Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemskou sestavu už má Brückner v hlavě

7 2003
Praha - Jak fotbalové reprezentanty připravit psychicky na opravdový zápas roku? Na tuto otázku měl trenér Karel Brückner na nedělní odpolední tiskové konferenci jednoduchou odpověď: "Psychicky jsou výtečně naladěni především sobotní výhrou v Bělorusku. Tenhle výsledek byl pro středeční zápas s Holanďany ze všeho nejdůležitější."

Po utkání v Bělorusku jsou podle trenéra všichni hráči v pořádku. "Dělali jsme v tomto směru takovou revizi a dopadla dobře. Přetrvávají jen problémy s Galáskem, který zatím pořád vypadá spíš jen na trénink než na zápas," řekl Brückner.

Právě v absenci Tomáše Galáska, který má svalové potíže, vězel v sobotním duelu v Minsku zakopaný pes. České mužstvo se bez tohoto defenzivního záložníka dvacet minut jen trápilo. Roman Týce ho při nejlepší vůli nenahradil a ještě před přestávkou ho Brückner vystřídal.

"Galásek je s týmem sehraný a bez něj jsme měli problémy hlavně v přechodové fázi. Muselo se při ní až moc improvizovat a to vedlo k častým ztrátám míče," uvedl trenér. "Roman hrál i netakticky v obranné fázi, ale celkově špatná hra v úvodu zápasu nebyla vinou jen tohoto hráče. Chybovali i obránci."

Obraz hry se zlepšil až s příchodem Vladimíra Šmicra, který se posunul na levý kraj zálohy a v jejím středu potom obstáli Rosický s Nedvědem. "Jak Rosický, tak Nedvěd zastanou hodně dobré práve nejen dopředu, ale i dozadu," pochválil Brückner.

Za poměrně citelnou ztrátu pro středeční boj s Nizozemskem považuje trenér absenci levého obránce Marka Jankulovského, který se v Minsku "vykartoval". Brückner připustil, že je to špatné vzhledem k zažitému  hernímu systému národního mužstva.

Jak tedy ve čtyřčlenné obraně hodlá Brückner právě Jankulovského nahradit?

"V úvahu připadají tři varianty," poznamenal kouč. "Konkrétní budu ale až před hráči ve středu na předzápasové taktické přípravě," řekl s úsměvem.

Na dotaz, zda přichází v úvahu jako levý bek Týce, či zda neuvažuje hrát jen na tři obránce, Brückner reagoval: "Koukám, že mě pořád zkoušíte. Ale během zápasu na nějaké extrémní varianty dojít může."

Pokud jde o mužstvo Nizozemska, o něm má dnes český reprezentační kouč úplně jasno. Také proto prý nebyl na sobotním utkání Nizozemsko - Rakousko 3:1 žádný český pozorovatel.

"Tenhle zápas jsem si už pustil v neděli dopoledne z televizního záznamu," řekl Brückner. "Nic nového pod sluncem, jejich středeční sestavu už mám v hlavě."

V neděli dopoledne si reprezentanti zatrénovali na stadionu Sparty, kde potom měli i rehabilitaci.

"To abychom změnili prostředí," vysvětlil Brückner, proč se netrénovalo jako obvykle na Strahově. Tím spíš, když na Spartě se hrajě středeční zápas s Nizozemskem.

Na nedělní odpoledne dostali hráči volno. "To volno je i jakousi psychickou regenerací. A večer v sedm se tu už zase všichni sejdeme u večeře," uzavřel kouč v pražském hotelu Praha.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze