Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo neví, jak to s Němcem dopadne

20 2000
L a n a k e n (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Původně mělo být všechno jasné: Jiří Němec po skončení EURO 2000 odkládá kapitánskou pásku a končí svou reprezentační kariéru. Nyní, kdy do posledního utkání národního týmu na šampionátu chybí jen hodiny, nemá nikdo v mužstvu úplně jasno - opravdu se Němec ve středu proti Dánsku rozloučí a skončí, nebo vezme své slov zpět a bude pokračovat? "Vždyť on už o tom odchodu mluví deset let," říká se smíchem jeho stálý spolubydlící a největší přítel Pavel Nedvěd.

S humorem přistupují k záměru Jiřího Němce i další členové týmu, a to včetně kustodů a masérů. "Když mi to říkal, vypadal odhodlaně, ale stejně mu nevěřím. Měl by hrát dál," konstatoval už před časem reprezentační kustod Jiří Šíma. Podobně včera mluvil také Nedvěd: "Přemlouvám ho už celé EURO. Hráč jeho kvalit a s jeho profesionálním přístupem k věci by se mužstvu hodil ještě alespoň v kvalifikaci na příští mistrovství světa," konstatoval záložník Lazia Řím.

Třiačtyřicetiletý Němec, který před časem v tisku zdůvodnil svůj záměr slovy "Cítím, že už přišel můj čas", měl včera oficiálně vystoupit na tiskové konferenci, na poslední chvíli ale svou účast odvolal. Místo toho v hotelu v Lanakenu proklouzl z oběda rovnou na pokoj. "Říkal, že zatím nemá co říci. Co to znamená, netuším. Třeba si to rozmyslel..." vysvětloval mnohoznačně tiskový mluvčí výpravy.

Spoluhráči už se v posledních dnech několikrát bavili, jestli mají Němcovi připravit pro středeční noc nějaký dárek na rozloučenou, ale nakonec od toho ustoupili. Když jim Němec v noci po pátečním duelu s Francií roznášel piva, aby odplavili smutek z předčasného vyřazení z EURO 2000, dobírali si ho, jestli už to mají chápat jako rozlučku. "Ještě ne, ta bude jindy," odpovídal tehdy kapitán. "Sami nevíme, na čem jsme," uvedl Nedvěd. Radoslav Látal, kapitánův spoluhráč z klubu, si je ovšem na 99 procent jistý: "Když už to vyhlásil veřejně, nevěřím, že by vzal své slovo zpátky."

To trenér Jozef Chovanec si ještě včera hrál na Neználka. Nejprve všechny dotazy, zda bude svého bývalého spoluhráče ze Sparty přemlouvat k setrvání  v reprezentaci, smetl významným "Já o tom nic nevím", aby vzápětí dodal: "Mezi námi dvěma to téma nepadlo, to jen někdo vyšťoural. Třeba je to jen něčí přání."

Jasněji snad kolem Němcovy budoucnosti bude po utkání s Dánskem. Už nyní se ale zdá, že odchod kapitána by byl pro mužstvo velkou ztrátou; i ve svých 34 letech je na hřišti k nepřehlédnutí, v záložní řadě bez remcání odvádí černou práci a v kabině i na hřišti je vždy vedoucí osobností. Pro mužstvo je cenný i jinak - v roli zástupce vyjednává s vedením svazu podmínky i prémie pro celý tým. O těch letošních se přitom mluví jako o rekordních.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze