Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nic neztratí, byť vše prohrají

6 2000
P r a h a, L u b l a ň - Je to jako zázrak, co dokázalo Slovinsko. Ze všech zemí bývalé Jugoslávie má snad nejméně známé fotbalisty, jen něco přes dvě stovky profesionálů. Přesto postoupilo na Euro a zahanbilo i do nebes vynášené Chorvaty, kterým se přezdívá evropští Brazilci. Na mistrovství Evropy však není většího outsidera. Slovincům nikdo nevěří.

Reprezentace je průměrná, bez hvězd a osobností, jedině střelce Zlatka Zahoviče svět uznává. Celý tým se točí kolem něj. Zahovič střílí góly, přes něj jdou všechny akce, je pánem mužstva. Když neskóruje on, tak většinou nikdo. "Naší předností je silná vůle, taktická připravenost, nadšení a Zahovič," soudí prezident fotbalové federace Rudi Zavrl.

V boji o Euro podrželo Slovince štěstí. Už skupinu neměli nabitou, pomohl los. Na Norsko nedosáhli, ale předskočili Řecko, Albánii, Gruzii a Lotyšsko. Druhé místo pak znamenalo baráž. V souboji s Ukrajinou nebyli lepší, ale postoupili. Dodnes znalci říkají, že Slovinsko by se nikdy nemohlo radovat, kdyby při odvetě nesněžilo. Doma vyhrálo 2:1, v kyjevské odvetě remizovalo 1:1. A Slovinsko, alpská země se dvěma miliony lidí hrdých na basketbal a sjezdové lyžování, se najednou zamilovalo do fotbalu.

První soutěžní zápas hráli Slovinci doma v září 1994. Přijela Itálie i se slavným Robertem Baggiem k premiéře evropské kvalifikace. Zápas skončil 1:1 a trenér Zdenko Verdenik, jindy spíš střízlivý a rozvážný muž, se nechal unést a prohlásil: "Mám sen, že jednou pojedou Slovinci na evropský šampionát." Připomínalo to jen vzletnou výzvu, zvlášť když mužstvo v další kvalifikaci o mistrovství světa vybojovalo jediný bod. Sen je najednou realitou a současný trenér Srečko Katanec, který se tehdy proti Itálii loučil jako hráč s reprezentací, si plánuje: "Na Euru nechceme být do počtu. Můžeme prohnat každého."

Slovinci už postupem překonali sami sebe. Mohou i na šampionátu připravit další šok? Hned na úvod budou lační po úspěchu, vždyť hrají s Jugoslávií. "Doufám, že jednoho dne ještě překvapíme celou Evropu," tvrdí Katanec. S Jugoslávci by to mohlo vyjít. Trénuje je Vujadin Boškov, pod nímž Katanec před lety hrál v Sampdorii Janov. "Dokonce jsme bydleli ve stejném domě, známe se dobře, vím hodně o jeho metodách," vypráví bývalý hráč. Bude to souboj nejstarší trenér versus nejmladší. "Nevadí, že mě zná, ale pro nás je nebezpečná jeho mentalita," říká Boškov o Katancovi. "On neumí odpočívat, do fotbalu je blázen a tím nadšením pozvedne celé mužstvo."

Srečko Katanec je teď pro Slovinsko hrdina. Z průměrných hráčů belgické, rakouské ligy i druhé bundesligy vytvořil přizpůsobivé mužstvo, které mění taktiku podle soupeře. Ze slovinské ligy čerpá málo, protože ve slabé soutěži vyniká jedině NK Maribor. Reprezentace dokáže sázet na hlubokou defenzivu, jindy zase začíná obranná linie až třicet metrů před brankou.

V konečné nominaci dvaadvaceti hráčů se objevilo hned šestnáct krajánků z osmi zemí. Nikdo z nich však nepatří k věhlasnému klubu. "Neznámí", kteří před dvěma lety prohráli s Českem 1:3, si postupně dělají jméno. Postrašili už i mistry světa z Francie. Hráli v Paříži přátelský zápas a za deset minut vedli 2:0. Odpadli až po hodině, pak jim favorit nasázel tři góly. Doplatil na to kondiční trenér, odpovědný za fyzickou přípravu. Dostal vyhazov a jeho práci si vzal na starost sám trenér Katanec.

Překvapí Slovinsko i na Euru? "Nastoupíme proti nejlepším fotbalistům Evropy, na které jsme se dřív dívali jen v televizi. Nemůžeme absolutně nic ztratit," vyhlásil kouč.
 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze