Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezvítězit znamená zklamat

9 2000
H o e n d e r l o o - Ten nejtěžší úkol uložil nizozemským fotbalistům jejich národ. Musí triumfovat na mistrovství Evropy. "Když nevyhrajeme, budu zklamán já i miliony fanoušků," prohlásil trenér Frank Rijkaard. Jeho hráči, podle národní barvy přezdívaní Stroj v oranžovém, mají před sebou první překážku: v neděli se utkají s Českem. Zápas v Amsterdamu ukáže, zda mohou myslet na titul. O Nizozemcích se říká, že jsou předurčeni k vítězství. Tým skládají z hvězd Bergkampa, Kluiverta, Davidse, Stama a dalších.
O Nizozemcích se říká, že jsou předurčeni k vítězství. Tým skládají z hvězd Bergkampa, Kluiverta, Davidse, Stama a dalších.
A hrají na domácích stadionech a před vlastním publikem, což je obrovská výhoda.
V pečlivě střežené rezidenci za městečkem Hoenderloo, dvacet kilometrů od Utrechtu, bylo hned jasné, že se blíží velký turnaj. Na tréninku mužstva se sešlo sedm televizních štábů a padesát dalších novinářů. Natáčelo se i z vrtulníku.
Takový zájem není ani o mistry světa z Francie.
"Tlak veřejnosti na nás zatím nepůsobí," překvapivě pravil útočník Dennis Bergkamp, který už za národní tým nastřílel skoro čtyřicet gólů.
"Cítím, že hráči jsou v pohodě a věří si," řekl trenér Rijkaard po tréninku. "Já mám jen za úkol navodit tu správnou atmosféru.
Všichni chceme, aby už Euro začalo." Seděl za rozlehlým modrým stolem a ztrácel se za spoustou mikrofonů. "Hodně s hráči mluvím, povídáme si o všem, co vychází ze srdce. Naše slova jsou přátelská a hrdá." Rijkaardův orchestr včera trénoval pouze před obědem. Hráči zlehka vyklusávali, pak se rozdělili na čtyři skupiny a hodinu hráli nohejbal. Trenér postával a počítal body. "Byl to hodně lehký trénink," prohodil Patrik Kluivert, další z elitních střelců.
Možná lehký, ale pořádně vyhecovaný. Hráči se hádali o každý sporný míč, ani v tréninku nesnesou porážku. Když Winter kopl míč do sítě, protivník Davids mu škodolibě zatleskal.
Za chvíli zakřičel Bergkamp: "Byla to čára, máme bod!" Ledově klidný Ed de Goey, jinak brankář Chelsea, jen položil ukazováček před pusu a naznačil, ať slavný útočník mlčí. Míč šel totiž půl metru mimo hřiště.
U druhého hřiště bylo rozhodnuto dřív. Poraženi Seedorf a spol., vyhrála skupinka kolem hbitého Zendena. Vítězná pětice poklekla, hráči se chytili za ramena a zapózovali fotografům.
Z dvaadvacítky vybraných netrénovali záložníci Ronald de Boer a Phillip Cocu, které pobolívá sval. Zatímco Cocu zůstal v hotelu, de Boer obcházel hřiště a klábosil s asistentem Neeskensem. "Do neděle budou v pořádku," ujistil Rijkaard.
Větší starosti mu dělá poraněný stehenní sval Marka Overmarse. "Overmars není úplně fit.
Nedovedu říct, jestli v neděli nastoupí." Když ostatní kráčeli po jemném písku do hotelu, křídelní útočník s úžasným zrychlením zkoušel ostřejší sprinty.
Odpoledne měli Nizozemci volno. Většina nasedla do stříbrných sponzorských opelů a vyrazila na golf do Arnhemu.
Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze