Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České jedenadvacítce začíná příprava na domácí ME. I s mladíky z áčka

VYSOKO NAD ZEMÍ. Reprezentační nováček Tomáš Kalas přehlavičkoval v souboji Slováka Michala Ďuriše. | foto: Petr JanečekMF DNES

12 2013
Fotbalová jednadvacítka má už nyní mistrovství Evropy 2015 jisté, Česko totiž turnaj pořádá. Mladíkům tak startuje dlouhodobá příprava. V první nominaci týmu je devět stříbrných medailistů z ME do 19 let 2011. A to včetně Tomáše Kalase a Václava Kadlece, kteří už nakoukli i do reprezentačního áčka.

Nyní jsou však oba - Kalas i Kadlec - ve třiadvacetičlenné nominaci na přípravné zápasy s Ukrajinou a Tureckem. Duely se hrají v Mladé Boleslavi a v Plzni.

"Podzimní duel se Švédskem do toho ještě nepočítám, protože tam nebylo moc času na práci. Pro mě to oficiálně začíná až nyní," řekl trenér Jakub Dovalil na tiskové konferenci.

V letošním roce se chce zaměřit především na vyhledávání hráčů. "Budeme se snažit vyzkoušet 40 až 50 hráčů. Rok 2014 bude stabilizační a rok 2015 dolaďovací," vysvětlil strategii.

Na první akci tak bere zejména hráče, kteří byli úspěšní v juniorských výběrech. "Někteří hráči z té úspěšné devatenáctky nedostávají tolik prostoru v lize, takže jim tato mezinárodní konfrontace přijde vhod," míní Dovalil.

Těší ho, že si může vyzkoušet i Kalase s Kadlecem. "Momentálně se nevešli do kádru reprezentačního áčka, tak jsme se dohodli, že je pozveme my. Nyní je brzo tvrdit, že oba budou stejně jako Láďa Krejčí či Matěj Vydra v konečné nominaci pro turnaj, to ovlivní hodně věcí, ale pokud budou mít zájem, mohli by tam být všichni čtyři. Proto si je chceme vyzkoušet, abychom s nimi neztratili kontakt," vysvětlil Dovalil.

Ukrajinu a Turecko považuje za hodně kvalitní prověrku. "Jsou to silní soupeři, kteří nám nastaví zrcadlo, jak na tom jsme," míní Dovalil.

Duel s Ukrajinou se hraje 22. března v Mladé Boleslavi, s Tureckem se hraje 26. března v Plzni. "V poslední době jsme hráli hodně v Jablonci, ale s ohledem na mistrovství jsme si připravili projekt, že se chceme představit v co nejvíce regionech," vysvětlil Dovalil.

Nominace české fotbalové reprezentace do 21 let

přípravná utkání s Ukrajinou (22. března v Mladé Boleslavi) a s Tureckem (26. března v Plzni)

Brankáři: Jiří Pavlenka (Ostrava), Michal Reichl (Olomouc), Tomáš Koubek (Hradec Králové)

Obránci: Jakub Jugas (Příbram), Marek Kysela (Jablonec), Šimon Falta (Olomouc), Jakub Brabec (Brno), Tomáš Kalas (Vittese Arnhem/Niz.), Matěj Hybš, Roman Polom (oba Sparta), Tomáš Holeš (Hradec Králové)

Záložníci: Ondřej Petrák, Jaromír Zmrhal (oba Slavia), Jakub Plšek (Olomouc), David Houska (Olomouc), Martin Frýdek (Liberec), Lukáš Masopust (Jihlava) Tomáš Přikryl, Adam Jánoš (oba Sparta), Antonín Fantiš (Ostrava)

Útočníci: Jiří Skalák (Slovácko), Václav Kadlec (Sparta), Jakub Rolinc (Olomouc)

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze