Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová generace chuligánů nahání strach

19 2000
B r u s e l - Angličtí zástupci v Evropské fotbalové unii (UEFA) odmítají odpovědnost za násilnosti páchané britskými fanoušky v Belgii na mistrovství Evropy a vyžádali si mimořádnou schůzi s výkonným výborem fotbalové organizace. Spolu s ministerstvem vnitra tvrdí, že osoby, které byly v Belgii zatčeny a později repatriovány, měly čistý trestní rejstřík a britské úřady neměly důvod zakázat jim vycestovat ze země.

Podle belgického rozhlasu se Angličané konečně probudili, protože se bojí, aby nynější události nezruinovaly jejich kandidaturu na pořádání světového šampionátu v roce 2006. UEFA dala Anglii podle rozhlasu žlutou kartu, když v neděli pohrozila, že budou-li násilnosti pokračovat po dalším zápase, bude její reprezentace vyloučena z Eura 2000.

V Anglii se začalo hovořit o možnosti konfiskovat pasy těm, kdo se podíleli na násilnostech na britských stadiónech. K tomu se má vyslovit ministr vnitra Jack Straw, kritizovaný konzervativní opozicí za chabé výsledky, i když měl dva roky na bezpečnostní
opatření kolem Eura.

Vedení UEFA připomíná dohodu uzavřenou mezi ministerstvy vnitra organizátorů Eura, Británie a Německa o koordinaci bezpečnostních opatření. Počítalo se s tím, že známé firmy budou zadrženy doma a na šampionát se nedostanou, což zatím prý plní jenom Němci. Britská vláda naproti tomu hovoří o nové generaci chuligánů, úřadům zatím neznámým. Také sdružení britských fotbalových fanoušků tvrdí, že Belgičané házejí všechny do jednoho pytle a že v celách se se skutečnými vandaly ocitli "věrní fanoušci, kteří byli ve špatnou chvíli na špatném místě".

Organizátoři Eura upozorňují, že Británie musí přiznat vinu, protože Belgie přijala a využívá mimořádná bezpečnostní opatření nikoli kvůli slovinským, francouzským, českým nebo nizozemským fanouškům, ale výlučně kvůli Angličanům, jejichž přítomnost nahání všeobecný strach.

Ministr vnitra Antoine Duquesne vyjádřil zklamání nad tím, jak britští kolegové plní dohodnuté závazky. Podle nich měli Britové například platit a zajistit repatriaci chuligánů. Místo toho dopravila asi dvě stovky chuligánů do Británie dvě belgická vojenská letadla na náklady Belgie, jež činí asi tři milióny franků.

V Belgii se začíná vést teoretická debata o jevu zvaném fotbal. Podle sociologů se z něj stává ventil divokého násilí. Je prý nepřípustné, aby se sportem byly spojovány obrázky připomínající válku. Navíc se údajně stává pravidlem, že do rvaček se vrhají pod pláštěm fotbalového násilí krajní pravičáci chladící si rasistické vášně.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze