Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemce nechtěl nikdo, odnesli to Češi

6 2003
Frankurt - Velkou spokojenost dávali najevo trenéři nejsilnějších evropských reprezentačních výběrů po losu světové kvalifikaci. Jejich týmy se v bojích o postup na světový šampionát vyhnou Nizozemsku. To naposledy ukázalo svoji sílu šesti góly Skotsku v baráží o mistrovství Evropy. Los dal Nizozemce opět dohromady opět s Českem.

Francouz Jacques Santini byl jedním z těch, kdo prozradil, že se s Advocaatovým výběrem potkat nechtěl. Teď může začít shánět informace o Irsku, Švýcarsku a Izraeli, ale, jak se zdá, velké starosti mu to nedělá.

"Proti nám se bude chtít každý vytáhnout a my si naopak nesmíme dovolit nikoho podcenit," dal najevo, že je mu jinak vcelku jedno, jak los dopadl.

Angličané se potkají se starými známými z ostrovů Walesem a Severním Irskem, což vedlo jejich trenéra Svena-Görana Erikssona k lakonickému konstatování: "Dobré je, že nemusíme cestovat daleko." Když měl být konkrétnější, řekl, že je vcelku spokojen.

"Hlavně, že nemáme Nizozemsko. S Polskem hrála Anglie několikrát a obvykle dobře," poznamenal na adresu dalšího soupeře. Šéf severoirské delegace Jim Boyce zalitoval, že se do skupiny nedostali ještě Skotové, pak by byla "Bitva o Británii" kompletní.

Osmá skupina jako jediná svedla dohromady hned tři týmy, které postoupily na Euro 2004 - Švédsko, Chorvatsko a Bulharsko, přesto švédský kouč Lars Lagerbäck nenaříkal. "Chtěl jsem se hlavně vyhnout Nizozemsku a našim skandinávským sousedům. Takže jsem spokojen," konstatoval kouč, který v příští kvalifikaci už povede mužstvo sám. Druhý z rovnocenné dvojice Tommy Söderberg totiž oznámil, že po Euru končí.
 
Také Slováci mají ve skupině tři účastníky evropského šampionátu - vedle Ruska a Lotyšska i portugalské hostitele. "Alespoň bude snadné soupeře rychle zmapovat. Všechny tři uvidím v akci na Euru," snažil se najít na losu něco pozitivního nový slovenský trenér Dušan Gallis.

O vyhlídkách svého týmu nechtěl hovořit, konstatoval jen, že jeho svěřenci určitě udělají maximum. Bývalý federální kouč Jozef Vengloš poznamenal, že právě příklad Lotyšska ukazuje, že postoupit může i tým, s nímž se nepočítá. "I favorité jako Portugalsko a Rusko mohou s námi klopýtnout," řekl Vengloš.

Trenér Portugalců Luiz Felipe Scolari tak trochu nevěděl, na čem je. "Nemám žádné zkušenosti s mužstvy z východní Evropy. Budu to muset rychle dohnat. Moji lidé na tom hned začnou pracovat," řekl Brazilec poté, co jeho tým dostal do skupiny Rusko, Lotyšsko, Estonsko a Slovensko.

"Týmy ze severu jsou na tom obvykle fyzicky hodně dobře a často nám dělají problémy," konstatoval italský trenér Giovanni Trappattoni při pohledu na jména Norska a Skotska. "Nejraději bych byl na místě Francie, ale mohli jsme dopadnout hůř, to je pravda," dodal italský trenér.

Dánský trenér Morten Olsen se mračil hlavně proto, že jeho tým bude muset hodně cestovat, většinou daleko na východ a dokonce až do Asie, neboť Kazachstán je sice nováčkem v evropské zóně, ale jeho reprezentace hraje na asijském kontinentu. "Navíc teď asi budeme muset zrušit květnový zápas s Řeky, když jsme je dostali do skupiny," žehral Olsen na narušené plány před Eurem.

Hodně emocí nepochybně vyvolají zápasy mezi Srbskem a Bosnou a také duely Řecka s Tureckem, jejichž vztahy jsou už léta napjaté a fanoušci proměňují setkání v otevřený boj. Momentálně se zdá, že fotbalové mají mírně navrch Řekové, jejichž tým postoupil na ME, zatímco Turci skončili v baráži.

"Nebude to snadné, ale udělám všechno pro to, aby se splnil můj sen - hrát na mistrovství světa ve své vlasti," řekl německý trenér Řeků Otto Rehhagel. V cestě mu bude stát i jeden jeho krajan - Hans-Peter Briegel totiž vede tým Albánie. 

I na ostatních kontinentech na sebe často narazí velcí rivalové. Například v Africe jsou v jedné skupině sousedé Tunisko a Maroko, které bojují o pořadatelství mistrovství světa v roce 2010. Srbský světoběžník Bora Milutinovič, který momentálně vede Honduras, už teď přemýšlí o zápasech proti Spojeným státům, které
také trénoval. Byl však rád, že na Američany může narazit až ve finálové skupině.

Los si zažertoval i v asijské zóně, když svedl dohromady Čínu a Hongkong. Mnohé hosty v sále překvapilo, že mohou hrát spolu, když jsou od roku 1997 po letech rozdělení opět jednou zemí. Hongkong jako bývalá britská kolonie si však ponechal částečnou autonomii a jedním z jejích projevů je vlastní reprezentační tým.
Z diplomatického hlediska by bylo mnohem komplikovanější, kdyby Čína dostala do skupiny Tchaj-wan.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze