Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zklamání i euforie z nominace na Euro. Komu připadne mrzutý osud?

Čeští fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu. | foto: Reuters

19 2016
Několik dnů si dělají naději, že se dostanou do kádru pro mistrovství Evropy. Pro pět fotbalistů však lákavá představa skončí zklamáním. Koho v nejbližších dnech trenér české reprezentace Pavel Vrba z předběžné nominace vyřadí?

Před dvanácti lety si marné naděje na evropský šampionát dělal útočník Miroslav Matušovič, který byl součástí širší nominace.

O dva roky později na mistrovství světa se naopak Libor Sionko z pozice náhradníka dostal až do zápasu proti Ghaně, protože ještě před odletem do Německa vzdal účast zraněný Vladimír Šmicer.

Před evropským šampionátem 2008 trenér Karel Brückner do poslední chvíle čekal, jestli Pavel Nedvěd nezmění své předchozí rozhodnutí ukončit reprezentační kariéru. A nakonec vzal nováčka Svěrkoše.

Před čtyřmi lety kouč Bílek do nominace dodatečně zařadil Vladimíru Daridu, který do té doby hrál ligu stabilně jen pár měsíců. A odnesl to Daniel Pudil, jenž už absolvoval soustředění a nečekal, že turnaj v Polsku a na Ukrajině se ho týkat nebude.

Česká nominace na mistrovství Evropy

Dále čtěte

Největší rozruch způsobil v roce 2000 trenér Jozef Chovanec. Na kemp před šampionátem vzal čtyři hráče navíc. Ti, kteří byli na hraně, na soustředění dřeli do úmoru. Nakonec jich kouč vyřadil pět a kádr na požadovaných třiadvacet doplnil o mladíka Jankulovského.

O pět jmen víc je i v předběžné Vrbově nominaci na nadcházejí Euro ve Francii. Kádr zúží nejpozději do neděle.

„Opustí nás jeden krajní obránce a pak se to týká ofenzivních hráčů, křídel a hrotových útočníků. Hráči, kteří jsou ohroženi, to zatím neví,“ prohlásil Vrba na tiskové konferenci.

Zároveň nevyloučil, že příští středu na soustředění do Rakouska by mohl vzít jednoho náhradníka. Šural, Hubník a Škoda totiž v závěru klubové sezony měli zdravotní trable, poslední zápas nedohrál Dočkal.

Vaclíka, Suchého, Pudila a Michala Kadlece ještě čeká zápas v klubech a na soustředění dorazí až v jeho průběhu. „Dvěma nebo třem hráčům, kteří v nominaci nebudou, řekneme, aby byli připraveni v případě, že by se někdo zranil,“ poznamenal Vrba.

Pokud by nebyl zraněný, do předběžné nominace by zařadil i Martina Frýdka. Uvažoval i o dalším sparťanovi Lukáši Julišovi, jenž rovněž není zcela fit.

Je otázkou, jestli by s nimi v širším kádru bylo třicet jmen. Kdo tedy z týmu vypadne?

Mezi obránci bude mít nejspíš smůlu Ondřej Zahustel, jenž má za sebou jen dva starty v přípravných zápasech, navíc coby ofenzivní záložník. Po lednovém přestupu do Sparty však nastupoval na pozici pravého beka a tu má Vrba obsazenou Kadeřábkem a Gebre Selassiem.

Ze záložníků jsou na hraně nováček Jan Kovařík a Josef Šural v případě, že po zranění nebude na šampionát připraven. Překvapivé jméno je Lukáš Mareček, ale ten patří mezi středové hráče, nikoli křídla, o nichž se zmínil Vrba. A nebo je snad na hraně Daniel Kolář, jenž je ofenzivním hráčem?

Lze se domnívat, že Vrba škrtne dva z pěti útočníků. Dvacetiletého Patrika Schicka, jenž má za sebou vydařenou sezonu v Bohemians, ale mezinárodní zápasy mezi dospělými ještě nehrál?

Nebo čtyřiatřicetiletého veterána Davida Lafatu, který však dal v lize dvacet gólů a všechny konkurenty nechal za sebou?

Nebo snad Milana Škodu, jenž dal na jaře jen čtyři góly?

Krátká tisková zpráva, kterou vedení reprezentace zveřejní během následujících tří dnů, bude zajímavější než čtvrteční tisková konference před zaplněným sálem žurnalistů.Najdete na iDNES.czmobilní verze