Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevěřili mu. Teď jeho jméno dostávají ulice

Jürgen Klinsmann - Kouč německé fotbalové reprezentace Jürgen Klinsmann. | foto: Thomas BohlenReuters

11 2006
Praha - V třicetitisícovém Geislingenu, městě na jihozápadě Německa, mají od minulého týdne novou ulici. Jmenuje se Jürgena Klinsmanna. Jistá internetová aukční síň zase nabízí za necelých šest tisíc eur čtyřicet let starý volkswagen, ve kterém kdysi tenhle slavný fotbalista jezdil. Zní to bláznivě, ale i taková je "klinsimánie", která pobláznila Německo.

Způsobil ji jednačtyřicetiletý vyučený pekař, někdejší skvělý útočník a nyní trenér, jenž dotáhl národní tým k bronzu na světovém šampionátu.

Jürgen Klinsmann, nový německý hrdina. Pár hodin po zápase list Welt am Sonntag napsal: "Muž roku 2006 je jasný už teď." Politici ze strany Zelených zase přišli s návrhem, aby se Klinsmann stal urychleně čestným občanem Berlína.

Je to až zázračný obrat, který tenhle štíhlý blonďák teď zažívá. Ještě na jaře byl na odpis. Reprezentace se babrala v bahně, po drsné březnové prohře 1:4 od Itálie se dokonce do něj pustil i sám "císař" Beckenbauer.

Vyčítali mu, že až příliš často zůstává s manželkou Debbie, devítiletým synem Jonathanem a pětiletou dcerou Leilou v rodinném sídle v kalifornském Orange County a je příliš vzdálen od německé bundesligy.

I proto mu v novinách rádi přezdívali "Cizinec". Jindy zase "Machiavelli". Prý chtěl stejně jako Vladař v nejznámějším díle tohoto autora kralovat za každou cenu.

Nebál se totiž změnit zaběhnuté německé stereotypy. Do nudného tréninku třeba přidal jógu. K realizačnímu týmu přizval psychology, aby hráčům pomohli vyrovnat se s tlakem, kterému je vystavovalo domácí publikum.

Rád se učil od Američanů. Sledoval jejich tréninky i kempy, přečetl si i odbornou knihu od uznávané trenérky ženského fotbalu Anson Dorranceové.

Pro Němce to bylo téměř potupné, když se dozvěděli, že mají být pro ně fotbalovým vzorem Američané. "Nerozhoduje historie, ale špičková kvalita," vysvětloval Klinsmann.

I tyhle metody nakonec pomohly Německu vrátit se po fiasku na předloňském mistrovství Evropy na výsluní.

Navíc mužstvo má ideální věk a za dva roky může být na Euru ještě lepší. V kvalifikaci na tenhle turnaj se mu postaví i Česko.

Ovšem Klinsmann u toho nemusí být. V sobotu mu skončila smlouva a on zatím přemýšlí, co dál. Prý dostal lukrativní nabídku z USA, tedy země, ve které se usadil.

Jenže odejít, to by byla téměř zrada. Dokonce i někdejší Klinsmannův kritik Beckenbauer prosí: "Neodcházej od rozdělané práce." Teď je na tahu Klinsmann, zda císařovo přání vyslyší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze