Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový fotbalový místopředseda Rajchl chce žádat o rady Chvalovského

Ivan Hašek a Jindřich Rajchl, předseda a místopředseda fotbalového svazu. | foto: ČTK

29 2009
Jindřich Rajchl chodil na základní školu, když Ivan Hašek dovedl reprezentaci jako kapitán do čtvrtfinále mistrovství světa 1990. V sedmadvaceti se stal výkonným ředitelem prvoligových Blšan a od soboty je z něj vlivný muž českého fotbalu.

Dvaatřicetiletý Rajchl byl zvolen druhým místopředsedou Českomoravského fotbalového svazu. Známí mu říkají Jindra, fotbalové hnutí Haškův princ a kritici zase Chvalovského sluha.

Co je vlastně zač?

Nenápadný, neústupný, pracovitý a velmi schopný právník, který mluví několika světovými jazyky. Právě Rajchl se před lety jako koncipient dostal k případu Františka Chvalovského, velkého fotbalového bosse, kterého obvinili z miliardových úvěrových podvodů a na čas zavřeli na Pankráci.

V tamní věznici se při schůzkách zrodilo přátelství, které trvá dodnes. S Chvalovským se Rajchl bavil o fotbale, o byznysu, o budoucnosti. Díky tomu se také později stal ředitelem v ligových Blšanech, které právě Chvalovský vypiplal. Tehdy si fotbal všiml Rajchla poprvé.

Mladíček šéfoval hráčům, kteří byli až o deset let starší než on, navíc to bylo v době, kdy fotbalové vesničce na Lounsku zoufale scházely peníze a sestup se neodvratně blížil. Stadionu například chybělo potřebné osvětlení, a tak Rajchl vymyslel provizorní tah s filmařskými lampami z Barrandova.

"V nesnázích si umí poradit. Je odhodlaný, důvtipný a velmi kreativní," říká se o něm. A taky je odvážný, což dokumentují vzpomínky spolužáků z hradeckého gymnázia. Když se tehdy Rajchl postavil do fotbalové branky, skákal po míči i na hrubém asfaltu.

Klidně si sedřít kůži, jen nedostat gól, nebýt pokořen.

Při práci v Blšanech zvládl advokátské zkoušky, přes Chvalovského získal spoustu kontaktů do obchodní sféry a vydělal miliony. Nyní je kromě jiného předsedou dozorčí rady Dukly Praha a zástupcem společnosti bwin.com, která nabízí populární sázky přes internet.

"Jsem finančně zajištěný, nedělám fotbal pro peníze. A taky chci ukázat, že se dá dělat slušně a čistě," říká.

Slušně a čistě s kontroverzním Chvalovským? Dá se to vůbec?

"Jako kontroverzní postava je vnímán ve společnosti, ale fotbal ho tak nebere. Naopak. Navíc pan Chvalovský nikdy nebyl odsouzen a já jako advokát ctím presumpci neviny," prohlásil Rajchl po sobotní volbě.

"Ano, Chvalovského rad chceme využít. Chceme ho přemluvit, aby nám pomohl."

Zdá se tedy, že do vedení českého fotbalu neskočil jen nejmladší člen výkonného výboru, ale že v něm bude mít jisté slovo i jeho někdejší šéf.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze