Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedávno na něj pískali, teď ho zbožňují. Neymar v Brazílii zářil

1 2013
Stal se nejlepším hráčem finálového duelu i celého Poháru FIFA. Před domácím šampionátem přitom brazilský fotbalový útočník Neymar ani zdaleka nebyl miláčkem většiny fanoušků, během patnácti dnů si je však dokázal získat.

"Šampioni jsou zpět!" skandovali v neděli večer šťastní fanoušci Brazílie na zaplněném stadionu Maracaná. Domácí výběr právě bez větších potíží porazil úřadující mistry světa i Evropy Španěly 3:0 a užíval si třetí triumf na Poháru FIFA v řadě.

Neymarovy góly na Poháru FIFA

V základní skupině proti Japonsku, Mexiku a Itálii.

Ve finále proti Španělsku.

Možná vůbec nejvíc si ho vychutnával teprve jedenadvacetiletý muž, jenž měl na svých bedrech před turnajem naloženou pořádně silnou zátěž. "Jestli se teď neukážeš, tak jsi jen nafoukaný budižkničemu," jako by Neymarovi vzkazovala velká část Brazílie.

"Ale já jsem na to vůbec nemyslel, nesnažil jsem se proto, abych umlčel své kritiky. To v žádném případě. Chtěl jsem pomoct svým spoluhráčům, jak nejlépe jsem uměl," řekl Neymar v rozhovoru pro web FIFA.com.

Pomohl dost. Sice nebyl nejlepším střelcem turnaje ani svého mužstva (dal čtyři góly, jeden ve finále, spoluhráč Fred jich nastřílel pět, z toho dva ve finále), ale i tak veškeré požadavky bohatě splnil.

"Jaký to bude mít dopad? To nevím. Jediné, co vím, je, že vyhrát tuhle trofej pro nás bylo moc důležité. Náš tým udělal obrovský pokrok, jsme rádi, že se nám to podařilo. Zápas se Španělskem byl úžasný, jeden z těch, který sledoval celý svět. A my víme, že jsme podali skvělý výkon," liboval si Neymar.

Doufá, že nabraná forma vydrží "kanárkům" až do mistrovství světa, které vypukne v Brazílii za necelý rok. "Zrovna jsem klukům v šatně říkal, jak do sebe všechno perfektně zapadlo a jak se vše daří. Jsem rád, že jsme zakončili šampionát svým nejlepším výkonem," usmívala se posila Barcelony.

Fotogalerie

Právě mnoha novým spoluhráčům v Riu de Janeiro předvedl, co umí. Za Španělsko nastoupilo hned sedm hráčů Barcelony a jeden z nich Neymara po utkání hodně chválil. "Je to vynikající fotbalista," prohlásil záložník André Iniesta.

"Jsem si jistý, že Barceloně pomůže vyhrávat trofeje. Jako hráč ještě poroste a podle mě si zvolil to správné místo, kde se může dál zlepšovat. I díky němu je teď Brazílie nejsilnější reprezentací na světě," myslí si Iniesta.

Neymar si chvály od barcelonských opor cenil: "Mám z toho velkou radost, jsou to fotbalisti, kterých si vážím a respektuji je. Bude mi ctí a potěšením hrát s nimi v jednom týmu," dodal jeden z největších fotbalových talentů.

V Barceloně bude spolupracovat i s Lionelem Messim, jenž také poznal, jaké to je získávat si na svou stranu fanoušky v rodné zemi. Messimu se to v Argentině už povedlo, Neymar je v Brazílii na dobré cestě.Najdete na iDNES.czmobilní verze