR Tomáš Provazník je novým ředitelem Baníku.

Jak jste zareagoval, když jste se dozvěděl, že novým ředitelem klubu byste měl být právě vy?
Nebudu zastírat, že to pro mě bylo velké překvapení. Zhruba měsíc před mým jmenováním jsme s Pavlem Makoňem průběžně jednali o mé nové pozici. Samozřejmě mu děkuji za důvěru, protože i pro něj je velkým závazkem předat řízení klubu. Pevně věřím, že ho nezklamu, a že klub bude pokračovat ve stejné kvalitě. Je to pro mne velká výzva.

Jaké byly vaše první kroky na postu ředitele?
V první fázi jsme museli zareagovat ve vedení sportovního úseku klubu, přerozdělit kompetence a aktualizovat náplně práce. Samozřejmě se průběžně seznamuji s ekonomikou klubu, která s funkcí šéftrenéra mládeže nesouvisela. Na klubu jsem prakticky každý den, většina věcí je řešená operativně, Baník se může posouvat dopředu.

Do konce prázdnin jste vykonával funkci šéftrenéra mládeže, kdo se stal vaším nástupcem?
Co se týče tohoto postu, nebude nikým obsazen. Kompetence jsme přesunuli na jednotlivé vedoucí dorostů (Tomáš Hájek), žáků (nově Stanislav Galisz) a kategorie přípravek (Marek Kratochvíl), kteří nepřímo budou spolupracovat se sportovním ředitelem Vítězslavem Hejretem.

Jak vidíte pokračování spolupráce s městem Sokolov a Karlovarským krajem?
Vazbu na Karlovarský kraj si ponechá Pavel Makoň ve spolupráci s Petrou Božekovou. Co se týče spolupráce s městem, budu ji mít na starost osobně, protože díky pozici člena zastupitelstva a krátce také radního mám tady vytvořené dobré vztahy a doposud nenastal jediný problém ve spolupráci s vedením města Sokolova.

Donedávna jste byl předsedou Komise mládeže Fotbalové asociace České republiky, proč nastala změna?
V červnu byla volební Valná hromada FAČR, kde byla ukončena činnost všech komisí. Na dalším jednání Výkonného výboru byl do čela Komise mládeže vybrán Zdeněk Psotka ze Sigmy Olomouc. Měsíc po jeho zvolení a několika jednáních jsem byl zvolen jako místopředseda této komise.

Jak může do budoucna vypadat spolupráce klubu s FAČR?
Konkrétní věcí propojení klubu a mé osoby bylo ligové finále žáků U15, což se podařilo do Sokolova získat dva roky po sobě. Na asociaci se momentálně bavíme o akcích, které bychom do Sokolova rádi dostali. Máme zájem o dorostenecké kategorie a do budoucna i přípravná či kvalifikační utkání mládežnických reprezentací. To samozřejmě částečně souvisí i s modernizací stadionu.

Jak je sokolovský klub ve fotbalovém prostředí vnímán navenek?
Jako ekonomicky i sportovně stabilizovaný. A to platí nejen na úrovni mužské kopané, ale také mládežnické. Profesionální fotbal se dá koupit, kdežto mládežnický se musí vybudovat a je to běh na dlouhou trať. Troufnu si říct, že teprve po osmi letech jsme po odborné stránce připraveni na to, abychom mohli kvalitně rozvíjet mládež a připravovat talentované hráče pro profesionální fotbal.

Co spolupráce s dalšími kluby z regionu?
S drtivou většinou je nadstandardní. Kluby pochopily, že když nám dají mládežníka a on se prosadí, mají z toho ekonomický profit. V opačném případě se jim vrací hráč připravený minimálně na krajský přebor mužů. Na rovinu klubům při jednání říkám, že bez nich bychom nemohli kvalitně hrát žákovské nebo dorostenecké ligy. Sami nejsme schopni vygenerovat takový objem kvalitních hráčů pouze z okresu Sokolov.

Jak se díváte na spolupráci s německými kluby z Bavorska a Saska?
Se sportovním ředitelem Vítězslavem Hejretem jsme byli na jednáních v Aue, Weidenu i Bayreuthu a zatím se nám nepodařilo nastavit intenzivnější a užší spolupráci. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom na úseku mládeže vygenerovali talentované kluky a mohli je prodat do Německa. Ale zatím se nám to nepovedlo.

Kam chcete Baník na fotbalové mapě Česka směřovat?
Lidé, kteří mě znají, ví, že jsem maximalista a částečně workoholik. Dostat se do Gambrinus ligy by byl samozřejmě sen nejen vedení klubu, ale po předešlých dvou povedených sezonách i fanoušků, kteří toto téma v poslední době často diskutovali. Samozřejmě vše bude podléhat řadě jednání a momentálně nechceme vytvářet tlak a spekulace. Je to o stanovení střednědobé koncepce klubu a priorit.

Jednou z nich byla rekonstrukce stadionu, jak to s ní aktuálně vypadá?
V současné době probíhají intenzivní jednání a odbor rozvoje města s odborem správy majetku intenzivně připravují projektové dokumentace s dalšími potřebnými požadavky. Opět se rozebíhá regionální operační program a v něm bychom si mohli sáhnout na finance, díky kterým bychom mohli modernizovat nejen fotbalový stadion, ale zejména celý sportovní areál. Cestou modernizace stávajícího stadionu bychom chtěli vytvořit víceúčelový stadion, který by sloužil i ostatním sportům. Postupnými kroky modernizace víceúčelového stadionu by bylo vytvoření reprezentativního krajského stadionu. Pokud by se všechny požadavky podařily, mohl by se sportovní areál významným krokem posunout kupředu a na projekty typu mistrovství světa středních škol nebo finále žákovské ligy U15 by mohly navázat další.

Jako bývalý šéftrenér mládeže jste samozřejmě zmínil mládežnické projekty.
U mládeže jsem byl v Sokolově od prvopočátku a mám k ní velmi blízký vztah. Pevně věřím, že nastavená cesta bude pokračovat minimálně ve stejné kvalitě. Většina klubů se vydala cestou vlastních odchovanců a tou samou se chceme vydat i my.

Chcete jako nový ředitel něco vzkázat klubovým fanouškům?
Aby ve větším počtu podpořili náš klub při domácích mistrovských utkáních. Klub ale netvořím jen já, na chodu se podílí celý tým lidí, počínaje trenérem A týmu a konče trenéry přípravek. Doufám a věřím i za ně, že budeme pokračovat v nastolené cestě a na fotbalovém poli v České republice budeme šířit dobré jméno, které FK Baník Sokolov má.

Pavla Makoně střídá Tomáš Provazník

Byl to Pavel Makoň, kdo před sedmi lety připíchl špendlík se jmenovkou Sokolova na fotbalovou mapu profesionálních klubů v Česku, aby několik sezon po sobě končil Baník těsně pod hranicí postupu do první ligy, v sezoně 2011/2012 mohl dokonce kvůli nevyhovujícímu stadionu v Ústí nad Labem postoupit z třetího místa, ze stejného důvodu však museli svou cestu mezi fotbalovou elitu na čas odložit také v Sokolově. "Postup je náš dlouhodobý cíl a budeme na něm pracovat koncepčně. Teď jsme ale na hranici našich možností," shodlo se vedení.

Posunout modernizaci stadionu, aby vyhovoval parametrům nastaveným pro nejvyšší soutěž, to se však v Sokolově stále nedaří a ze stadionu se také postupně vytrácejí diváci rozčarovaní a zatrpklí. Klub se tak dostal do začarovaného kruhu. Aby Baník posunul Pavel Makoň o patro výš, pozval před nedávnem v rozhovoru pro MF DNES otevřeně politické špičky v Karlovarském kraji k jednacímu stolu.

Pavel Makoň odchází z pozice klubového ředitele fotbalového Sokolova.

Pavel Makoň odchází z pozice klubového ředitele fotbalového Sokolova.

"Všichni, kdo mají nějaké politické jméno, by si měli sednout, je jedno, jestli jsou zprava nebo zleva, a říct si: pojďme Sokolovské uhelné pomoct (vlastník klubu). Kdyby do toho byli zapojeni politici, tak je to úplně něco jiného," vysvětloval, aby po týdnu zjistil: "Odezva byla minimální, skoro nulová. Až na jedinou výjimku to skončilo bez jakéhokoliv zájmu."

Vzápětí přenechal post ředitele klubu Tomáši Provazníkovi, který je v Sokolově jedním z radních a sám coby výkonný předseda představenstva Baníku si ponechal osobní vazby na Sokolovskou uhelnou. "Je tady garantem všeho, co se týká fotbalu a seznamování by bylo těžké a problematické. Přes určitý handicap budu dál k dispozici svou radou, znalostí nebo odborností," slíbil na rozloučenou.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze