Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po fotbalových výtržnících jde německá policie, Grindel kritizoval Čechy

Jeden fanoušků, který vběhl na hřiště (vlevo), oslavuje vítězství německého týmu. | foto: ČTK

4 2017
Německá policie po pátečním fotbalovém utkání mezi Českou republikou a Německem (1:2) v Praze, které nacistickými pozdravy a zpěvem písní s nacistickým podtextem narušovala skupina asi 200 německých fanoušků, identifikovala 13 výtržníků. Všichni podle dosavadního vyšetřování patří k příznivcům východoněmeckého klubu Dynamo Drážďany.

Incidentem se vedle Německého fotbalového svazu (DFB) zabývá i mezinárodní federace FIFA, naopak česká policie podle informací agentury DPA záležitost neprošetřuje.

Policie v Německu identitu neukázněných fanoušků zjišťuje na základě pořízených videozáběrů a fotografií. Uvedla také, že ještě před zápasem zabránila vycestovat z Německa do Česka sedmi výtržníkům, které zastavila u hranic na dálnici mezi Drážďany a Prahou.

Podle manažera německého národního týmu Olivera Bierhoffa se výtržníci ke vstupenkám na stadion v pražském Edenu dostali mimo oficiální prodejní kanál DFB. Prezident německého svazu Reinhard Grindel k tomu řekl, že v zemích jako San Marino či právě Česko není možné zaručit kontrolovaný prodej vstupenek.

Fotogalerie

„Problémy jsou kvůli naprosto volnému prodeji v Česku,“ řekl Grindel, který odpovědnost DFB odmítá. Dodal, že DFB prosadila vlastní systém prodeje vstupenek, aby mohla vstup fanoušků na stadiony kontrolovat. O tom, zda by sankcím mohl čelit i DFB, odmítl spekulovat.

Právě páteční zkušenost z Prahy Grindela vede k tomu, aby se podmínky vstupu na evropské stadiony zpřísnily. Chce proto o hledání řešení jednat s dalšími evropskými svazy, využít k tomu plánuje nadcházející schůzku vedení UEFA, která se uskuteční 20. září.

Zatím je podle DPA nejasné, zda incident z Prahy bude FIFA vyšetřovat. Mezinárodní federace totiž nejdříve chce prověřit oficiální zprávu z utkání a teprve poté by mohla uvažovat o možných sankcích.

Naopak Grindel je již nyní přesvědčen, že typ fanoušků, kteří v Praze svým neonacistickým chováním narušili zápas, je třeba z fotbalu vytěsnit. „Patří tohle k fandění, nebo ne?“ položil si Grindel v nedělním rozhovoru s televizí SWR otázku. „Podle mě ne,“ dodal s tím, že je nutné jim ukázat červenou kartu.

Autor:


Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze