Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Netrénuju, jen hraju. To je nejlepší příprava, říkal Veselý

František Veselý při jednom ze zápasů za internacionály. | foto: MF DNES

30 2009
Byla středa 28. října 2009 odpoledne, na hřiště v Bílině při místních oslavách devadesát let od založení klubu nastupují fotbaloví internacionálové. Jako kapitán je vede František Veselý.

"V kondici se udržuju životosprávou, poslední dobou máme hodně exhibičních utkání, takže netrénuju, jen hraju. A to je ten nejlepší trénink," pochvaloval si po utkání, které jeho tým vyhrál 2:1.

"Kdyby soupeř nepostavil tak mladý tým, určitě by padlo deset branek," citoval ho server www.naseadresa.cz.

Ač v pětašedesáti byl ze svého týmu nejstarší, byl v něm i nejlepší. "Byl nejvíc nebezpečný, neztratil téměř nic ze své rychlosti. Několikrát si chytrými kličkami a brilantním přehledem zasloužil potlesk diváků. Je až neuvěřitelné a velmi obdivuhodné, co tento Pan fotbalista předváděl," píše se v referátu na portálu www.naseadresa.cz.

Je neuvěřitelné, že v pátek ráno František Veselý zemřel...

"Zdravějšího člověka jsem neznal. Snad jen jednou, když
jsme byli v Africe, tak asi něco špatného snědl a bylo mu zle. Jinak mu nikdy nic nebylo," řekl František Cipro, jeho bývalý spoluhráč ze Slavie.

Veselý se udržoval v obdivuhodné fyzické kondici a o víkendech pravidelně hrál za tři týmy: za internacionály, za starou gardu Slavie a za Amforu.

"Zjistil jsem, že fotbalem si pořád ještě vydělám víc než rozvozem chlebíčků. V týdnu spíš relaxuju, chodím na pravidelné masáže ke kamarádovi Petru Kollrosovi. A o víkendu mě někdy čekají dvě až tři utkání," vyprávěl v září v rozhovoru pro Tipkonto Žurnál, vydávaný pro klienty Tipsportu.

Středeční duel v Bílině byl jeho poslední v sezoně, nastoupit měl až na jaře.

"Bylo neuvěřitelné, jak celý zápas běhal po křídle. Jako by mu bylo pětadvacet," líčil Veselého středeční spoluhráč František Štambachr.

"Odpoutal se od hráče, každého mladého předběhl. Pořád ho vidím před sebou. Mladí se až báli, že ho zesměšní. Lidi se smáli, jak jim utíká," popisoval o deset let mladší Štambachr, dlouholetý záložník Dukly Praha.

Štepán Phillip, který se o mužstvo internacionálů stará, si cestou do Prahy Veselého dobíral, že letos odehrál málo zápasů. "Říkal mu: chodíš málo. Přitom jich měl přes padesát, v jiných letech jich zvládl osmdesát," poznamenal Štambachr.

Veselý v týmu internacionálů dělal kapitána. "Pásku by si nenechal sebrat, to byla jeho doména. Byl nejstarší," podotkl zlatý medailista z olympiády v Moskvě 1980.

V pátek ráno Štambachr zvedl telefon a uslyšel tu smutnou zprávu. "Před dvěma dny s ním hraješ a najednou mezi námi není. V našich letech byl symbolem sportovní nesmrtelnosti."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze