Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neprojedete. Ghana slaví vítězství

Radost ghanských fanoušků v ulicích metropole Akkry. | foto: Reuters

19 2006
Akkra, Praha - Mezi stromy u silnice v Akkře visela prádelní šňůra, na ní ghanské vlajky. Černošský obchodníček je nabízel po pěti dolarech. Nebo za dva dolary, když jste uměli smlouvat. To bylo před zápasem s Čechy. Zato po něm? Na stejném místě už visí šňůry čtyři, všude z nich září zelenočerveno-žluté národní vlajky.

"Najednou tu vyrostlo malé tržiště. A vlajky rázem podražily," vypráví Martina Muchová, česká diplomatka z velvyslanectví v Akkře.

Ghanská fotbalová horečka dosáhla bodu varu. Před sobotním duelem ještě místní televizní komentátoři tipovali: "Bude to nerozhodně."

Po něm jen litovali: "Škoda, těch gólů mělo být víc. Mohli jsme vyhrát 5:0. Máme totiž geniální hráče. A trenér vymyslel úžasnou strategii, se kterou rozbil středovou řadu Čechů."

Ať žijí afričtí Brazilci

Ghanský postup ze skupiny rázem dostává reálné kontury. "Všichni už ho tady berou jako hotovou věc," líčí Muchová.

S kolegy sledovala zápas u svých ghanských přátel. "Hned nás přehlučeli a dostali do defenzivy. Po prvním gólu jich všech šest začalo v bytě tancovat. Mysleli jsme si, že barák spadne."

Po zápase lidé vyrazili do ulic, nadšeně mlátili do hrnců, stáli na kapotách aut a vyvolávali jména svých hrdinů, které překřtili na "africké Brazilce".

Projet v tu dobu autem centrem Akkry? Marnost nad marnost.

"Hlavní tahy byly beznadějně zablokované. Všichni v autech troubili, jezdili jako šílenci zleva doprava, nedávali si přednost a ignorovali červenou na semaforech. Dopravní nehody nikoho nemohly překvapit."

Ani když se Muchová vydala domů okrajovými čtvrtěmi, vyhráno neměla. "I tam to bylo husté. Kde nejezdila auta, pobíhaly po silnici pokřikující skupinky lidí s vlajkami. Prostě rachot." Ghana byla u vytržení.

Jako vyhlášení nezávislosti

Výbuch nadšení nezasáhl jen metropoli Akkru, ale všech deset regionů Ghany. "Připomínal vyhlášení nezávislosti v roce 1957," psal list Accra Daily Mail. "Naši hráči tvoří historii.

Zato Čechy postupně ovládla beznaděj. Nechápali, jak je Ghana mohla vymazat ze hřiště." Internetový server Ghana News pro jistotu upozornil, že "Češi nejsou žádnými nováčky, ale jde o supertým".

Nejvíc ocenil výkony Essiena a Appiaha, za výjimečné označil zákroky brankáře Čecha. Nezatracoval ani Lokvence, kterého "bylo velmi těžké uhlídat, ale Ghaňané to zvládli".

Podle serveru Ghana News je vítězství důležité pro celý kontinent, vždyť na letošním šampionátu šlo o první triumf afrického mužstva.

"Ghaně dnes fandili všichni Afričané," citovala agentura Reuters Idyho Dialla, hudebníka ze senegalské metropole Dakaru, jenž vyzdvihl: "Díky Ghaně si africké týmy v sobotu opět vydobyly respekt fotbalového světa. Teď už se může stát, že dojdeme až do cíle. My to mistrovství světa vyhrajeme."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze