Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Německý tisk píše o Česku s respektem

1 2003
Berlín - Tři favorité na dvě postupová místa. Podle očekávání hodnotí německá média nedělní los evropského šampionátu. Ovšem přestože jsou podle tamního tisku Němci "bledí a ustrašení", o postup do ze skupiny strach nemají. Není mužstva, kterému by lépe než Němcům slušela "kvalitativní nálepka turnajového týmu", píše Der Tagesspiegel.

Němečtí fotbalisté byli sedmkrát ve finále ME a pětkrát ve finále MS. "Jen Brazílie byla ve světě úspěšnější, ale v Evropě nikdo. Sem tedy s těmi Nizozemci a Čechy!" dodává bojovně Der Tagesspiegel.

Také Süddeutsche Zeitung v komentáři zavrhuje německé nářky nad nepřízní osudu jako pouhé "báchorky". Soudě podle stesků posledních hodin by mohl vznikat dojem, "že existuje jen jeden outsider, a to Německo". To ale na druhé straně může porazit kohokoli, věří list.

Zato nejčtenější deník Bild se povzdechl: "Ó ne, zas ti oranžoví! A do toho všeho ještě Česko, jeden z tajných favoritů na mistrovský titul. To je taky těžká váha!" tvrdí list a vypočítává známá jména.

"Naše skupina je nejtvrdší," píše ovšem v Bildu šéf organizačního výboru MS 2006 v Německu Franz Beckenbauer. "V ostatních skupinách jsou maximálně dva favorité, u nás jsou tři na dvě místa. Bude to žhavý tanec!"

Co píše nizozemský tisk?

Telegraaf konstatoval, že Oranjes se rádi utkají s Němci, "svým tradičním soupeřem", ovšem nikoli s Čechy, "tradičním postrachem".

Český kouč Brückner, "liška podšitá", neprohrál devatenáctkát za sebou, připomíná De Volkskrant, podle něhož je Česko jedním z "horkých favoritů" turnaje.

Stále jako by bylo ve stínu, moc se o
něm nemluví, ale v týmu působí vynikající fotbalisté v čele s Pavlem Nedvědem, jedním z nejlepších v Evropě.

Lotyšsko lze považovat za outsidera, který může překvapit, a tři zbývající se jeví zcela vyrovnaně, uzavírá De Telegraaf.

"Rudiho Völlera jsme už mnohokrát viděli uvolněnějšího než v neděli v Lisabonu," komentuje los list Süddeutsche Zeitung.

Už v prvním zápasu Němci narazí na staré rivaly Nizozemce, a tím i na jednoho z kandidátů na titul. O týden později pak dojde k duelu s "novou velmocí Českem".

"Pánové Nedvěd, Rosický a Koller patří vedle Zidana a spol. k tomu nejlepšímu, co evropský fotbal momentálně nabízí," konstatoval deník.

Němci byli léta zvyklí, že na šampionátech dostávali losem snadné soupeře, přes něž ale měli beztak často problém se dostat, připomíná Frankfurter Rundschau. Tentokrát je tomu jinak.

"Pro trenéra Völlera a jeho věrné by to nakonec mohla být výhoda. Vzpomeňme jen, jak Němci loni letěli na mistrovství světa a jak pro ně byla rezervována jen laciná místa v tabulce. Nakonec se vraceli první třídou."Najdete na iDNES.czmobilní verze