Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový reprezentační kouč? Možná už v úterý, hlásí svazový předseda Hašek

15 2009
Nový trenér české fotbalové reprezentace by měl s týmem postoupit na evropský šampionát 2012, ale jeho hlavním úkolem bude vybojovat s národním mužstvem účast na mistrovství světa 2014 v Brazílii.

To řekl mimo jiné svazový předseda Ivan Hašek, den poté skončil v roli reprezentačního kouče po remíze se Severním Irskem.

Češi tak definitivně přišli o start na světovém šampionátu 2010 v Jihoafrické republice.

Hašek přijde na úterní jednání svazového výkonného výboru s návrhem na nového reprezentačního kouče.

"Jmenovat zatím nechci, členové výkonného výboru se to musí dozvědět ode mě a ne z novin," poznamenal Hašek na čtvrteční tiskové konferenci. "A chtěl bych, aby nový kouč vydržel ve své funkci co nejdéle, nejlépe až do mistrovství světa v Brazílii, na které by se s národním mužstvem probojoval."

Přednesete na výkonném výboru jediné jméno, nebo máte více variant?
Přijdu s jedním jménem a samozřejmě o něm budeme diskutovat. Je klidně možné, že někdo přijde s dalším návrhem. Uvidíme. Dnes je v Česku tak sedm trenérů, kteří by národní mužstvo vést mohli.

Počítáte mezi ně i svého dosavadního asistenta Michala Bílka?
Jistě, i ten do toho okruhu patří.

Předpokládáte, že veřejnost se jméno nového kouče dozví už v úterý?
Možné to je, byl bych rád. A zodpovědnost za to jméno ponesu já. Nelíbí se mi systém voleb, protože za takové rozhodnutí pak nikdo zodpovědnost nenese. My to prostě na výkonném výboru probereme a řekl bych, že na jednom jméně se nakonec shodneme.

Jak se stavíte k myšlence zahraničního kouče české reprezentace?
Jednak upřednostňuju národní hrdost, takže reprezentačním koučem by měl být Čech. A za druhé, na špičkového zahraničního trenéra není připravený současný svazový rozpočet.

Připouštíte, že českým reprezentantům národní hrdost chybí?
Myslím, že většina hráčů v sobě tu hrdost má. Každopádně úkolem naším i nového trenéra je pracovat na tom, aby národní dres s českou vlajkou byla pro hráče ta největší pocta. Ale jak už jsem řekl, myslím, že většina jich to tak vnímá. A bude také úkolem nového kouče, aby všechny hráče objel a na toto téma s nimi promluvil.

Proč jste v trenérské funkci skončil?
Byl jsem tak rozhodnutý už když jsem se téhle role ujal. S funkcí předsedy svazu se to dlouhodobě skloubit nedá. A vzal jsem to i proto, abych blíž poznal hráče i klima v mužstvu. Svazový předseda přece musí mít reprezentaci ve své gesci.

Mělo současné národní mužstvo na postup?
Těžko říct, ale nepostoupili jsme zaslouženě, Slováci byli lepší, a i když druhým Slovincům jsme pět bodů vzali, celkově se ve skupině ukázali silnější. Ale z neúspěchu bych nevinil předchozí svazové vedení ani trenéra Radu. Zodpovědnost nesou především hráči.

Oznámil někdo z reprezentantů, že v národním mužstvo končí, stejně jako Jankulovski?
To neřekl nikdo. A při této příležitosti bych chtěl Jankulovskému poděkovat za to, co pro reprezentaci udělal. Jde o jednoho z hráčů, kteří si v národním mužstvu počínali opravdu příkladně.

Jakou perspektivu reprezentačního mužstva vidíte?
Docela nadějnou. Jsou tu noví hráči jako Hubník, Sivok, Kadlec, Hübschman a jistě se objeví další.

Uvažujete o ustavení funkce svazového technického ředitele, který by pod sebou měl reprezentace všech úrovní?
O této funkci jednám s Dušanem Fitzelem, který v té samé roli působil donedávna na Maltě, jejíž reprezentaci navíc vedl jako trenér. Hodláme vytvořit dlouhodobou koncepci u všech našich reprezentačních týmů.

Už víte, s kým bude Česko hrát v listopadu přípravný zápas?
Máme až deset nabídek, ale podepsané není nic. Chceme za teplem, takže to vypadá buď na Saúdskou Arábii, nebo na turnaj v Emirátech. Dotáhneme to v příštích dnech.

Ztrátou účasti na mistrovství světa přišel fotbalový svaz až o dvě stě milionů korun. Jak to se současnou svazovou ekonomikou vypadá?
Po finanční stránce je svaz zajištěn na dva příští roky, ale úsporným opatřením se nevyhneme. A také musíme přijmout taková opatření, abychom na postupech na mistrovství světa či Evropy závislí nebyli.

Platí, že reprezentanti se zřekli nároku na prémie za získané body v kvalifikaci?
Samozřejmě. Řekli už v srpnu před přípravou s Belgií, že prémií se v případě nepostupu na mistrovství světa vzdávají. Takže nastupovali jen za startovné, které činí deset tisíc korun.Najdete na iDNES.czmobilní verze