Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nikoli magický, ale tragický favorit

Carlos Alberto Parreira - Kouč brazilského týmu Carlos Alberto Parreira. | foto: Reuters

3 2006
Frankfurt nad Mohanem - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měli být magičtí, ale byli spíš tragičtí. V kolonce největší zklamání mistrovství světa 2006 bude uvedeno: fotbalisté Brazílie. Přes pár světlých momentů zůstal výběr trenéra Carlose Alberta Parreiry hluboko za očekáváním.

"Prohráli jsme, protože jsme nedokázali hrát náš obvyklý styl," pronesl po prohraném sobotním čtvrtfinále záložník Kaká. Přesnější by možná byla formulace o zradě stylu. Nejspíš proto Brazilci předčasně skončili.

Ve srovnání s tím to letos v Německu vypadalo, jako by někdo za Ronaldinha a spol. postavil dvojníky. Tak velký kontrast to byl.

Zčásti za to zřejmě může i kouč. Vybral pro tým "evropskou" taktiku.

Zjednodušeně řečeno, Parreirovo první přikázání neznělo: Dejte co nejvíc gólů! Nýbrž: Nesmíte inkasovat! Vzdor tomu, že z pevné defenzivy musí i Brazilci logicky vycházet, na mužstvu bylo vidět, že hraje ve "svěrací kazajce" pro něj nepřirozené taktiky.

Podivná sázka na defenzivu navíc nebyla žádnou výhrou. Brazilci sice dostali za celý turnaj jen dva góly, přesto působila jejich obrana místy zranitelně. Důkazem toho a zároveň i tragickým vyústěním bylo vyřazení s Francií.

Před zápasem Parreira rozboural takzvané kouzelné kvarteto neboli čtyřku ofenzivních tahounů Ronaldo, Adriano, Ronaldinho a Kaká. Ze sestavy vyndal Adriana, čímž oslabil útok s patrným úmyslem posílit obranu. Výsledek? V útoku byli Brazilci neškodní a obrana stejně nepracovala bezchybně, čehož jednou francouzský střelec Henry využil.

Herní disciplína jako by měla u Brazilců na šampionátu převážit nad kreativitou. Nevypadá to jako příliš šťastný nápad. Možná to však byla částečně vynucená taktika.

Za celý turnaj nepřišly obávané Ronaldinhovy kousky, na které se dychtivě těšil svět. Přitom dlouhovlasý driblér má ve špičkové formě na to, aby sám rozhodoval utkání. Barcelonu přivedl k triumfu v Lize mistrů, na Brazílii jako by mu už nezbylo sil.

Ronaldo zaslouží úctu, jak se po zranění pral s nadváhou i špatnou kondicí. Dal tři góly, ale ve vrcholné fazoně by byl větším postrachem.

To jsou příčiny brazilského neúspěchu. Podle jmen bylo v mužstvu několik neobyčejných hráčů. Dohromady však stvořili velmi obyčejný tým.

Něco nám chybělo, uznal trenér Parreira

Nevypadal jako zlomený muž. „Ale velmi smutný jsem,“ ujistil brazilský trenér Carlos Alberto Parreira novináře po vyřazení ve čtvrtfinále od Francie.

Jste vy a váš tým v šoku?
Musím přiznat, že jsme na tuhle situaci nebyli připraveni.

Proč vůbec nastala?
Do zápasu jsme podle mě vstoupili celkem dobře, měli jsme několik nebezpečných pasů. Jenže naši útočníci si složitě hledali pozice, protože Francouzi jim nenechali žádný prostor.

Proč jste se s tím nedokázali vypořádat?
Uznávám, francouzští fotbalisté hráli s větším duchem. Inspiroval je k tomu Zinédine Zidane. Byl neuvěřitelný, právem je jedním z nejlepších hráčů poslední dekády. Navíc je velmi zkušený. Takového hráče jako on jsme dnes na hřišti neměli.

Zkušených hráčů jste ale měl v týmu dost.
Nejen zkušených, ale i technicky velmi dobrých.

Proč jste tedy nevyhráli?
Něco nám k tomu zkrátka chybělo. Potřebovali jsme ještě o něco víc přípravy, aby se dalo mužstvo dohromady kondičně a ještě víc se sjednotilo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze