Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlá zpráva pro Brazílii: Neymar je zraněný, na MS už hrát nebude

ZRANĚNÁ HVĚZDA. Brazilský útočník Neymar se drží za záda, do nichž před pár okamžiky schytal tvrdý úder kolenem. Následné vyšetření odhalí zlomený obratel. | foto: Reuters

5 2014
Jeho grimasa byla víc než výmluvná: Bolí to, bolí to moc! Neymar, největší hvězda brazilské fotbalové reprezentace a nejsledovanější muž mistrovství světa, čtvrtfinále proti Kolumbii nedohrál. A tak jako pro něj předčasně skončil zápas, končí pro něj i celý turnaj. Má zlomený obratel, čekají ho týdny klidu.

„Má zlomený třetí bederní obratel. Zranění sice není až tak vážné, že by musel na operaci, ale brání mu v pohybu. Proto si na tomto mistrovství světa už nezahraje,“ oznámil týmový lékař Rodrigo Lasmar v brazilské televizi. „Bude teď potřebovat tak čtyři až šest týdnů, aby se uzdravil.“

Co se stalo? Do konce čtvrtfinále zbývalo dvanáct minut, když Kolumbie z penalty snížila na 1:2. Co by to vadilo, Brazílie postup uhájila. Jenže chvíli před koncem přišla další, citelnější rána. A schytal ji právě Neymar. Kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga na dvaadvacetiletého útočníka naskočil a trefil ho kolenem do zad.

TVRDÝ ZÁKROK. Kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga naskočil do Neymara a...
CO TI JE? Ke zraněnému Neymarovi se naklání jak parťák Marcelo, tak i...
NA NOSÍTKÁCH. Pro Neymara skončilo čtvrtfinále v nefotbalové pozici. Pár minut...

ZLÁ CHVÍLE. Neymar čtvrtfinále s Kolumbií nedohrál, skončil na nosítkách.

"Zúňiga není špatný chlap, ale v tomhle případně nebyl zrovna moc šetrný. Měl se udržet a ne do něj takhle vletět. Měl ho faulovat jinak," prohlásil brazilský kapitán Thiago Silva. „Nebylo to poprvé, co po něm soupeři šli. Rozhodčí by měli hráče chránit,“ dodal záložník Hulk.

„Byl to běžný zákrok, jenom jsem se ho snažil stínovat. Rval jsem se za svoji zemi, jako se za ni bojuju vždy. Ale nechtěl jsem mu ublížit a už vůbec ne zlomit obratel,“ bránil se Zúňiga. „Neymar je obrovský talent nejen pro Brazílii, ale pro celý svět.“

Neymar na MS

Osobní statistiky

Jedna z největších hvězd šampionátu - brazilský útočník Neymar a jeho blond...

Nastoupil ve všech pěti zápasech a dal čtyři góly: dva Chorvatsku a dva Kamerunu. Další příležitosti připravoval, rozehrával také standardní situace.

Více informací najdete zde.

Neymar padl na trávník, držel se za bolavé místo a úpěl. Skláněli se k němu parťáci i protihráči. Jen co lékaři doběhli, hned gestikulovali: „Musí střídat, dál hrát nemůže.“ A už spěchali pomocníci s nosítky.

Když zdrcený Neymar vleže opouštěl hřiště, skrýval tvář v dlaních.

„V kabině brečel a křičel bolestí,“ líčil trenér Luiz Felipe Scolari. „Co jsem viděl a co mi říkal doktor, bude pro něj hodně těžké, aby byl schopný příště nastoupit,“ říkal kouč bezprostředně po utkání.

V ten okamžik se totiž čekalo na výsledky vyšetření v nemocnici, kam Neymara ihned odvezli.

Força Neymar! Força Neymar! volali fanoušci pod okny špitálu ve Fortaleze, v níž se utkání hrálo. „Jsem jedna z těch, kteří křičí na podporu naší hvězdy - Neymara, aby mu bylo líp,“ tweetovala také brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Jenže brzy se do světa rozletěly zlé zprávy...

Hotovo, rozhodnuto - mistrovství světa pro Neymara skončilo.

FANOUŠCI PŘED NEMOCNICÍ. Zatímco Neymar podstupoval lékařská vyšetření, před...
FANOUŠCI PŘED NEMOCNICÍ. Zatímco Neymar podstupoval lékařská vyšetření, před...

FANOUŠCI PŘED NEMOCNICÍ. Zatímco Neymar podstupoval lékařská vyšetření, před nemocnici ve Fortazele přicházeli brazilští fanoušci. Někteří měli dokonce „jeho“ dres s číslem deset a jmenovkou.

„Bude nám samozřejmě chybět, to je jasné,“ reagoval záložník Oscar. „Neymar je pro nás důležitý,“ přidal se Thiago Silva. Mimochodem, i kapitána bude Brazílie postrádat. Kvůli žlutým kartám přijde o úterní semifinále proti Německu, na finále či zápas o třetí místo už bude Thiago Silva zase zpátky. Na rozdíl od Neymara.

Přitom v Brazílii teď není populárnějšího hráče, jeho tvář shlíží z bilboardů, plakáty s ním visí na zastávkách autobusů, reklama s ním na vás vyskočí, když si vybíráte peníze z bankomatu. Neymara je plná Brazílie, je všude. Jen na hřišti teď nebude.

Fotogalerie

Snímky z duelu Brazílie - Kolumbie

A to tahoun Brazílie nastoupil ve všech pěti zápasech v základní sestavě a dal čtyři góly: dva Chorvatsku a dva Kamerunu. Další šance připravoval pro spoluhráče, rozehrával také standardní situace.

Právě díky němu se po dvanácti letech trefilo na mistrovství světa brazilské číslo deset, vždyť posledním střelcem ve žlutém dresu s desítkou na zádech byl Rivaldo proti Anglii ve čtvrtfinále 2002. Tehdy Brazilci šampionát vyhráli naposledy, šestý triumf měl přijít teď, doma...

„Nadešel náš čas. Je tu okamžik, na který nečekala jenom Brazílie, ale celý svět. A jsem šťastný, že jsem tady. Kamarádi mi posílají zprávy, že se mi splní sen a jiní tu šanci nemají. Budu se snažit splnit sen všech brazilských fanoušků, tedy vyhrát mistrovství světa,“ říkal Neymar před začátkem turnaje.

Brazílie jde stále dál, ale sen už musí plnit jiní. V základní sestavy místo něj mohou nastoupit Bernard či Willian.  „Vyhrajme mistrovství světa pro Neymara,“ burcuje Thiago Silva.Najdete na iDNES.czmobilní verze