Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nikdo by neměl mít v hlavě, že se nejspíš nepostoupí, burcuje Hübschman

Česko: záložník Tomáš Hübschman střílí na bránu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2009
Ani čtyři procenta nedává fotbalový reprezentant Tomáš Hübschman českým šancím na postup do baráže o mistrovství světa. "Ale odmítám, že proti Severním Irům hrajeme zbytečný zápas," zdůraznil.

Na středeční duel v Edenu je už prodáno téměř deset tisíc lístků. I to je důkaz, že fanoušci nenechají fotbalisty ve štychu.

"Hrajeme o svou čest, o prestiž a o svou zemi. Nikdo z nás nestojí o to, aby Česko mělo negativní reklamu," prohlásil osmadvacetiletý defenzivní záložník ze Šachtaru Doněck.

"Pokud nám baráž nevyjde, nic s tím neuděláme. Ale vítězstvím ve středu chceme udělat radost sobě i fanouškům."

Ani na chvíli jste o své motivaci nezapochyboval?
Ke každému utkání v reprezentaci, ať už jde o přípravu, nebo o kvalifikaci, tak mám stejný přístup. Pokaždé chci vyhrát, pokaždé se starám o to, abych vyhrál. Nikdo by neměl mít v hlavě, že se asi nikam nepostoupí. Vždyť to by se pak vůbec nemusely hrát přáteláky, ve kterých o postup taky nejde.

Výsledky

rovnou na mobil

Jak dopadnou rozhodující zápasy kvalifikace MS, se dozvíte hned po jejich skončení. Objednejte si SMS servis iDNES.cz.

O co tedy hrajete?
Třeba o koeficient. Až se bude příště losovat kvalifikace, tak je přece dobré být v prvním koši. Hrajeme o fanoušky, o český fotbal. Když si lidi druhý den přečtou, že jsme hráli dobře, tak nás budou vnímat pozitivně.

Jak vy osobně se motivujete?
Každý hráč by měl mít svou motivaci, měl by vědět, o co hraje. Každý si ji musí najít, jde přece o národní mužstvo. Sleduje ho spousta lidí, každý hraje o své jméno.

Chcete vyhrávat i na tréninku? Jste naštvaný, když prohraje?
To záleží na situaci. Ne že bych chtěl ve fotbálku prohrát, ale musím myslet na to, že nás za dva dny čeká zápas. Bylo by zbytečné někoho zranit, jen proto, že chci vyhrát na tréninku. Spíš jsem v soubojích ohleduplný.

Před středečním duelem máte právo být otráveni, když jste v sobotu i po vítězství nad Polskem o reálnou naději na postup přišli.
Já jsem začal hrát kvalifikaci až před měsícem a už v té době to s těmi šancemi nebylo velké. Nepozoruju, že by teď byl někdo skleslý. Každý ví, že jsme postup ztratili jinde a dřív.

Kde se podle vás kvalifikace zkazila?
Už od začátku. Ztratili jsme dva body v Severním Irsku, další tři v Polsku, pak dva ve Slovinsku, tři doma se Slovenskem. Kvalifikace se nehraje týden, ale víc než rok. Postupně se nám šampionát vzdaloval. Teď jsme se pokusili o zázrak a je to všechno o to smutnější, že aby se stal, tak Slovinci musí ztratit v San Marinu.

A mohou tam ztratit?
Pojedou tam s nadějí na přímý postup na mistrovství světa. V posledních dvou zápasech hráli výborně, mají formu. A když vidí, že se mohou vyhnout baráži... I když se jim nebude dařit, tak to v San Marinu k vítězství dotlačí. Ty naše čtyři procenta naděje, jak jsem si někde přečetl, se mi zdají možná až moc.

Utrpí pověst českého fotbalu hodně, když se nedostane na mistrovství světa?
V klubu máme hráče z několika národností. Brazilci, Nigerijec, Srb, Rumun, Polák, Ukrajinci. A když se spolu bavíme, tak každý mluví o své zemi. A když jim budu muset říct, že jsme nepostoupili, tak je to špatná vizitka.

Pokud se ve středu stvrdí kvalifikační neúspěch, co bude s národním týmem dál? Už jste přemýšlel o tom, kdo by měl reprezentaci trénovat?
Na to teď nikdo nemyslí, to je věc vedení.Najdete na iDNES.czmobilní verze