Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divoký Ázerbájdžán: novinář kritizoval hráče, ten je obviněn z vraždy

Momentka z utkání 3. předkola Evropské ligy mezi Gabalou (červená) a Apollonem Limassol | foto: Profimedia.cz

14 2015
Na začátku byl status ázerbájdžánského novináře na Facebooku, v němž kritizoval hloupou provokaci fotbalisty po zápase předkola Evropské ligy. Na konci byla jeho smrt, z níž byl spoluobviněn zmiňovaný hráč.

Žurnalista Rasim Alijev zemřel v nemocnici poté, co ho surově zmlátila skupina šesti mužů. Pár hodin před smrtí z lůžka poskytl rozhovor, v němž ukázal na Džavida Gusejnova, ázerbájdžánského reprezentanta a kapitána místního týmu FK Gabala, jehož kritizoval.

Ten byl také ve skupině zatčených a podezřelých ze smrtelného ataku.

„Navzdory tomu, že je Gusejnov velmi důležitý hráč, byl vyřazen z týmu, dokud se záležitost nevyšetří,“ uvedl klub Gabala, který čeká play-off o Evropskou ligu proti Panathinaikosu Atény.

Zabitý novinář reagoval po odvetě 3. předkola Evropské ligy na to, že Gusejnov, který dal postupový gól, slavil na hřišti kyperského Apollonu Limassol s tureckou vlajkou – což je velmi citlivá záležitost vzhledem k tomu, že část Kypru je už 41 let okupovaná Tureckem...

Když byl po utkání Gusejnov na své chování tázán, odbyl novináře vulgárním gestem. Následoval Alijevův status, v němž o hráči napsal, že je ignorant, který se neumí chovat: „Nechci, aby někdo takový reprezentoval Ázerbájdžán.“

Poté mu několikrát volal muž, který se představil jako Gusejnovův příbuzný. Navrhl schůzku, kde si všichni měli záležitost vysvětlit. Místo slibovaného čaje však ihned přišly rány a kopance.

Alijev, který pracoval v Organizaci pro svobodu a ochranu novinářů, čelil kvůli své práci výhrůžkám už dřív. Podle kolegů žádal policii o ochranu, ale byl odmítnut.

„Tato vražda je nedílnou součástí vládní politiky Ázerbájdžánu, která záměrně ničí občanskou společnost,“ uvedl Emin Milli, opoziční novinář žijící v Německu, který byl za své názory vězněn prezidentem Ilhamem Alijevem (jde jen o shodu jmen s mrtvým novinářem). „Rasim byl opravdový hrdina. Skromný, čestný a výjimečně statečný muž.“

Podle Milliho může být fotbal v tomto případě jen zástěrkou. Zastrašování novinářů je totiž v zemi běžné. Prezident Alijev se snaží Ázerbájdžán prezentovat jako moderní a úspěšný stát, i díky ropnému bohatství zde nedávno pořádal megalomanské Evropské hry.

V reálu ale razí tvrdý autoritářský režim, země se v žebříčcích svobody tisku umisťuje na nejnižších pozicích. Prezident však přes místní tiskové agentury vzkázal: „Jsem vážně znepokojený, tenhle útok je hrozbou pro svobodu projevu.“

V posledních deseti letech byly v Ázerbájdžánu desítky útoků na novináře, dva z nich byli zavražděni. Pachatelé? Neznámí. Další novinář zemřel ve vězení.
V místních médiích vládne atmosféra strachu.

Rasim Alijev se nebál – i proto už nežije.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze