Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šampion: fotbal měl logiku

Itálie - Francie: italská radost - Italský kapitán Fabio Cannavaro líbá trofej pro mistry světa, jeho spoluhráči se radují. | foto: Reuters

11 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ať už jásáte nebo křivíte tvář nad tím, že je Itálie fotbalovým mistrem světa, jedno nepopřete: Je to zasloužený triumf. Naprosto zasloužený. Nový šampion je totiž nejvěrnějším obrazem současného fotbalu. "Bylo to mistrovství světa trenérů nebo jinak řečeno: mistrovství světa taktiky," hodnotil Michel Platini.

Pohled jednoho z nejslavnějších hráčů historie je správný.

Na šampionátu v Německu podlehla i Brazílie trendu, v němž nad kreativitou stojí dokonalá strategie. Na svůj omyl doplatila, když se snažila o styl, jenž jí není vlastní.

Faktem však zůstává, že současný fotbal je tvrdě svázán taktikou. A právě Italové byli jejími mistry.

Výběr trenéra Lippiho působil občas jako stroj: většinou nebyl nijak vzrušující, nevyrážel dech, ale pracoval bezchybně a zaváhání protivníka dokázal využít.

Nový šampion je důkazem, že fotbal jako by stále víc kopíroval počítačovou éru. Kdo je nejlépe "naprogramován", uspěje. Italové nejlépe naprogramováni byli.

Jejich souboje na šampionátu lze připodobnit k šachové partii počítače s obyčejnými smrtelníky. Skvělý šachista může nad počítačem zvítězit, musí ho však zaskočit nečekaným tahem, na nějž stroj nezná odpověď. To je stále složitější a nic takového nikdo na "mašinu Made in Italy" nenašel.

Tím spíš, že kreativní hráči – snad vyjma ve finále zahanbeného Zidana – na turnaji vyhořeli.

Ukázkovým příkladem je Ronaldinho: driblér, jenž před pár týdny dovedl Barcelonu k prvenství v Lize mistrů, byl v Německu i vinou únavy neumělým imitátorem sebe sama.

Jeden z nejlepších šachových robotů má název Deep Blue, volně přeloženo Hluboká modř. Na Italy to jméno sedí: v modrých dresech se zataženou taktikou odvraceli nápady protivníků a následně smrtelně udeřili.

K "italskému" pojetí vrcholový fotbal čím dál víc spěje. Upřímně řečeno, není to příliš krásná podívaná. Přináší minimum šancí, a tedy i málo gólů.

"Turnaj v Německu bude nezapomenutelný," tvrdí Platini. "Ale díky organizaci a atmosféře, ne díky hře." Oponovat na hřišti italskému názoru na fotbal je navíc těžší a těžší.

Nesměle se o to ve finále pokusili Francouzi, ani oni však neuspěli. Naopak, když dal Zidane vedoucí gól a Italové poprvé na šampionátu prohrávali, předvedli okamžitou mobilizaci: byli pány na hřišti, ale když vyrovnali, opět se stáhli. Byl to od nich svým způsobem dokonalý fotbal.

K němu je "donutil" Marcello Lippi. To, jak efektně vystřídal v semifinále s Německem, mělo zásadní vliv na vítězství. Pokud mluví Platini o turnaji trenérů, triumfoval na něm ten nejlepší.

Vzhledem k současnému fotbalovému trendu zvítězili Italové na mistrovství světa zcela právem. Fotbal měl tentokrát logiku.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze