Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemci se odmítli bavit s novináři

20 2003
Amsterdam, Istanbul - Co přinesly odvety baráže o fotbalové mistrovství Evropy 2004 druhý den? V Turecku je smutek. Vyřazení s Lotyšskem místní tisk dokonce označil za nejčernější den fotbalové historie. Nizozemští novináři se zase od fotbalistů, kteří semleli Skoty 6:0, nedozvěděli ani slovo.

Nizozemští hráči "potrestali" novináře své země za zveřejnění informací o flámu, který měla podniknou většina z nich po první barážové porážce ve Skotsku, a po zdařilé domácí odvetě se s médii odmítli bavit.

Pro bojkot tisku našel pochopení trenér Dick Advocaat. "Hráčům rozumím. Všichni mají rodiny a museli pak svým ženám doma odpovídat na nepříjemné otázky. Kritika je potřebná, ale ne tímto způsobem," poznamenal Advocaat.

Naopak razantně je odsoudil jeho předchůdce Louis van Gaal. "Takové chování není profesionální. I já jsem měl mnohdy na tisk svůj názor. Ale diváci a čtenáři chtějí znát pocity mužstva po vítězství," řekl.
 
List Het Parool, který skandální informace zveřejnil, se mezitím hráčům omluvil. V úterý přitom vyrukoval s informacemi o večírku minimálně deseti fotbalistů s láhvemi šampaňského ve V.I.P. prostorech na amsterdamském letišti.

Svaz to popřel a proti deníku a také veřejnoprávní televizi NOS, která informaci převzala, zahájil právní kroky. Ve V.I.P. si měl rezervovat salonek pouze Patrick Kluivert pro sebe a svou ženu.

Nejčernější den fotbalové historie - tak píše turecký tisk o blamáži bronzového týmu z loňského mistrovství světa v odvetě s Lotyšskem, dosud fotbalovým outsiderem. "Je to nejtemnější den v naší fotbalové historii," napsal deník Milliyet.

Turecký národní tým podle médií čeká generační výměna, fotbalisté z úspěšného týmu ze světového šampionátu budou muset uvolnit místo novým hráčům. "Potřebujeme jiné tváře s lepšími schopnostmi. Národní tým prohrou s nekvalitním celkem jako je Lotyšsko všechny zklamal," poznamenal Baris Tut z listu Radikal.
 
Neúspěch národního týmu a o den dříve obdobný nezdar reprezentační jednadvacítky proti německým mladíkům jen podtrhly chmurnou náladu v Istanbulu, kde v posledních dnech došlo k sérii výbuchů. "Jedenáct mrtvých a 70 milionů raněných," přirovnal deník Sabah vyřazení reprezentace k následkům teroristických útoků.Najdete na iDNES.czmobilní verze