Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemsko chce hrát v Tiraspolu

13 2003
Kišiněv - Moldavští fotbalisté mají sehrát kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy proti Nizozemsku v Tiraspolu, hlavním městě takzvané Podněsterské republiky, která se od Moldavska odtrhla v roce 1992, ale zatím nezískala mezinárodní uznání. Tiraspol zvolili Nizozemci kvůli tomu, že tamní stadion jako jediný splňuje mezinárodní předpisy. Problém je v tom, že vláda separatistů bude pravděpodobně proti. Musela by totiž připustit, aby na stadionu zavlála moldavská vlajka.

Podněsterská republika má vlastní zástavu i hymnu. Město je plné vojáků, ulice blokují betonové kvádry a zpod maskovacích sítí jsou vidět hlavně tanků. Zápas ve skupině, v níž je i Česká republika, se má hrát 2. dubna.

Nizozemci prý poslali své zástupce do Kišiněva, ale tamní stadion se jim nelíbil. "Požádali nás, zda bychom nemohli hrát v Tiraspolu, protože hřiště v Kišiněvě neodpovídá předpisům," uvedl šéf moldavského fotbalového svazu Nicolae Cebotari.

Podle něj není docela vyloučené, že se svaz s Tiraspolem nakonec dohodne. Kluby z Podněstří totiž dodnes hrají moldavskou ligu. Pokud ale Evropská fotbalová unie posoudí, že Tiraspol není dost bezpečné místo, bude nejspíš duel přeložen na neutrálním území.

Autor:


Témata: Hymna, Tiraspol
Najdete na iDNES.czmobilní verze