Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nizozemský fotbal zahalen do smutku

30 2000
A m s t e r d a m - Velká fotografie fotbalisty Franka de Boera, jak schovává hlavu do dlaní, dominuje dnešním vydáním nizozemských deníků, které rozsáhle komentují vyřazení domácí reprezentace v semifinále mistrovství Evropy s Itálií. De Boer neproměnil jak penaltu v prvním poločase, tak druhou v závěrečném rozstřelu. "Penaltové hrátky přerostly v psychologickou bariéru," napsal deník De Volkskrant, podle jehož článku sice nejlepší hráči týmu zářili při hře, ale zklamali při klasické standardní situaci.

"Bizarní představení našich penaltových specialistů vyvolává diskusi, proč tak často selhávají?" uvádí dále list. De Telegraaf si neodpustil dát do titulku, že Italové hráli antifotbal, který se však vyplatil. "Zlatý sen oranžových se změnil v noční můru," nechal se unést autor textu a připojil, že fotbalové bláznovství, které zachvátilo zemi po celý turnaj, je náhle pryč. Na jiném místě deník uvádí rozbor hry a nepokrytě v něm obviňuje Italy, že svou defenzivní taktikou zničili fotbal a nezasloužili si postoupit.

Dohromady více než stovku fanoušků zatkla nizozemská policie po čtvrteční prohraném semifinále na evropském šampionátu, kteří si vybíjeli zlost převážně na výlohách obchodů v různých městech. Nejvíce řádili po skončení utkání v jeho dějišti Amsterdamu, v Haagu a v Nijmegenu. V Amsterdamu a Haagu zasáhli proti chuligánům policisté na koních a se psy, v Nijmegenu zatkli 22 osob, protože rozbíjeli výlohy a rabovali obchody.

Mluvčí policie Peter Ballion řekl, že do hodiny se jim podařilo situaci uklidnit. "Lidé byli hodně frustrovaní a většina z nich byla opilá," řekl Ballion. "Policii se ale podařilo dát všechno rychle do pořádku, s nikým jsme se nemazlili," dodal. Nizozemci prohráli semifinále s Itálií na penalty 1:3, vítěze čeká v nedělním finále Francie. Utkání sledovalo 11 miliónů lidí, což je více než dvě třetiny nizozemské populace.

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze