Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nikdo nechtěl znát pravdu, zlobí se bývalý reprezentant Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši | foto:  Michal Růžička, MAFRA

29 2009
Potrestali nás na základě toho, co napsal bulvár. Nikdo z fotbalového svazu se nenamáhal zjistit, jaká byla skutečná pravda. Zhruba těmito slovy se Tomáš Ujfaluši vrací k nedávné aféře, po níž se rozhodl skončit v reprezentaci. Se svými pocity se svěřil v rozhovoru pro Magazín DNES, který vyjde ve čtvrtek.

Ujfaluši byl jedním z šesti fotbalistů, kteří si 1. dubna, krátce po domácí porážce 1:2 v kvalifikaci o mistrovství světa se Slovenskem, vyšli do restaurace. Kvůli tomu byli na neurčitou dobu vyřazeni z mužstva Baroš, Fenin, Kováč, Matějovský a Svěrkoš. Sám Ujfaluši předběhl trest tím, že se reprezentace vzdal.

"Ani jednomu z hráčů nikdo dveře do reprezentace nezavřel. Otázkou je, zda si je Tomáš Ujfaluši nezavřel sám na základě něčí špatné rady," tvrdí místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek.

Co také řekl

- Tomáš Ujfaluši pro Magazín DNES


O večeři po prohře se Slováky:
"Nechtěli jsme se ukazovat v rozjetých barech, které jsou v centru, tahle restaurace je stranou. Povečeřeli jsme, dali si pivo, popovídali o fotbale..." "Já tam třeba hodinu a půl strávil u lékařského přístroje, který přivezl jeden z našich známých."


O údajných prostitutkách:
"Přijeli tam za námi známí a kamarádky. Když o nich noviny psaly, že jsou to prostitutky, tak mě to opravdu urazilo; urazilo to nás všechny." "Kdyby to byly prostitutky, tak sklopím uši, neřeknu půl slova a vyžeru si to..."


O konci v národním týmu:
"Táta mi do telefonu řekl, že být na mém místě, nejspíš by se reprezentace vzdal, což jsem od něho nečekal. Ale zamyslel jsem se nad tím a večer mu oznámil, že opravdu skončím. Odpověděl, že dělám dobře, a ať jsem klidnej. Že stojí za mnou." "Nikdo z fotbalového svazu nezvedl telefon, nikoho nezajímalo, co se na večeři stalo. Jako by se jim ta aféra hodila. Rozhodli se vycházet z toho, co napsal bulvár, a to je trapné. Vyhodili pět hráčů za to, že šli po prohraném zápase do restaurace."

Právě Vacek byl ochoten za svaz na slova bývalého kapitána týmu reagovat; MF DNES se původně snažila kontaktovat šéfa českého fotbalu Pavla Mokrého, jenž by měl k problému mluvit první, ten však nebral několik dní mobilní telefon.

Vacek: Hráči zklamali

Co tedy přesně tvrdí Ujfaluši? Důrazně popírá, že by u posezení v restauraci byly prostitutky. A vyjadřuje trpkost nad tím, že se informace o lehkých děvách chytli fotbaloví šéfové a vynesli trest.

"Podstata věci je jednodušší," hájí svazové rozhodnutí Vacek. "Nebyl čas s hráči mluvit, předpokládám, že tak učiní nový reprezentační kouč. A nikdo navíc neměl zájem studovat, co přesně se večer po prohře se Slovenskem stalo. Ti hráči zklamali svým chováním veřejnost – a to zvlášť poté, co se stalo v minulosti."

Je zjevné, na co Vacek naráží: na aféru z března 2007, kdy se několik hráčů sešlo v hotelu Praha mezi dvěma kvalifikačními zápasy na nedovoleném mejdanu za zády trenéra, na němž slavili právě Ujfalušiho narozeniny.

"To byla chyba. Kdybych mohl vrátit čas, vymazal bych tohle," přiznal Ujfaluši. "Hotel Praha se ale vůbec nedá srovnávat s tím, co se stalo teď."

Trest může být symbolický

Není známo, že by se kvůli aféře z počátku měsíce kromě Ujfalušiho rozloučil s národním týmem někdo další z potrestaných. "O tom teď není vůbec vhodné spekulovat," vzkázal kupříkladu Barošův agent Pavel Paska.

Ostatně, trest může být víceméně symbolický: pokud nový trenér, který se nyní hledá za Petra Radu odvolaného po porážce od Slováků, dojde k názoru, že Baroše a spol. v mužstvu potřebuje, bude to automaticky znamenat jejich okamžitý návrat. A že fotbalisty kouč pozve zpět, je vysoce pravděpodobné.

"Bylo by chybou, kdyby je nepozval. Nemáme zase tolik kvalitních hráčů," řekl dokonce pro Sport.cz František Hrdlička, jeden z fotbalových šéfů, kteří vynesli ortel.

Nemůže se nakonec nominace týkat i Ujfalušiho? "V tuhle chvíli jsem si na sto procent jistý, že se nevrátím," říká obránce.

Čtěte v magazínu DNES

Ilustrační foto

Celý rozhovor s bývalým kapitánem české reprezentace Tomášem Ujfalušim si přečtěte ve čtvrtek.Najdete na iDNES.czmobilní verze