Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový kouč fotbalové reprezentace bude nejspíš znám až v létě

Nového kouče pro tyto fotbalisty by mělo jmenovat až nové svazové vedení | foto: Michal Šula, MF DNES

24 2009
Česká fotbalová veřejnost se v úterý 28. dubna jméno nového trenéra českého národního mužstva nedozví. Vzhledem k současné roztříštěnosti názorů svazový předseda Pavel Mokrý plánované jednání výkonného výboru odložil na první polovinu května.

V tomto termínu však má být určen pouze tzv. provizorní kouč, který český tým povede jen v červnové přípravě s Maltou.

Mokrý se totiž sešel se zástupci svazové trenérské rady a s expertní skupinou, která má výkonnému výboru jména kandidátů na reprezentační trenérskou funkci předložit. Expertní skupina se však zatím od 8. dubna, kdy byla ustavena, nesešla, protože není úplná.

Čtvrteční konzultace Mokrého s členy trenérské rady a expertní skupiny k návrhu trenérských jmen nevedla. Proto bylo jednání výkonného výboru odloženo.

Účastníci schůzky se svazovým předsedou se však shodli, že zahraničního kouče k české seniorské reprezentaci nechtějí. Dávají přednost domácím koučům, ale o konkrétních jménech se zatím nemluvilo.

Trenérská rada ústy jabloneckého kouče Františka Komňackého doporučuje, aby český tým v přípravném utkání s Maltou (pátek 5. června v Jablonci), vedl provizorní kouč, buď některý z těch, co působí u mládežnických reprezentací, nebo někdo z ligových.

Angažovat zahraničního trenéra, například Avrama Granta, s nímž vedl soukromé rozhovory svazový místopředseda Jaroslav Vacek, by i trenérská rada brala jako vyslovení nedůvěry řadě českých kvalitních koučů.

Že národní mužstvo by měl v budoucnu vést český trenér, jsou přesvědčeni rovněž zástupci expertní skupiny, mezi nimiž seděl právě Vacek.

Celá zápletka spěje k tomu, že nového reprezentačního kouče jmenuje až nový výkonný výbor, který vzejde z volební valné hromady.

Ta se koná v Praze v sobotu 27. června. Je rovněž možné, že nový kouč bude poté jmenován pouze do konce kvalifikace. A pokud se na mistrovství světa 2010 probojuje, bude mu smlouva automaticky prodloužena.

Zde se nejvíc mluví o jménech Karel Jarolím, Ivan Hašek a František Straka.

Česko své zápasy ve 3. kvalifikační skupina zakončí 14. října domácím střetnutím se Severním Irskem. Pokud by tým prošel z druhého místa do baráže, hrál by dva rozhodující zápasy ještě v listopadu.Najdete na iDNES.czmobilní verze