Nový jihlavský trenér Urban: Musíme zjistit, kde nás tlačí bota

Luboš Urban | foto: Michal Sváček

26 2009
Ještě na začátku týdne pro MF DNES trenér Luboš Urban uvedl, že s nabídkou FC Vysočina už příliš nepočítá. A že by případné angažmá v druholigovém jihlavském klubu vnímal spíš jako příjemné překvapení. Jenže věci náhle nabraly rychlý spád. A jedenapadesátiletý kouč, který naposledy vedl prvoligový celek Bohemians Praha, nakonec ve středu s jihlavským klubem podepsal roční smlouvu s opcí.

"Jdu do stabilizovaného, kvalitního mužstva," pochvaluje si Urban, který prý po nedávném neprodloužení smlouvy s pražským celkem neprožíval žádný stres. "Byl jsem v klidu a čekal jsem, jak se to vyvine."

O svém příštím angažmá jste podle vlastních slov chtěl mít jasno nejpozději do konce tohoto týdne. To jste skutečně nebyl nervozní?
Rozhodně ne, byl jsem v klidu. Dělal jsem si své, odpočíval jsem, chodil jsem hrát tenis za Kozlovnu, za starou gardu Dukly.

A mezi tím jste čekal, jak dopadnou jednání s Jihlavou. Opravdu vás překvapilo, když se vedení FC Vysočina ozvalo?
Určitě, protože od té poslední schůzky uteklo asi sedm osm dní. A nic se nedělo. Sem tam jsem si sice něco přečetl na internetu, v novinách, že jsem pořád ve hře. Ale říkal jsem si, že když už jsme týden spolu nemluvili, tak to asi dopadne jinak.

Nakonec ale celá záležitost nabrala poměrně rychlý spád, ne?
To ano. V úterý jsem měl schůzku s generálním ředitelem firmy PSJ (majoritního akcionáře klubu pozn. red.) panem Vaculíkem. Ten mě pozval do sídla společnosti v Praze na Pankráci. Tam jsme měli někdy v poledne hodinový pohovor. No a k večeru mi zavolal a ptal se mě, jestli můžu druhý den o půl čtvrté odpoledne být na stadionu v Jihlavě. Tam jsme podepsali smlouvu a bylo vše vyřešeno.

Předpokládám, že nabídku z Jihlavy jste vnímal pozitivně, když jste na ni kývnul. Ale s čím konkrétně na Vysočinu přicházíte?
Fotbal mě živí, trénuji profesionálně. Jdu do stabilizovaného, kvalitního mužstva, které před třemi lety kouklo do ligy, ale záhadně z ní vypadlo, kvůli tehdy nečekanému výsledku Plzně na Spartě. A bojuje neustále o postup do první ligy. Takže: jde o seriózní klub, kterýmá pevné základy a který se chce dostat mezi těch šestnáct vyvolených.

Do Jihlavy však nepřicházíte sám, berete si s sebou svého asistenta ze Střížkova, Daniela Šmejkala. To by vám ze začátku mohlo některé věci ulehčit?
To určitě. Proto jsem hned na první schůzce řekl, že to bych si přál. Nebylo to takové, že když mi to nepovolí, že bych nešel. Ale řekl jsem, že si s sebou vezmu svého asistenta. Ptali se koho, tak jsem řekl, že Dana Šmejkala, protože poslední rok v Bohemce jsme spolu dělali v první lize, kterou se nám podařilo zachránit. Dan je pracovitý člověk, který hrával fotbal na vysoké úrovni. A myslím, že si rozumíme. Takže je to přínos nejen pro mě, ale i pro kabinu, příjemná změna.

Dosavadním asistentem trenéra v Jihlavě byl pan Vrzáček, což je váš příbuzný. Jak budete využívat jeho služby?
Teď jsem s ním mluvil (rozhovor vznikal včera krátce po poledni – pozn. red.), zítra spolu máme schůzku. Protože já jsem se zatím osobně setkal pouze s ředitelem Tulisem a sportovním manažerem Šmýdem, u čehož byl i Dan Šmejkal, který podepisoval smlouvu. Můj návrh byl, aby Pepík Vrzáček by byl mým druhým asistentem áčka, zúčastňoval se některých jeho tréninků a navíc měl na starosti rezervní tým. Tak, aby byla mezi áčkema béčkem určitá provázanost.

Pan Vrzáček má navíc dobrý přehled o jihlavském kádru. Hodláte toho využít, nebo máte o hráčích dost svých informací?
Myslím, že něco o mužstvu vím. Protože předminulou sezonu hráli Bohemians Praha druhou ligu a já jsem do Jihlavy jezdil docela pravidelně na páteční zápasy. Protože se to hodilo: jednak jsem mohl mapovat soupeře a navíc se podívat za příbuznými. Takže jsem tady byl dost často. Teď jsem z toho rok trošku vypadl, pár změn tady proběhlo, ale nebylo to nic dramatického. Jestli přišlo nebo odešlo pět hráčů...

A co aktuální informace?
Letos jsem viděl Jihlavu ve druhé lize třikrát, byl jsem se podívat, když doma hráli důležitý zápas s Bohemians, viděl jsem je na Dukle v Praze a pak ještě jeden. Takže nějakou představu o kádru skutečně mám. Samozřejmě, teď proběhnou nějaké změny. Určití hráči, kteří byli na hostování, se vracejí do svýchmateřských klubů. Takže každá informace bude dobrá. V tom mi Pepík pomůže, protože je v klubu dlouhá léta a má o všem podrobnější přehled.

V tomto týdnu odešel z klubu kapitán a hlavně nejlepší střelec Petr Faldyna. Jak moc vás neprodloužení jeho smlouvy mrzí?
Mě mrzí hlavně jedna věc: že jsem smlouvu podepsal jediný den potom, co jsem se dozvěděl, že odešel do Senice. Přečetl jsem si to na internetu a včera jsme to ani moc neřešili. Už je to uzavřené. On se takhle rozhodl a já jsem to ovlidnit nemohl. Ale je to škoda. Kdyby to počkalo, tak jsem si přál s ním promluvit a třeba ho zlomit, aby mi pomohl.

On se ale na jaře střelecky trápil. Myslíte, že vám bude chybět?
Jestliže někdo dá za tři sezony 45 gólů a je dvakrát nejlepším kanonýrem druhé ligy, tak v tom hráči to prostě je. Že mu nevyšlo pár zápasů, to u těch střelců bývá. Prostě, kdybych měl tu možnost, tak jsem s ním promluvil. Kdyby mi pak řekl "Děkuju, končím. Jsem tady už tři roky a potřebuju změnu" tak bych to akceptoval. Takhle to musím taky brát, ale bylo to vlastně o mě, beze mě.

Většina trenérů před novým angažmá určí vedení některé hráče, které by do klubu rádi přivedli? Máte někoho takového vytipovaného i vy?
Když to řeknu upřímně, první týden se především musím osobně seznámit s kluky, kteří už v týmu jsou. Vidět je v tréninku. A to jsem taky řekl vedení. Ale samozřejmě už ode dneška společně s Danem Šmejkalem mapujeme situaci. Oslovuji manažery, ředitele klubu nebo trenéry ostatních klubů. Myslím, že mám v první lize spoustu známých. Takže nějaké tipy máme. Ale je to teprve první oťukávání.Musíme přesně zjistit, kde nás "tlačí bota". Jestliže budu potřebovat levého obránce, tak se soustředím na levého obránce. Protože nebudeme dělal kvantitu, ale potřebujeme kvalitu.

Říká se, že Jihlavě dlouhodobě chybí především kvalitní kreativní střední záložník. Víte o někom na tento specifický post?
Tak vím... Tuším. Mám nějaké tipy. Ale samozřejmě všechno je o ekonomice. Můžete mít tipy jaké chcete, a když ten konkrétní hráč bude drahej a řeknou mi, že na peníze nejsou, tak se nedá nic dělat. Ale je mi jasné i z dřívějška, když jsem chodil na fotbal, že takový typický špílmachr, střední záložník, tady od dob Vladyky nebyl. Takže jo, to bude jeden z úkolů. Ale nebude to jednoduché, protože tihle hráči jsou dost drazí.

Situace s případným posilováním je nepříjemná asi i v tom, že už v pondělí vám začíná letní příprava...
Zatím, jak říkám, shromažďuji informace, abych je vedení co nejdřív nastínil a už se začalo jednat. Jestli to je, nebo není možné a jestli ten který hráč má zájem za Jihlavu hrát. Dneska z fleku cokoliv říct je strašně složité, vždyť jsem ještě nezačal trénovat. Ale dám si týden a v tom se to musí někam posunout. Máme pět neděl na přípravu, takže já nepanikařím. To jsou normální věci. Prostě se mužstvo bude doplňovat do poslední chvíle.

Vaši předchůdci se do kádru vždy snažili zapracovat i některého z mladých, talentovaných dorostenců. Budete v tom pokračovat i vy?
Určitě, to tak musí být. Docela bych si přál a snad to proběhne už zítra, aby nám trenér dorostu vytipoval třeba dva hráče do přípravy. Aby se k nám posunuli, poznali přípravu v áčku. A pak už bude záležet, jestli na to budou mít, nebo ne. Jestli třeba budou trénovat se mnou a hrát za juniorku. Tomu už dáme nějaký systém. Ale posun těch mladých hráčů tu určitě bude. Dělá se to v každém klubu a nevidím důvod, proč bychom to nedělali i tady.

Vysočina rozehrála obří škatulata

Známou a populární dětskou hru "Škatulata, hejbete se" se v tomto týdnu rozhodlo rozehrát ve velkém vedení FC Vysočina. Ke změnám došlo hned na třech trenérských postech v prvních dvou seniorských mužstvech. Zaprvé: novým trenérem druholigového A-týmu se stal jednapadesátiletý kouč Luboš Urban.

Zadruhé: jeho asistentem bude dosavadní spolupracovník z prvoligového klubu Bohemians Praha, osmatřicetiletý Daniel Šmejkal.

Zatřetí: Josef Vrzáček, dosavadní asistent trenéra Karola Marka, jenž v klubu neprodloužil smlouvu a odešel do prvoligové Příbrami, sice nadále zůstane k ruce hlavnímu trenérovi A-mužstva, zároveň však povede také třetiligovou rezervu.

Její dosavadní hlavní kouč Tomáš Jansa tak s největší pravděpodobností zůstane "pouze" trenérem brankářů pro celou organizaci FC Vysočina.

"Naší prioritou bylo angažování nového kouče, který si přivede svého asistenta," prozradil ředitel jihlavského klubu Zdeněk Tulis.

"Od pánů Urbana a Šmejkala si slibujeme, že hráčům předají nejen své trenérské znalosti, ale i velmi bohaté hráčské zkušenosti," doplnil šéf FC Vysočina. "Věříme, že tým dokážou zvládnout v krizových situacích, které vrcholový fotbal přináší." Bývalý záložník Urban byl podle spekulací médií největším favoritem na uvolněný post hlavního kouče. Mezi pěti adepty však údajně byli i trenéři ze Slovenska a Srbska.

"Jsme velmi rádi, že v osobě pana Urbana získáváme odchovance klubu a osobu se vztahem k Vysočině," připomněl Tulis tradiční koncepci místního oddílu. "Jihlava je klub, který mě vychoval. A nastala doba, kdy bych mu mohl něco vrátit," odvětil Urban.

Odchovanec Spartaku zamířil v 18 letech za vysokoškolskými studii do Prahy. "Srovnávat tehdejší Spartak s dnešní Vysočinou ale nelze.

Tento klub šel za posledních 15 let obrovsky nahoru," připustil Urban. "Nikdy bych si nepomyslel, že se v hokejovém městě dostane fotbal na takovou úroveň. Smekám před těmi, kteří se o to přičinili." Podle Urbana, který během své hráčské kariéry zažil nejúspěšnější období v dresu pražské Dukly, se kterou si zahrál i evropské poháry, se Vysočině vyplácí kvalitní práce s mládeží a trpělivé budování zázemí.

"Podle mne nyní tento klub náleží do první ligy," uvedl kouč, jenž v posledních letech dovedl do nejvyšší soutěže klub ze Střížkova, původně hrající až třetí ligu.

První ligu pak pro Bohemians Praha dokázal udržet. Přesto se nedohodl na prodloužení smlouvy a byl nahrazen Robertem Žákem.

Z pražského klubu si na Vysočinu přivedl i svého asistenta, někdejšího reprezentačního záložníka Daniela Šmejkala. "Fotbal je založen na týmové práci a je proto výhodou, když se kouč a asistent nejen po profesní stránce velmi dobře znají," uvedl Urban. Ten bude hráčům oficiálně představen příští pondělí, kdy mužstvo zahájí letní přípravu.

Jeho prvním zbrusu novým svěřencem bude 19letý ofenzivní záložník Jan Kopic, který byl do A-týmu přeřazen z dorostu. "Musím se co nejrychleji adaptovat na mužský fotbal a udělat maximum pro udržení v kádru. Doufám, že nového kouče přesvědčím," uvedl krátce po návratu z dovolené v Tunisku odchovanec humpoleckého fotbalu.

Autor:

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Nejčtenější

Nádvorník ve fotbalové Karviné končí, nástupce bude znám v pondělí

Trenér Karviné Roman Nádvorník během utkání proti Zlínu.

U karvinských fotbalistů skončil trenér Roman Nádvorník. Vedení ho odvolalo kvůli neuspokojivým...

Do Stocha klidně zajedu, slíbil před „slávistickým“ soubojem Souček

Čeští fotbaloví reprezentanti na tréninku před přípravným zápasem v Polsku a...

Tomáš Souček může v pondělním závěrečném utkání skupiny fotbalové Ligy národů se Slovenskem svádět...

Švýcaři otočili v Lize národů zápas s Belgií a vyhráli skupinu, slaví i Anglie

Hráči Švýcarska oslavují vstřelený gól v utkání proti Belgii.

Fotbalisté Švýcarska otočili zápas proti Belgii ve skupině A2 Ligy národů z 0:2 na 5:2 a slaví...

Trenér Zeman přednášel: Fotbal má bavit, tak zrušme ofsajd

Zdeněk Zeman coby trenér fotbalistů Pescary.

Má spoustu času. Kdekdo by na jeho místě byl rád, že si může užívat volna, relaxovat, orazit si. On...

S kým na Slováky. Hledá se druhý stoper, najde se místo pro Daridu?

Jedenáctka českých fotbalistů pro přípravný duel v polském Gdaňsku.

Kdo do stoperské dvojice, s kým na levém kraji obrany? Dát do středy zálohy Daridu? Ale místo koho?...

Další z rubriky

Snažím se střílet trošku víc, řekl olomoucký Falta po krásném gólu

Zleva Zoran Gajič ze Zlína a Šimon Falta z Olomouce.

Ze dvaceti metrů zakroutil míč levačkou přes zeď precizně. Brankář Zlína Dostál se proletěl...

Osmifinále poháru: Olomouc vyřadila Zlín, Slovácko vypadlo v Liberci

Zlínský útočník Jean-David Beauguel v souboji s olomouckým Václavem Jemelkou...

Dvěma zápasy pokračovalo osmifinále fotbalového Mol Cupu. V Olomouci padaly góly až v závěru,...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi...

Najdete na iDNES.cz